Jump to content

Jak wykorzystać bojler?


quraqus

Recommended Posts

Witam!

Przyznaję się, że przeglądam ten dział z zapartym tchem. :( Jestem pełen podziwu dla Waszej pomysłowości i wiedzy technicznej. Sam też coś tam majsterkuję, ale nie mam tej ?inteligencji technicznej?, czyli potrafię coś zrobić, ale posiłkuję się wiedzą i doświadczeniem innych.

Dlatego też zwracam się o pomoc.

 

Znalazłem u teściowej w piwnicy bojler Vaillant, taki do grzania wody dla potrzeb domu. Bojler ma 130l pojemności: 6,4 kW mocy grzałki, działał chyba tylko rok, po roku instalacja została zmieniona na gazową i przestał być potrzebny. (dostałem zadanie wywiezienia go na złom !!!)

Moje pytanie: Czy da się takie ustrojstwo wykorzystać w domowym browarze? Czy ktoś miałby jakąś koncepcję, co można by było z niego zrobić?

Myślałem o kadzi zacierno- warzelnej, ale nie mam pomysłu jak rozwiązać problem filtracji i wysładzania. W najgorszym wypadku może, chociaż fermentator?

Bardzo proszę o wasze koncepcje, co z tego zrobić i jak to wykonać.

 

Bojler jest chyba wykonany ze stali nierdzewnwnej (przynajmniej powinien być), nie wiem jak jest izolowany, ale izolacja jest bo jak działał to podobno obudowa nigdy nie była gorąca (tak twierdzi teściowa). Kabel od zasilania bardzo solidny, bez wtyczki, rurki doprowadzające wodę nie są zardzewiałe.

Postaram się dołączyć zdjęcia, ale najpierw muszę zrobić wielkie sprzątanie piwnicy żeby mieć do niego dostęp:)

Edited by quraqus
Link to comment
Share on other sites

Ja taki bojler wykorzystałem na zbiornik gorącej wody. Wykonałem otwór od góry, tak aby zbiornik z zamkniętego zrobił się otwarty. Dodałem mu wskaźnik poziomu cieczy i termometr. Zaworem reguluję ilość wody jaką wpuszczam do kadzi do zacierania i wysładzania. Bardzo wygodna rzecz.

Link to comment
Share on other sites

Boilery to raczej jest nierdzewka, w końcu jakby była zwykła stal, to by nam rdzawa woda leciała z kranu :okey: Rok temu rozbebeszyłem stary boiler i sprzedałem na złomie, było z tego około 70 zł - tyle za 10 kg zwykłej stali by się nie dostało :beer:

Link to comment
Share on other sites

Boilery to raczej jest nierdzewka, w końcu jakby była zwykła stal, to by nam rdzawa woda leciała z kranu :beer:

A z rur stalowych ci leci? No czasami poleci jak kamień wstrząśniesz. :)

 

Widziałeś taki bojler, wymieniałeś grzałki? :okey: Najzwyklejsza stal.

Link to comment
Share on other sites

Piszecie na temat zwykłej stali opierając na czymś swą wiedzę, czy tylko tak Wam się wydaje??

Po odwiedzając skup złomu nie widziałem jeszcze rozbebeszonego bojlera ze zwykłej stali (czy tam ocynkowanej), za to wielokrotnie były ze stali nierdzewnej. Śmiałbym zaryzykować stwierdzenie że to norma.

Link to comment
Share on other sites

Piszemy o swojej wiedzy, nie dalej niż wczoraj byłem w Castoramie i widziałem bojlery w wyciętymi bebechami. To nie była nierdzewka. Miałem bojler w domu.

Link to comment
Share on other sites

Widziałeś taki bojler, wymieniałeś grzałki? :D Najzwyklejsza stal.

Widziałem, rozbebeszyłem do ostatniej śrubki i sprzedałem na złomie za 70zł - bo był z nierdzewki. Na bank. Prawda, że był to jedyny bojler jaki rozkręcałem, więc to nie musi być norma.

Link to comment
Share on other sites

Boiler ze zwykłej stali o norma, za nierdzewne trzeba dopłacić "extra". Wystarczy przejść się do pierwszego lepszego sklepu hydraulicznego... U mnie zwykły boiler stalowy służy już kilkanaście lat - fakt, był nie raz spawany i malowany, ale nadal jest ok :D

 

Za to niedawno zamontowany przez ekipę od solarów boiler jest nierdzewny :D

Link to comment
Share on other sites

' date=' za to wielokrotnie były ze stali nierdzewnej. Śmiałbym zaryzykować stwierdzenie że to norma.[/quote']

śmiem wątpić

Przepraszam ale śmiesz wątpić w to co widziałem na własne oczy?? śmiała koncepcja ;);)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.