Jump to content

[Lepsze piwo] HISTORYCZNY REKORD W USA


Pierre Celis

Recommended Posts

Cały świat bacznie przygląda się amerykańskiej scenie piwa. Większość patrzy z podziwem. A teraz będzie miała jeszcze więcej powodów by pozazdrościć Amerykanom.

Brewers Association - organizacja zrzeszająca ponad 70% Craft Breweries opublikowała półroczny raport o sytuacji piwowarstwa w USA. BA do browarów rzemieślniczych zalicza te, które warzą do 7 mln hl rocznie. Ich sprzedaż w pierwszym półroczu wzrosła o 12%, a obroty o 14%. Jest to gigantyczny wzrost biorąc pod uwagę, że dwucyfrowy wynik występuje trzeci rok z rzędu oraz to, że cała branża piwna w Stanach Zjednoczonych zanotowała ledwie 0,8% wzrost.

 

BA-125_Brewery_Count.jpg
© Brewers Association

Amerykanie mają obecnie swój złoty okres piwowarstwa i mogą poszczycić się historycznymi danymi. W czerwcu tego roku osiągnęli rekord ilości browarów. Obecnie jest ich 2126, a pod koniec XIX w. było ich 2011. Potem liczba browarów spadała, aż osiągnęła stan zerowy. Były to czasy prohibicji czyli zakazu produkcji i konsumpcji alkoholu. Jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku udało się Amerykanom utworzyć kilkaset browarów, ale potem nastąpił okres wielkich koncernów, konsolidacji, tworzenia grup i zamykania nierentownych przedsiębiorstw. Efektem tego było istnienie raptem kilkudziesięciu browarów w latach 80-tych. Aż nastąpił przełom. Rozwój piwowarstwa domowego, upraszczanie technik browarniczych i zupełne inne spojrzenie na piwo przyniosło lawinowy wzrost małych, lokalnych browarów, które idealnie wkomponowały się w potrzeby coraz bardziej świadomych piwoszy. A będą mieć oni jeszcze więcej browarów i kreatywnych piw. Obecnie w USA w budowie lub w planach jest dalszych 1300 browarów.

4276249601649220395-9218406127353403041?

 

Czytaj całość na blogu autora

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.