Skocz do zawartości

Zmętnienie piwa


Rekomendowane odpowiedzi

Czy zmętnienie piwa po fermentacji burzliwej może świadczyć o jakiejś infekcji?

Raz miałem piwo bardzo mętne po cichej, które tak poszło do butelek i okazało się, że było przegazowane i butelki nie wytrzymywały (100g glukozy i normalne odfermentowanie do 2,5Blg).

Spotkał się ktoś z czymś takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmętnienie piwa po burzliwej całkowicie normalne. Piwo mętne przy butelkowaniu - bardzo często, zależy od piwa. Zazwyczaj tylko dolniaki butelkowałem klarowne.

 

Przypadek z grantami: raczej infekcja. Poza tym nie ma "normalnego" odfermentowania do 2,5 BLG. Każde piwo w zależności od zacierania i drożdży może odfermentować inaczej.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmętnienie piwa po burzliwej całkowicie normalne. Piwo mętne przy butelkowaniu - bardzo często, zależy od piwa. Zazwyczaj tylko dolniaki butelkowałem klarowne.

 

No tak nie do końca. Jest to już któraś warka na tych drożdżach (1272) i pierwsza tak bardzo mętna, stąd pytam.

 

Przypadek z grantami: raczej infekcja. Poza tym nie ma "normalnego" odfermentowania do 2,5 BLG. Każde piwo w zależności od zacierania i drożdży może odfermentować inaczej.

 

Z tego co czytam i doświadczam, to większość piw pełnych tak właśnie odfermentowuje (z 12-13 do 2,5-3 blg) Jasne, że każde piwo jest inne, lecz pisałem w sensie, że nie było żadnych sensacji z niedofermentowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam i doświadczam, to większość piw pełnych tak właśnie odfermentowuje (z 12-13 do 2,5-3 blg) Jasne, że każde piwo jest inne, lecz pisałem w sensie, że nie było żadnych sensacji z niedofermentowaniem.

 

Z tego co ja doświadczam, nawet mając mniej warek na koncie, wynika, że jakiekolwiek założenie nie poparte FFT jest o kant tyłka potłuc.

 

Jest to już któraś warka na tych drożdżach (1272) i pierwsza tak bardzo mętna, stąd pytam.

 

To chyba masz odpowiedź. Płuczesz gęstwę ClO2? I oczywiście masz świadomość tego, że z każdym pasażem drożdże są narażone na zmiany mutacyjne?

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej zmętnienie piwa może świadczyć o infekcji. Skoro piszesz, że butelki rozsadziło mimo "normalnego" odfermentowania i nie przesadziłeś ze środkiem do refermentacji to na pewno była to infekcja. Nie rób już nic na tej gęstwie przypadkiem, a cały sprzęt porządnie wyczyść i zdezynfekuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ile pasaży już na tej gęstwie zrobiłeś?

 

Pamiętaj - każde takie użycie zwiększa bardzo mocno infekcję. Za pierwszym razem może dość do małego zainfekowania, które z czasem się rozwija. Dlatego właśnie wymyślono płukanie w ClO2 - to nie jest kwestia "świeżości", ale czystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrozumiałe.

O płukaniu w CLO2 słyszałem. Niestety, nie miałem okazji stosować. Nie wiem jakie stężenie, etc. Masz może jakiegoś linka do opisu? Chętnie się czegoś nowego nauczę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wracając do tematu, po ponad dwóch tygodniach cichej piwo rozlałem do butelek.

Piwo całkowicie się sklarowało, pięknie pachniało i smakowało.

 

Analizując doszedłem do wniosku co następuje:

Dzień przed zlaniem na cichą przeniosłem fermentor do pomieszczenia o temp. wyższej o 2°C.

Drożdże musiały się ruszyć, stąd zmętnienie. Może dostały trochę tlenu podczas przenoszenia?

Po przelaniu znów poszły do pomieszczenia o niższej temperaturze, dojadły trochę i poszły na spoczynek.

 

Cieszę się, że wszystko zakończyło się pomyślnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.