Skocz do zawartości

Przygotowanie brzeczki do startera ze słodów karmelowych


feder

Rekomendowane odpowiedzi

Czy można przygotować brzeczkę do startera drożdżowego z samego Carapilsa, bez pełnego zacierania?

Tak na szybko licząc w pamięci wychodzi mi że powinno wystarczyć 0,2 kg Carapilsa wrzuconego na pół godziny do 1l wody o temperaturze 70 stopni żeby uzyskać 10 Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakieś źródło węgla do budowy tych dzielących się drożdży by się przydało, wiem, że głodne drożdże potrafią jeść wiele substancji np kwasy tłuszczowe, ale to nie znaczy, że będą się szybko i prawidłowo dzielić. Nikt przecież nie mówi, ze trzeba je zasypać cukrem, ale trochę cukrów prostych by się przydało, a skrobi to raczej nie ruszą.

 

Poza tym troszeczkę mylisz pojęcia, w trakcie robienia starterów drożdże nie fermentują, bo oddychają tlenowo - przynajmniej tak powinno być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio robiłem AIPĘ na bazie ekstraktów z dodatkiem słodów karmelowych - wskaźnik jodowy nie wskazał skrobi.

Z tego co pamiętam to był tam Carapils i Cararoma.

Czyżby słody karmelowe wcale nie były dobrze wstępnie zatarte? Z tego co wyczytałem, powinny być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, są częściowo zatarte, dla tego napisałem wcześnie

wcale bym się nie zdziwił jak być uzyskał nie 10blg, ale z 4-6blg

Skrobie jest częściowo rozłożona do krótszych łańcuchów, które nie dają już zabarwienia z jodem, ale nadal w większości są słabo dostępne dla drożdży. Zacierania w ziarnie ma na celu uzyskanie cukrów prostych potrzebnych do sprzęgania z aminokwasami w reakcji karmelizacji. Takie pochodne w większości też nie są dostępne dla drożdży.

Wsyp śrutę do wody o tm 70C, jak pisałeś, i postaraj się utrzymać tm jakieś 64-68 przez jakieś 30', powinieneś uzyskać potrzebną ilość do zrobienia startera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

(...)Poza tym troszeczkę mylisz pojęcia, w trakcie robienia starterów drożdże nie fermentują, bo oddychają tlenowo - przynajmniej tak powinno być

Drozdze piwowarskie wykazują tak zwany efekt crabtree tzn. powyżej chyba 6% glukozy czy innego cukru maja zablokowany metabolizm tlenowy i cała para idzie w fermentacje, nawet w obecności tlenu, który potrzebny jest do budowy ściany komórkowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.