Skocz do zawartości

Weissbier i pszenica niesłodowana


leech

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem o czym piszesz, jak na browarbizie piszą "chlebowość" czy coś w ten deseń, to też w ogóle nie wiem o co chodzi. Jak dla mnie cechą wajzenów jest przyprawowość fenolowa (goździki) i estry - banany czy brzoskwinie, a nie jakaś "chlebowość" czy "zbożowe posmaki".

 

Weź jakąś sprawdzoną recepturę, dobre drożdże i sprawdź, czy trafiłeś z tym efektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posmak chlebowy jest wyczuwalny tylko w najlepszych weizenach i jest jak najbardziej pożądaną cechą prawie każdego dobrego piwa.

 

Należy do smaków słodowych, tylko nie słodkich słodowych, tylko chlebowych słodowych (malty), takie jak : ciastowy, chlebowy, skórki chlebowej, przypieczonej skórki chlebowej, tostowy.

 

Posmak ten powstaje z ziarna, ze słodu, łuski i jest trudny do uzyskania, bo jest delikatny i łatwo go przykryć chmielem, estrami czy nieczystą fermentacją..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz uzyskałem bardzo mocny aromat chlebowy (pachniało po otwarciu fermentora po burzliwej, w butelkach już nie czuć). To był zestaw CP Premium bitter, 2kg pilsa, 1kg wiedeński i 1kg monachijski na drożdżach S04. W pszenicy tego nie czułem nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cechą wspólną weizenów na pewno są banany i goździki ale np. Paulaner ma jeszcze to coś co go odróżnia od np. Okocimia Pszenicznego, czyli ten posmak zbożowo-chlebowy.

 

Spróbuj zastosować oprócz słodu pszenicznego i pilzneńskiego jako dodatek trochę monachijskiego, albo carahell, przede wszystkim drożdże płynne, na WB-06 ciężko jest otrzymać takie "gęste" w odczuciu piwo, są żarłoczne i potrafią piwo zrobić ostre i pozbawić go aksamitności.

 

A i jak ci się chce to zacieranie dekokcyjne !

 

Ps: Najlepsze Paulanery jakie pijałem, zawsze lane w piwiarni Żywieckiej ;)

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.