Skocz do zawartości

skitof

Members
  • Postów

    201
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Odpowiedzi opublikowane przez skitof

  1. 20 godzin temu, Łachim napisał:

    Mam wątpliwość co do tabel ilości drożdży do zadania (np. 12.1, 12.2) - czy ilości to na pewno mld komórek/l/*P? Wydaje mi się,  że *P są już uwzględnione, bo ilości robią się kosmiczne. Czy nie powinno być mld komórek/l?

    Chyba jest wszystko w porządku, bo tabelę używasz tak: wybierasz z lewej strony stężenie swojej brzeczki, następnie wybierasz przelicznik (0,75 / 1/ 1,5) w zależności od czystości profilu a liczbę w tabeli mnożysz razy ilość litrów, które masz. Przykładowo mam 20 litrów brzeczki 24 st P, biorę przelicznik 1, z tabeli wychodzi 24. Razy 20 litrów = 480 mld komórek czyli niecałe 5 saszetek sucharów.

     

  2. W dniu 2.01.2021 o 15:33, x1d napisał:

    Bez wstępów pochwalnych, bo oczywiście jest super, ale rzuciły mi się w oczy temperatury przerwy diacetylowej:

     

    te dotyczą dolnej fermentacji:

    s 103: 8-10°C [14-18°F]

    s 188: 3°C[5°F]

    s 190: 5-10°C [10-15°F]

     

    a te ogólnie:

    s 102: 5°C[9°F]

    s 503: 3°C[5°F]

     

     

    Rzeczywiście to podniesienie temperatury fermentacji na przerwę diacetylową jest w różnych miejscach książki różne i waha się od 3-10 stopni C. Bierze się to chyba stąd, że najlepiej byłoby powiedzieć "podnieś temperaturę fermentacji o kilka stopni", a wielokrotne próby precyzyjnego stwierdzenia ile to jest kilka stopni kończy się nieścisłościami.

  3. W dniu 2.01.2021 o 14:06, Irek napisał:

    2. Str. 165 - tuż nad tabelą 9.1 akapit informuje, że w rozdziale 10 będzie o warzeniu i fermentowaniu piw dolnej i górnej fermentacji, a w rozdziale 11 będzie o rozlewie. Tymczasem rozdział 10 traktuje o rozlewie, a 11: jak uwarzyć lagera.

    Dotarłem narazie do 177 strony, ale jestem po wrażeniem tej publikacji.

     

    Masz rację, choć to błąd zawarty już w oryginale.

    2021-01-04_223553.jpg

  4. W dniu 2.01.2021 o 14:06, Irek napisał:

    1. Str. 132 tabela 7.5 - wg tej tabeli do sporządzenia 10P roztworu trzeba dać więcej suchego ekstraktu niż płynnego. Płynny ekstrakt zawiera ok20% wody, więc myślę, że powinno być na odwrót.

    Masz rację, kolumny są zamienione. Tzn. kolumna "Płynny ekstrakt słodowy" powinna mieć tytuł: "Suchy ekstrakt słodowy" i odwrotnie.

  5. W dniu 28.12.2020 o 19:55, nike21 napisał:

    image.thumb.png.cc8eb0a2e520a2775124a2a4fee97dac.png

     

    MLT to chyba coś innego niż HLT. Tego drugiego błędu nie mogę teraz na szybko znaleźć ale tam coś było napisane po polskiemu zamiast po polsku poprostu... Jak znajde to doślę ;)

    Rzeczywiście błąd. MLT to Mash and Lauter Tun czyli kadź zacierno-filtracyjna. W razie zainteresowania tematem zobacz indeks rzeczowy.

     

  6. W oryginale jest: Unlike bleach and iodophor, acid sanitizers will not cause off-flavors at higher-than-recommended concentrations.

