Skocz do zawartości

lagerownia z lodówki heinekena


przemski

Rekomendowane odpowiedzi

dostałem taki oto prezent od kumpla po jakiejś jego starej restauracji:

 

post-3439-0-69300700-1332164613_thumb.jpg

 

i kombinuję jak to przerobić na małą lagerownię

 

samą lodówkę powiększę i to nie jest problem (teraz nie wchodzi nawet 1 fermentor), szkopuł tkwi w sterowaniu...

 

lodówka jest de facto zamrażarką i działa tylko w zakresach -24 do -10st: błyskawicznie mrozi zawartość, a ja chciałbym na bazie tego agregatu zbudować pojemnik na 2 fermentory żeby uzyskiwać zakres temperatur od około +8st (dla lagerów) do około 20st (dla fermentacji górniaków latem)

 

sterownik wygląda tak (w razie czego mogę go otwozryć i zrobić zdjęcia bebechów):

 

post-3439-0-90395800-1332164860_thumb.jpg

 

moje pytania to:

 

1. czy da się jakoś elektrycznie-elektronicznie przerobić ten sterownik żeby przestał mrozić a jedynie schładzał w pożądanym zakresie temperatur?

 

2. a może wywalić obecny sterownik i kupić taki: http://thermoplus.pl/katalog/termostaty/termostaty-w-obudowie/wpr40l.html żeby to on sterował agregatem schładzając wnętrze lodówki do np +10 st a nie -10st

 

3. dzwoniłem do okolicznego serwisu AGD i powiedzieli mi że agregat od zamrażarki jest jakoś inaczej budowany i krótko mówiąc nie da się go przerobić na agregat lodówkowy który będzie tylko delikatnie schładzał (np latem z 22st na 18st) - coś mi się wierzyć nie chce, że to prawda, bo w domowej lodówce mam 1 agregat, który obsługuje i zamrażarkę i lodówkę - i to działa

 

jak się mam bawić w przeróbki sterownika oraz rozbudowę samego "body" tego urządzenia to musi to jakoś rozsądnie kosztowo wyglądać, bo jak się z przeróbki zrobi kilka stówek to już lepiej dołożyć kilka kolejnych i za jakieś 600-800 zł kupić ladę chłodniczą...

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra znalazłem instrukcję od tego sterownika. Wynika z niej, że sterownik ma zakres od -50C do około 100C (lub nawet więcej).

Sam posiadam regulator ID 961. Ten Twój to w zasadzie to samo tyle, że ma dwa przekaźniki na sprężarkę (mój ma jeden).

Według mnie można spróbować się pobawić ustawieniami sterownika - zwłaszcza ustawieniem HSE i LSE (czyli maksymalnie i minimalne ograniczenie

temperatury komory). Po więcej ustawień odsyłam do instrukcji (między innymi histereza, jest też hasło gdyby był zablokowany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że lodówka do piwa chłodzi w takich zakresach, chyba jedynie do barów, gdzie schodzi szybko piwo. Najlepszym rozwiązaniem według mnie, to sterownik. Lodówkę masz za darmo, więc można kupić do niej sterownik. Nie ma się co bawić w przerabiania.

 

Edit: Chyba, że można zmienić jej parametry bez przerabiania.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, spojrzałem na drugie zdjęcie. Sterownik wygląda podobnie do moich sterowników. One mają bardzo rozbudowane ustawienia i myślę, że wszystkie mają podobne. Poszukaj dobrze, gdzieś musi być ustawienie min i max histerezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że bez problemu ustawisz pożądany zakres i sprężarce nie zrobi różnicy czy wyłączy się przy +8C czy przy -12C.

Ważne, żeby histerezę jakoś sensownie ustawić, żeby nie załączać agregatu co kilka minut, ale to już kwestia sprawdzenia

jak ta lodówka trzyma temperaturę.

W razie problemów służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest też hasło gdyby był zablokowany)

 

już widzę że mam blokadę hasłem (parametr PA1) i jak rozumiem hasło może być liczbą od 0 do 255

nigdzie nie mam tego hasłą zapisanego

podaj mi proszę swoje - może będę miał takie samo, albo czeka mnie 250 prób metody "brute force"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha, hasło złamane - "5"

udało się zmienić "zaprogramowany" zakres nastaw temperaturowych,

wstępnie ustawiłem sobie +5 (parametr LSE) do +15 (parametr HSE) i teraz zamierzam wypróbować czy lodówka faktycznie będzie się załączać/wyłączać po osiągnięciu oczekiwanej temperatury - nastawię ją na utrzymywanie temperatury 5st.

