Jump to content

Jaki rodzaj węża ?


emcede

Recommended Posts

Witam Panów i Panie

 

Zacząłem zabawę z kegowaniem piwka :okey: w zasadzie mam wszystko oprócz węży. Co do węża gazowego domyślam się że musi być zbrojony, ale jakiego rodzaju wąż powinien być jako beer line ? Zwykły igielit starczy czy musi być jakiś PU, PE czy cuś ?

 

A i jeszcze jedno pytanko. Nie chciałbym sobie zepsuć (zalać) reduktora na samym początku więc, jak to jest z tym podłączaniem gazu do kega aby piwo nie cofnęło się do reduktora? Może mało precyzyjnie się wyraziłem ale Ci co wiedzą to pomogą, mam nadzieje :beer:

 

Pozdrowionka

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Ja używałem bardzo długi czas wężyka igielitowego 5-6mm, ciśnienie 2,5bar spokojnie wytrzymywał i nie było problemów z rozlewem, do CO2 zbrojonego. Chyba że masz dostęp do węży dedykowanych do piwa, wtedy możesz założyć taki.

 

Biała końcówka - wąż zbrojony - Co2 - reduktor - krótka rurka w kegu.

Czarna końcówka - wąż piwny, igielitowy - piwo - kran, keg - długa rurka w kegu. Optymlalne ciśnienie przy rozlewie od 1 do 2 bar (zależnie od stopnia karobnizacji piwa i średnicy węża) Metoda prób i błędów. Wtedy będziesz wiedział najlepiej na jakich ustawieniach się rozlewa dobrze piwo na twoim sprzęcie.

 

Ciśnienie w kegu musi być takie samo jak na reduktorze, lub mniejsze (nie będzie się pienić) I wszystko szczelne (dobrze pozaciskane opaski, aby powietrze się nie dostawało do piwa, brak pęcherzów powietrza w wężu z piwem. Zacisnąć na igielicie nie ma problemu, jest miękki, gorzej na typowym wężu do piwa, jest twardy. Przed zaciśnięciem wtedy, dobrze jest go rozgrzać w gorącej wodzie miejsce węża, gdzie będzie zaciskana opaska.

Link to comment
Share on other sites

nie musi być zbrojony, ja używam dedykowanego zarówno do rozlewu jak i co2, jest ok. idealnie wchodzi na końcówki szybkozłączek i tak jak vettis wspomniał, należy rozgrzać troszkę taki wąż przed podłączeniem. dobrze mieć również kran z regulacją przepływu - dostosujesz wtedy rozlew gdy masz przegazowane/niedogazowane piwo

:okey:

Link to comment
Share on other sites

Zacząłem zabawę z kegowaniem piwka :okey: w zasadzie mam wszystko oprócz węży.

Jakbyś chciał to mógłbym Ci odstąpić zarówno wąż piwny (taki sztywny barowy ok 1,8-2 mb 7mm) jak i ciśnieniowy do CO2 (nie wiem ile mam). Tylko kwestia wysyłki.

 

Węże jak na tym zdjęciu:

http://www.piwo.org/forum/postgallery.php?pid=39792&filename=P1020647.JPG

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.