Skocz do zawartości

Korekta koloru porteru


ijon

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Dwa dni temu warzyłem portera, ładnie sobie już fermentuje ale obserwuję próbkę i dochodzę do wniosku, że chciałbym żeby był ciemniejszy. Myślicie, że jest jeszcze sens i możliwość go przyciemnić, jeżeli tak to w jaki sposób? Mam barwiący słód, Carafa i czekoladowy pszeniczny.

Pozdrawiam

Edytowane przez ijon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalej 50g barwiącego 0,5l wody o temperaturze 70°C. Potrzymaj z 10 minut, przelej na sitku ciepłą wodą, zagotuj, ostudź i wlej do wiaderka. Ja tak zrobiłem z pszenicznym czekoladowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja badam gęstość refraktometrem i zawsze zlewam sobie kranikiem z pół kieliszka (aby od razu móc spróbować :) ).

Jak wziąłem próbkę z ostatniego portera to też wyglądał koźlakowato, a przy butelkowaniu już ewidentna smoła w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Dwa dni temu warzyłem portera, ładnie sobie już fermentuje ale obserwuję próbkę i dochodzę do wniosku, że chciałbym żeby był ciemniejszy. Myślicie, że jest jeszcze sens i możliwość go przyciemnić, jeżeli tak to w jaki sposób? Mam barwiący słód, Carafa i czekoladowy pszeniczny.

Pozdrawiam

ale po co???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukrecja, ekstrakt barwiący (sinamar), barwnik karmelowy, ciemny cukier inwertowany. Wszystko to było używane do barwienia ciemnych piw, m.in. porterów.

a co to dokładnie ta lukrecja,korzeń surowy,czy wywar zagęszczony z korzenia-zdaje się ,że to czarne jest,tylko czy gdzieś to można kupić.

nie sądzę ,żeby tym dało się zabarwic cokolwiek,tym bardziej ciemne piwo,bardziej służy to do aromatyzowania,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopiując coś co zostało stworzone zabijacie kreatywność - biały porter, to jest coś! :D

:beer:

 

Jasne stouty już były :)

 

A gdzie jest napisane że Porter ma być czarny?

 

Nigdzie. Ale jak kolega chce, to czemu nie? Niech każdy warzy pod swój gust, a nie pod wytyczne stylów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to dokładnie ta lukrecja,korzeń surowy,czy wywar zagęszczony z korzenia-zdaje się ,że to czarne jest,tylko czy gdzieś to można kupić.

nie sądzę ,żeby tym dało się zabarwic cokolwiek,tym bardziej ciemne piwo,bardziej służy to do aromatyzowania,

 

Sproszkowany korzeń lukrecji można kupić w sklepach zielarskich. Oprócz czarnego koloru wnosi trochę słodkości. Receptury jakie widziałem podają dawkowanie po 15-25g do 20l na 10 minut gotowania, więc można spróbować z herbatką. Łatwiejsze w użyciu środki (barwnik karmelowy, ciemny cukier inwertowany) nie dadzą czerni, tylko przyciemnią piwo.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Biała słowiańska" brzmi jak rasa trzody chlewnej. "Biała teutońska" również. :D

Ty, zgoda nie zaogniaj stosunków między narodami :monster: Jak powszechnie wiadomo "zgoda buduje, niezgoda rujnuje". Byłbym bardziej kąśliwy, ale kto wie, kogo Wy tam, w tym Wołominie na Śląsk poszczujecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sproszkowany korzeń lukrecji można kupić w sklepach zielarskich. Oprócz czarnego koloru wnosi trochę słodkości. Receptury jakie widziałem podają dawkowanie po 15-25g do 20l na 10 minut gotowania, więc można spróbować z herbatką. Łatwiejsze w użyciu środki (barwnik karmelowy, ciemny cukier inwertowany) nie dadzą czerni, tylko przyciemnią piwo.

korzeń jest żółtawy i z niego możesz co najwyżej zaparzyć blado-słomkowy napar,do portera dawało się go dla dodania słodyczy (coś koło 50 razy to słodsze od cukru) i zapachu,piłem kiedyś na żołądek ten napar(ohyda straszna),może przy mniejszym stężeniu jest przyjemniejszy w smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50g startej lukrecji dodanej na 10 minut przed końcem warzenia, nadało mojemu porterowi wyraźnego, posmaku słodyczy. Jest to taka słodycz na finiszu. Inaczej tego określić nie potrafię. Dla mnie stały składnik tego rodzaju piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze takie zielsko stevia,stosuje się to jak słodzik,ileś tam razy słodsze od cukru,bardziej niż lukrecja,w smaku na sucho tak samo paskudnie słodkie jak lukrecja,więc pewnie też mogłoby się nadać do słodzenia piw,sam się nad tym zastanawiałem,tylko problem ile tego dać żeby nie przedobrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można uwarzyć normalnie bez wydziwiania?

 

Wiesz, anteks, to takie pytanie, w którym od razu czai się przytyk. Łatwo tak mówić z perspektywy ponad 200 warek. Co to znaczy "normalnie"? I co to jest "wydziwiactwo"? Jeśli warzysz bez lukrecji, kolendry, kandyzowanych skórek czy innych "dziwactw" to jest "normalnie", a jeśli kto inny eksperymentuje, dodaje to już wydziwia?

 

Zapytaj tych z Żywca czy Okocimia. Z powodzeniem dodają lukrecję do swoich porterów. Zresztą kto powiedział, że jest jeden słuszny sposób warzenia tego gatunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.