 

natomiast histereza.... - rozumiem że to dopuszczalne wahanie temperatury wewnątrz komory? czyli jak nastawię lodówkę na 5 st., to po schłodzeniu do 5st agregat powinien zostać wyłączony, i jeśłi histereza jest ustawiona na 2 stopnie, to agregat zostanie załączony, gdy temperatura wewnątrz podniesie się do 7 stopni, po czym wyłączony, gdy temperatura zostanie zbita do 5 stopni i tak w kółko... tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz z tym, że u mnie to wygląda tak, że schładza zawsze o jeden stopień niżej niż temperatura ustawiona na sterowniku. Teraz nie wiem czy to jest efekt dzialania histerezy (która w tym przypadku działa w dwie strony +1 i -1) czy jest to efekt bezwładności. Muszę kiedyś sprawdzić ustawiając histerezę na 2 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak rozumiem histereze ustawia się przez parametr "diF" a instrukcja podaje że dafaultowo jest ustawiona na 2 stopnie

zostawiać tak czy jednak zmienić na jeden stopień? - z jednej strony chodzi o precyzję utrzymania temperatury w środku ale z drugiej chyba o to żeby się agregat co chwila nie załączał - jaką wartość histerezy przyjąć jako optimum?

 

czy poza diF, HSE i LSE warto jeszcze coś poustawiać czy przyjąć zasadę "lepsze jest wrogiem dobrego" i nie grzebać za bardzo w sterowniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha, hasło złamane - "5" udało się zmienić "zaprogramowany" zakres nastaw temperaturowych, wstępnie ustawiłem sobie +5 (parametr LSE) do +15 (parametr HSE) i teraz zamierzam wypróbować czy lodówka faktycznie będzie się załączać/wyłączać po osiągnięciu oczekiwanej temperatury - nastawię ją na utrzymywanie temperatury 5st. natomiast histereza.... - rozumiem że to dopuszczalne wahanie temperatury wewnątrz komory? czyli jak nastawię lodówkę na 5 st., to po schłodzeniu do 5st agregat powinien zostać wyłączony, i jeśłi histereza jest ustawiona na 2 stopnie, to agregat zostanie załączony, gdy temperatura wewnątrz podniesie się do 7 stopni, po czym wyłączony, gdy temperatura zostanie zbita do 5 stopni i tak w kółko... tak?

Histereza to tolerancja w górę i dół, czyli jak nastawisz 5°C to schłodzi do 3°C i załączy chłodzenie przy 7°C.

O sterowniku pisałem tu, ale jak widzę, już złamałeś hasło. :)

Edit:

Doczytałem w instrukcji, tu histereza nie jest typowa, czyli urządzenie wyłączy się po osiągnięciu nastawy, a ponownie załączy przy temperaturze nastawa plus diF.

HSE i LSE bym nie zmieniał, natomiast polecam wykasowanie odszraniania.

Edytowane przez Shooter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprężarkę masz podpiętą bezpośrednio do sterownika to odszranianie musi być ustawione.

Shooter podał mi na priva więc wkleję:

folder dEF

dit 250

dCt 0

dOH 59

dEt 1

dPO n

 

Nie da się całkowicie wyłączyć, ale te nastawy wydłużają maksymalnie czas między odszranianiem, a odszranianie jest ustawione na 1 minutę, więc nie powinno wpłynąć na temperaturę w fermentowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shooter jak wyłączyć odszranianie? Da się gdzieś ustawić czas przytrzymania klawisza "set" (domyślnie jest 5 sek.)
a ja jeszcze dopytam po co wyłączać odszranianie? co to daje i dlaczego lepiej je wyłączyć?

Odszranianie jest po to, żeby usunąć z chłodni warstwę lodu na elementach chłodzących, powstałą w skutek częstego otwierania (jak w lodówce domowej). Fermentowni (leżakowni) często się nie otwiera, więc przerwa w chłodzeniu (akurat w czasie, gdy wzrosła nam temperatura), nie jest moim zdaniem pożądana.

Shooter jak wyłączyć odszranianie? Da się gdzieś ustawić czas przytrzymania klawisza "set" (domyślnie jest 5 sek.)

Odszranianie już wkleiłeś, a te 5 sek. to jest po to, żeby omyłkowo nie wchodzić do opcji programowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.