    Tłumaczenie jest dobre i myślę, że wszyscy właściwie to rozumieją. Ale OK. Może dodanie "nawet" byłoby precyzyjniejsze: W przeciwieństwie do wybielacza i jodoformu, środki kwasowe nie wywołują wad smakowo-zapachowych NAWET jeśli stosuje się je w stężeniu wyższym niż zalecane.

    2020-12-18_225239.jpg

  7. W dniu 16.12.2020 o 16:14, Joosto napisał:

    Strona 210.  Tabela wartości brix i pH owoców i warzyw : mamy nieprzetłumaczone Boysenberry : malinojeżyna

    To jest problem z tym tłumaczeniem. Zauważ, że malinojeżyna to inny owoc. Na razie nie ma tłumaczenia na polski, jeżeli się pojawi, to uwzględnimy w kolejnym wydaniu. https://pl.wikipedia.org/wiki/Boysenberry

  8. W dniu 14.12.2020 o 22:50, darinho napisał:

    Pozwolę sobie na jedną krytyczną uwagę, bo zakładam, że książka jest merytorycznie super i tak dalej. Dlaczego zdjęcia są czarno białe? Czy nie było możliwości zrobić ich w kolorze? Przynajmniej niektórych? Bo jednak w tematyce piwa, barwy mają znaczenie. Są tu np czarno białe zdjęcia porównujące różny poziom palenia słodów, porównanie różnych płatków zbożowych, zdjęcie starteru drożdżowego czy zdjęcia chmieli itp. Albo zdjęcie ze strony 48 pt "próbki różnych rodzajów słodu pokazujące wpływ słodu na barwę piwa" Jeśli jest ono czarno białe to praktycznie traci rację bytu. Nie chcę, żeby wyszło, że od razu się czepiam a nawet jej jeszcze nie czytałem, ale po wstępnym przejrzeniu tak mi się to rzuciło w oczy. 

    Teraz na forum już nie będzie porad typu "zajrzyj do wiki" tylko "obczaj u Palmera na stronie xyz" ?

     

    Panie/Panowie, od razu wyjaśniam kwestie techniczne dotyczące kolorystyki książki. 100% zdjęć, wykresów i innych elementów graficznych jest dokładnym odzwierciedleniem oryginalnego wydania z 2017 r. W kolorze są tylko 4 strony okładki, w tym pasek kolorystyczny na drugiej stronie okładki i nomogram alkaliczności resztkowej na 3 stronie okładki. Cała reszta w oryginale i w naszym tłumaczeniu jest czarno-biała. Oczywiście pomijając 2 strony reklamowe na końcu.

  9. Godzinę temu, Fenris napisał:

    strona 448 opis black ipa. 

    a no to dziękuję w sumie nigdy o tym nie myślałem pytanie tylko gdzie można takie coś sprawdzić czy simcoe jest mniej czy bardziej siarkowy od citry? 

    Nie wiem, czy ogólnie znajdziesz tak dokładne informacje dotyczące związków siarkowych w różnych odmianach chmielu. Ale oba przez Ciebie wymienione zawierają wyraźne związki siarkowe.

    image.png

  10. 1 godzinę temu, Fenris napisał:

    mam pytanie co w książce autor (lub tłumacz) rozumie pod słowami "bardziej siarkowych chmieli" ? biologiem nie jestem ale pierwszy raz stykam się z takim określeniem. Czy to jakiś błąd w druku czy faktycznie są chmiele bardziej "siarkowe"?? Bo może i jakieś związki siarki są w chmielu jeśli tak jakie to są chmiele bardziej a jaki mniej siarkowe.  Dzięki

    Oczywiście domyślam się, że może być mnóstwo różnego rodzaju pytań. Ale to w sumie dobrze. Książka jest tego warta. W oryginale: avoid the more sulfurous hop varieties.

    I jak najbardziej chmiel może posiadać więcej lub mniej różnego rodzaju związków siarkowych (merkaptany, tiole, terpeny), nawet aromat skunksowy (czyli należący do związków siarkowych) powstaje głównie z chmielu.

