Skocz do zawartości

Pirometr


zawil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam się nad zakupem dobrego termometru do zacierania, szukając natknąłem się na coś takiego jak pirometr http://www.aisko.pl/pir77l-pirometr-pocket-p-135.html

ewentualnie droższe modele.

Pytanie czy ktoś tego używał (obojętnie jakiego pirometru) i czy to się nadaje?

Wg mnie urządzenie ma tą duża zaletę iż mierzy temperaturę w miarę precyzyjnie bez konieczności wkładania jakiejkolwiek sondy do cieczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pirometr w pracy. Kosztował ok. 600 PLN. Sam pomiar temperatury jest bardzo łatwy i szybki. Problem jest z dokładnością pomiaru. Na powierzchni ciemnej i matowej pomiar jest dość dokładny, na powierzchni białej lub srebrnej błędy pomiaru są bardzo duże. Nie mam doświadczenia z pomiarami pirometrem cieczy lub brzeczki. Mogę zrobić próby porównawcze podczas najbliższego zacierania i podzielić się wynikami doświadczenia. Nigdy nie przyszło mi do głowy pomagać sobie w browarze pirometrem. Podczas zacierania temperaturę kontroluje czujnikiem typu Pt-100, to bardzo dokładne czujniki. Pirometr wydaje się być idealnym przyrządem do kontroli temperatury fermentacji wystarczy skierować go na fermentator i wynik jest natychmiast

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apolloks fajnie gdybyś taki pomiar przeprowadził.

1. Na powierzchni brzeczki

2. Na zewnątrz naczynia w którym gotuje się brzeczka.

I jak się to ma to wskazań termometra.

Też mi się wydaje że lepiej by było mierzyć pirometrem temperaturę schłodzonej brzeczki (już się nie gotującej) odpada wtedy wtykanie czegokolwiek do niej.

Edytowane przez zawil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK mogę się

Apolloks fajnie gdybyś taki pomiar przeprowadził.

1. Na powierzchni brzeczki

2. Na zewnątrz naczynia w którym gotuje się brzeczka.

I jak się to ma to wskazań termometra.

Też mi się wydaje że lepiej by było mierzyć pirometrem temperaturę schłodzonej brzeczki (już się nie gotującej) odpada wtedy wtykanie czegokolwiek do niej.

OK moge się tym pobawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że tam jednak troszkę inaczej to było testowane. Tzn w czajniku przy gotującej się wodzie wskazywał 80 C a nie 100. Tak to przynajmniej zrozumiałem. Wydaje mi się jednak że warunki przy zacieraniu są troszkę inne. Po pierwsze maksymalna temperatura która nas interesuję to ok 80 stopni, a wtedy parowanie nie jest jeszcze tak duże. Generalnie pomiar z tamtego wątku nie przekonuje mnie.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tydzień mam zamiar warzyć to opisze, co i jak. Z doświadczenia juz wiem, że w kotle zaciernym podczas podgrzewania zacieru rozkład temperatur jest dość duży. Ważne jest intensywne mieszanie całego zacieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas dzisiejszego zacierania Pilznera testowałem ten http://www.automatyka.com.pl/wk/descprod.php?idp=2318 pirometr OPTEX Model PT-3LF

Wyniki porównywałem z odczytami na multimetrze podłączonego do sondy typu pt-100 zanurzonej w zacierze.

Niestety pirometr nie był dokładny. Odczyt był o 3 do 5 °C mniejszy Pomiary prowadziłem w zakresie od 54 do 68 °C. Wyniki nie były powtarzalne. Trochę lepiej jest z powtarzalnością dokonując pomiaru garnka z zewnątrz. Wyniki były niższe o 5 °C niż pokazywała sonda typu Pt-100 zanurzona w zacierze Natomiast pirometr fajnie się spisywał, jako orientacyjny wskaźnik temperatury podczas chłodzenia brzeczki. Tutaj dokładność nie jest tak istotna jak przy zacieraniu. Nie ma ryzyka zakażenia, pomiar wykonuje się z odległości- jest to duża wygoda.

Podczas podnoszenia temperatury należy intensywnie mieszać zacier. Temperatura przy taborecie jest sporo wyższa niż na powierzchni zacieru . Osobiście mieszam dużą drewnianą łychą i ten sposób nie jest dobry, zaledwie dostateczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.