Skocz do zawartości

dodatek niesłodowy - ile?


Rekomendowane odpowiedzi

miód sam w sobie jest aseptyczny(głównie ze względu na wysokie stężenie cukrów) a nawet słabo antyseptyczny, jednak podczas obróbki, przechowywania, dodawania mogą się tam dostać przeróżne mikroorganizmy które w formie przetrwalników się przyczają, a po rozcieńczeniu wykorzystają sprzyjające warunki.

Z drugiej strony trzeba zakładać że infekcja jest zawsze i przy każdej warce, kwestia tylko w jakim stopniu się rozwinie (czy na milion komórek drożdży przypada sto, tysiąc czy sto tysięcy komórek bakterii ;)

To nie jest kwestia szczęścia, tylko stopnia w jakim jesteś w stanie wyczuć skutki infekcji organoleptycznie. Czasem infekcja nie jest przykra (dzikie drożdze mogą dawać aromaty dojrzałych/pieczonych jabłek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sie z toba klocic albo przekonywac do czegos innego powiem tak jestem pszczelarzem wiec wiem jaki miod nosza moje pszczoly a miod z CHRL-u zawiera antybiotyk wiec moze doszukujcie sie tego co w naszym krajowym miodzie nie ma. Jeszcze raz dodam ze ja zrobilem tak jak wczesniej napisalem i nic sie u mnie zlego nie stalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że komuś się udało nie oznacza jeszcze, że jest to bezpieczne. Wie to każdy, kto jeździ bez biletu komunikacją publiczną. ;)

 

Miód nie jest sterylny i jakkolwiek zachowuje trwałość w postaci nierozcieńczonej, to po rozcieńczeniu może ją szybko stracić. Jeżeli ktoś lubi ryzyko, to niech ryzykuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sie z toba klocic albo przekonywac do czegos innego powiem tak jestem pszczelarzem wiec wiem jaki miod nosza moje pszczoly a miod z CHRL-u zawiera antybiotyk wiec moze doszukujcie sie tego co w naszym krajowym miodzie nie ma. Jeszcze raz dodam ze ja zrobilem tak jak wczesniej napisalem i nic sie u mnie zlego nie stalo.

 

Odpowiadasz jakbym Cię zaatakował, nie wiem czemu.

Po pierwsze nie chcę się kłócić, nie było to moim zamiarem i nie wymagam tego od Ciebie ;)

 

Po drugie będąc pszczelarzem masz większy wplyw na jakość miodu(czystość pozyskania, przechowywania etc), inni pewności co do jego czystości mieć nie mogą.

Nie wspomniałem o antybiotykach, tylko o naturalnym działaniu antyseptycznym miodu, choćby dzięki zawartości olejków eterycznych czy enzymów pszczół. Aseptyczny jest ze swej natury- pszczoły bakterii w ulu nie dodają do miodu, a dzięki wysokiemu stężeniu cukrów nic się tam rozwinąć nie może, więc ryzyko biologicznego zanieczyszczenia miodu jest po wydobyciu miodu z ula (choć to są tylko moje przypuszczenia mogę się mylić)

 

po trzecie to jest różnica między zdaniem "nic złego się nie stało" a zdaniem "żadnych negatywnych skutków nie wyczułem"- o tym pisałem we wcześniejszym poście. Koledzy bardziej doświadczeni wyczuwają w moich piwach infekcje których ja nie wyczuwam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu chiny dokarmiaja pszczoly antybiotykami zeby zwiekszyc ilosc zbieranego miodu jest to szkodliwe zwroccie uwage ze te miody sie wogole nie krystalizuja. Dokladnie wiem co zbieram sam siebie oszukiwac nie musze wiec jestem pewny tego co mam. Najbardziej mi chodzilo o to ze podgrzewajac miod powyzej temperatury 45°C traci sie jego wszystkie wlasciwosci wiec po co go wogole podawac mozna go zastapic innymi rzeczami. Zwiekszajac zawartosc gryki mozna regulowac za pomoca uprazenia jak i ilosci smak i posmak miodu gryczanego, tu nalezy myslec jak i ile podac a nie marnowac miod bo i tak z niego nic nie bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.