  11. 2 godziny temu, Konstoi napisał:

    Przyszło! 

    Dzięki!

    Ale trzeba mieć oko : jest błąd w tabeli na stronie 598: 2.5galona w przeliczeniach na litry. litry są pokazane z 1,5galona  

    Dzięki za zwrócenie uwagi. Sprawdziłem i jest to błąd z oryginału. Wiele rzeczy sprawdzaliśmy i obliczaliśmy na nowo. W przypadku braku przeliczników na jednostki metryczne, dokładaliśmy. Ale tabele z zawartymi przelicznikami w oryginale były po prostu skopiowane. Poprawimy w dodruku.

  12. Ach, wy i te teorie spiskowe :)

    Grand Champion był wybierany jeszcze zanim był warzony w Cieszynie. Zawsze chodzi tylko i wyłącznie o najlepsze piwo konkursu. Żałosne by było, gdybyśmy założyli, że piwowarzy w pewnych stylach nie mogą wygrać, bo browar sobie nie poradzi. To po co by mieli w ogóle przysyłać piwa?

     

    Browar Zamkowy może się cieszyć, że nie zostało wybrane monachijskie jasne - to by dopiero mieli kwaśne miny :)

     

    A tegoroczny GCh jest genialnie zbalansowany, to pewnie zasługa podwyższonego zasypu - on wprowadza ciało, cukry resztkowe, które tonują kwaśność. Dlatego piwo to nie jest tak ostro kwaśne i cienkie jak lambiki. A płatki dębowe całość jeszcze fajnie zniuansowały.

  13. W tym roku zdecydowaliśmy się na podanie listy finałowej i na jak najszybsze opublikowanie wyników czyli tuż po oficjalnym ogłoszeniu. To pierwsze zawsze będzie dyskusyjne, ale większość jednak chciała wiedzieć. A to drugie było dla nas po prostu kłopotliwe, bo laptopa mieliśmy dosłownie na kolanie na cieszyńskim rynku - stąd wyszył pewne niedoskonałości. Ale do dobre doświadczenie, w przyszłym roku będzie już bez pudła. No cóż, pechowa 13 prześladuje nas od początku ;)

  14. A na koniec już dziś zachęcamy wszystkich piwowarów do zmierzenia się z piwami kwaśnymi proweniencji belgijskiej czyli Belgian-Style Sour Ale. Będzie to jedna z kategorii piw w roku 2015. Ze względu na dość długi okres dojrzewania tych piw ogłaszamy tę kategorię już dziś, by piwa konkursowe mogłby nabrać właściwego aromatu i smaku. Będzie to dość szeroka kategoria grupująca piwa kwaśne w stylu belgijskim o owocowo-estrowo-fenolowym aromacie, jednak bez dodatków owocowych. Przykładami są Geueze, Lambic, Oud Bruin czy Flanders Red Ale. Ich zakres gęstości mieści się pomiędzy 11 a 18 °Blg, alkohol pomiędzy 4-8, natomiast goryczka pomiędzy 10-25 IBU.

     

    5. Belgian-Style Sour Ale [11,5-14°Blg] Długo fermentowane przy wykorzystaniu dzikich drożdży Brettanomyces oraz innych mikroorganizmów. Kategoria łącząca w sobie wiele ciekawych piw kwaśnych w stylu belgijskim, jednak bez dodatków owocowych. Może to być zarówno czysty Lambic, ich mieszanka czyli Gueze, ale może to być również ciemniejszy i leżakowany w beczkach Flanders Red czy zwykle nieleżakowane Oud Bruin. Piwa kwaśne, owocowo-fenolowe, z charakterystycznymi nutami stajennymi czy słynnej „końskiej derki” stanowią jedne z ciekawszych doznań smakowych dla piwoszy i jedne z większych wyzwań dla piwowarów, by piwa nie zepsuć, lecz w sposób kontrolowany przeprowadzić fermentację osiągając zamierzony efekt.

