Skocz do zawartości

Pasteryzacja


shopen

Rekomendowane odpowiedzi

OK, :) ; już myślałem, że jest to pytanie złośliwie retoryczne.

 

Najprościej mówiąc, nie wiem - nie da się obiektywnie porównać swojego warzenia sprzed dwóch lat i obecnie, bo niby jak?

Jedyną w miarę obiektywną miarą są konkursy, ale i to z wielu powodów jest płynne odniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

@ darko

 

Patogenem występującym w piwie jest Escherichia coli ,czyli pałeczka okręznicy, wchodzi w skład mikroflory jelita człowieka oraz zwierząt stałocieplnych, jej pojawienie się w gotowym produkcie (piwie) może być spowodowane zakażeniem wody użytej w celach technologicznych (co raczej zdarza się rzadko) lub nieczystości pozostałych w butelkach zwrotnych, w przypadku których proces mycia nie dał wystarczających efektów. Wytwarza werotoksyne.

Ponad to innymi patogenami są bakterie z rodaju Clostridia , jednkaże jej występowanie bada się dopiero po wykryciu pałeczek rodzaju E. coli .

 

Lit. W. Kunze "Technologia piwa i słodu" , "Mikrobiologia żywności" Drewniak

 

 

Logiczne jest, że przy produkcji piwa występuje mnóstwo czynników uniemożliwiających rozwój patogenów np. wysoka temperatura, CO2, czy też niskie pH jednakże pisanie,że patogenów na pewno NIE ma i być nie może jest moim zdaniem błędne.

Ponad to odsyłam do całkiem dobrego artykuliku dotyczącego mikrobiologii piwa.

http://e-bmp.pl/File/bmp_492408b3714a9.pdf

 

Pozdrawiam

Rozmydlasz temat i niepotrzebnie straszysz ludzi szafując łacińskimi nazwami. Najpierw pisałeś o bakteriach, które "przeprowadzają fermentację z wytworzeniem min. silnych toksyn". Dowodów na to nie ma. E. coli z pewnością taką bakterią nie jest. Nie istnieją drobnoustroje, które rozwiną się w piwie i wytworzą toksyny szkodliwe dla człowieka (po za pleśniami oczywiście). Jeśli chcesz, w weekend podam źródła. Artykuł, przytaczasz dotyczy infekcji szkodzących piwu, a nie konsumentowi. To inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej za długa cicha sprzyja infekcjom. Młode piwo podczas przelewania jest narażone na kontakt z powietrzem/mikrobami a dodatkowe natlenienie naraża napitek na zarażenie bakteriami tlenowymi. Jeżeli ktoś się z tym nie zgadza to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt tego nie neguje cokolwiek ma kontakt z piwem wnosi dodatkowe ryzyko, ale przy odpowiednim stopniu czystości jest to mało prawdopodobne. Podstawą radzenia sobie z infekcją jest zwiększenie reżimu czystości. To może dotyczyć zarówno sprzętu, otoczenia jak i rąk podczas pracy z piwem. Inna kwestia to zostawienie dużej ilości drożdży w piwie które ma dlugo dojrzewać. Ja bym autolizy drożdży sie jednak obawiał. W wypadku piw przeznaczonych do szybkiego spozycia albo odpuszczam sobie cichą albo robię ją krótką(kilka dni).Ale nie robię cichej nie z obawy na infekcje ale z czystego lenistwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmydlasz temat i niepotrzebnie straszysz ludzi szafując łacińskimi nazwami. Najpierw pisałeś o bakteriach, które "przeprowadzają fermentację z wytworzeniem min. silnych toksyn". Dowodów na to nie ma. E. coli z pewnością taką bakterią nie jest. Nie istnieją drobnoustroje, które rozwiną się w piwie i wytworzą toksyny szkodliwe dla człowieka (po za pleśniami oczywiście). Jeśli chcesz, w weekend podam źródła. Artykuł, przytaczasz dotyczy infekcji szkodzących piwu, a nie konsumentowi. To inna bajka.

Po 1 Skoro według Ciebie mój ostatni post jest rozmydlaniem tematu to mamy wielkie rozbieżności w pojmowaniu "konkretów"

Po 2 Jeżeli, co podkreślam po raz kolejny uważnie czytasz posty, napisałem w ostatnim o patogennych b. typu Clostridia które przeprowadzają fermentację.. odsyłam do literatury

Po 3 Nie jest to nadużywanie łacińskich nazw, tylko chęć profesjonalnego podejścia do tematu... sam prosiłeś o szczepy "napisz jakie to bakterie patogenne"... co Twoim zdaniem miałem napisać, może "jakieś tam bakterie"... zdecyduj się, bo mam wrażenie,że jesteś dość chwiejny...

Po 3 Nie ma żadnego straszenia, jest czysta, prosta i konkretna informacja...

Po 4 A jeśli chodzi o źródła, które masz zamiar mi przekazać to proszę bardzo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 Jeżeli, co podkreślam po raz kolejny uważnie czytasz posty, napisałem w ostatnim o patogennych b. typu Clostridia które przeprowadzają fermentację..

Ta dyskusja jest czysto akademicka. Różnica między przeprowadzaniem fermentacji a rozwojem i produkcją toksyn w piwie jest spora. Mimo wszystko możesz w dalszym ciągu określać na podstawie zdjęcia gatunek i patogenność drobnoustrojów psujących piwa domowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 Jeżeli' date=' co podkreślam po raz kolejny uważnie czytasz posty, napisałem w ostatnim o patogennych b. typu Clostridia które przeprowadzają fermentację..[/quote']

Ta dyskusja jest czysto akademicka. Różnica między przeprowadzaniem fermentacji a rozwojem i produkcją toksyn w piwie jest spora. Mimo wszystko możesz w dalszym ciągu określać na podstawie zdjęcia gatunek i patogenność drobnoustrojów psujących piwa domowe.

Jakiego zdjęcia... o czym Ty wogóle piszesz, akademicka, przecież to Ty ciągniesz ją w dziwną stronę... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.