Jump to content

Butelkowac?


Recommended Posts

Jutro mija tydzien od startu fermentacji. Pszenica zeszla z 12.2 do 3.6°Blg i od dwoch dni nie chce zejsc nizej.

Czy jesli jutro pokaze tyle samo to butelkowac? Jesli butelkowac to czy bezpieczniej nagazowac do 2.5 vol (118g glukozy) czy 2.0 vol (82g)?

(liczone dla 18L w 20°C)

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie ,na cichą na tydzień lub dwa , a jeśli nie ma możliwości , to jak potrzymasz jeszcze kilka dni w tym samym fermentatorze nic się nie stanie. Jeśli nie zejdzie niżej ,to butelkowałbym raczej bezpieczniej czyli na 2.0 vol , lepiej mieć troszke słabiej nagazowane piwko , niż takie które wyjdzie samo z butelki , albo ( odpukać ) porozsadza butelki.

Link to comment
Share on other sites

pszenice na tydzień cichej ? chyba szkoda czasu bo za tydzień to już można się delektować

 

Ja wychodzę z założenia , że pszenica ma być wypita szybko bo traci na swojej świeżości (potwierdzają to wypowiedzi kolegów).

W związku z tym proponuję do butelek, nagazować koło 3vol i za kilka dni można pić.

Link to comment
Share on other sites

Przetrzymalem na burzliwej do dzisiaj, drozdze ciagle pracuja bo co2 sie wytwarza.

Pomiary °Blg przez kilka ostatnich dni ciagle pokazuja to samo.

Co jest grane?

Link to comment
Share on other sites

Skąd wiesz, że pracują? Przecież sam napisałeś, że Blg się nie zmienia, więc nie pracują. CO2 się ulatnia i to jest normalne, że się ulatnia. Gaz rozpuścił się w piwie a teraz ulatuje do atmosfery.

Link to comment
Share on other sites

To ja się podłącze pod wątek bo też jestem w trakcie robienia pszenicy. Nastawiłem 7 dni temu brzeczkę 13,5 Blg, fermentacja burzliwa była "wyjątkowo burzliwa", od 3 dni praktycznie nie ma już piany a pomiar stopnia odfermentowania wyniósł dzis 3,8 Blg. Jak długo jeszcze trzymać w fermentorze (rezygnuje z przelewania na cichą) i czy mogę butelkować w poniedziałek (wtedy mam czas), to będzie 10 dzień od zadania drożdży. Wiem że może głupie pytanie ale to moja druga warka więc jeszcze nie mam takiego wyczucia.

Edited by ukko
Link to comment
Share on other sites

10 dni powinno wystarczyć. Zrób prosty test - zatrzaśnij fermentor na głucho, jeżeli po kilku godzinach wybrzuszy pokrywę to znaczy że fermentacja, choć powoli, ale jeszcze przebiega. No chyba że masz rurkę :/ (kolejny powód dlaczego rurka jest zła).

Link to comment
Share on other sites

Rurka nie jest zła, tylko do czego innego służy.

 

A natury nie ma co poganiać, jak piwo postoi w wiadrze 12 dni zamiast 10 to nic mu nie będzie. Ja moje ubiegłoroczne pszenice butelkowałem po ok. 2 tygodniach fermentowania.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.