     

    Pomyłka czy zamierzone?

     

    Co prawda zamierzone, ale faktem jest, że tę kategorię ogłaszaliśmy już rok temu, więc będziemy trzymać się danych z przed roku, by nikt nie czuł się pokrzywdzony. Nastąpiła zmiana i powrót do wcześniejszych ustaleń czyli: 11-18 st Blg.

    Za zamieszanie przepraszam, ale myślę, że teraz jest fair.

  15. Pełne wyniki są już na stronie PSPD (w uzupełnieniu info z wczoraj).

    Za opracowanie i wysłanie metryczek odpowiedzialni są sędziowie:

    I-Michał Kopik

    II-Krzysztof Kaczmarek

    III-Jacek Materski

    IV-Artur Napiórkowski

    V-Paweł Leszczyński

    VI-Piotr Piekarski

    VII-Łukasz Jajecznica

    VIII-Michał Mielczarek

    IX-Dariusz Doroszkiewicz

    X-Paweł Leszczyński

     

    Skany arkuszy eliminacyjnych wyślą:

    I-Artur Napiórkowski

    II-Jacek Materski

    III-Paweł Masłowski

    IV-Krzysztof Lechowski

    V-Krzysztof Kaczmarek

    VI-Krzysztof Lechowski

    VII-Piotr Piekarski

    VIII-Krzysztof Teliżyn

    IX-Krzysztof Lechowski

    X-Michał Mielczarek

     

    Wszystkim powinno się udać zakończyć ww. prace w tym tygodniu.

     

    Przy okazji chciałem podziękować wszystkim zaangażowanym osobom w organizację konkursu czy festiwalu czyli w pierwszej kolejności piwowarom za świetną atmosferę i sędziom w eliminacjach, konkursie piw pracowniczych, konkursie piw rzemieślniczych, finale i wyborze GCh za ich pracę.

    Dobrze się stało, że wdrożyliśmy elektroniczny formularz zgłoszeniowy, bo robienie bazy danych ręcznie trwało by pewnie do dziś :) - Za to chciałem szczególnie podziękować ELROYOWI, który opracował i wdrożył system i PABLO za permanentną kontrolę zgłoszeń, usprawnienia na bieżąco i nieustające czuwanie nad właściwym zbieraniem danych. Jak pewnie niektórzy z was zauważyli, pod koniec na kilkanaście godzin zawiesił się nam system, bo wykorzystaliśmy limit transferowy. Z różnymi takimi i innymi kłopotami musieliśmy na bieżąco walczyć, ale myślę że ogólnie wszystko wyszło dobrze. A z czasem będziemy różne rzeczy dopracowywać. DZIĘKI.

  16. Termin nadsyłania piw to 1 czerwca z tym, że to jest niedziela zatem dzień wolny, więc tak się zastawiam czy aby nie było właściwym aby uznać, że piwa które przyjdą w poniedziałek 2 czerwca zostały nadesłane w terminie?

     

    Pewnie tak będzie. Zobaczymy w praktyce. Choć z drugiej strony piwa wysłane ewidentnie za późno, i dostarczone za późno przyjęte nie zostaną, by było fair w stosunku do innych. Tak, że zaczął się ostatni tydzień przyjmowania piw!

     

    Przy okazji przypominam o kategorii na 2015 rok. Belgian-Style Sour Ale. Będzie to dość szeroka kategoria grupująca piwa kwaśne w stylu belgijskim o owocowo-estrowo-fenolowym aromacie, jednak bez dodatków owocowych. Przykładami są Geueze, Lambic, Oud Bruin czy Flanders Red Ale. Ich zakres gęstości mieści się pomiędzy 11 a 18 °Blg, alkohol pomiędzy 4-8, natomiast goryczka pomiędzy 10-25 IBU.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.