-
Postów
54 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Osiągnięcia Karp
-
brewness zareagował(a) na odpowiedź w temacie: XIV Konkurs Piw Domowych PSPD 2016
-
W każdym poradniku czytam, że najlepiej jest wysiewać chili w lutym, najpóźniej marcu. A co stanie się, jeśli zrobiłbym to teraz?
-
Rafalccc zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Piwa fermentacji spontanicznej: lambik, flandryjskie
-
Mangrove Jack's M42 New World Strong Ale
Karp odpowiedział(a) na Karp temat w Charakterystyka szczepów drożdży
W sobotę zabutelkowałem RIS-a fermentowanego tymi drożdżami. Zjadły piwo z 27 do 8 BLG, z czego do 10 zjadły ekspresowo w ciągu ok. 2 tygodni, potem tylko dojadały resztki. Łącznie trzymałem piwo w fermentorze 8 tygodni. Fermentowałem w pomieszczeniu o temperaturze ok. 14 C, po sprawdzeniu jak smakuje piwo przed rozlewem mogę powiedzieć tyle, że dały bardzo neutralny profil smakowo-zapachowy. Po zakończeniu roboty osiadły na dnie fermentora, tworząc zbitą masę - po zlaniu piwa zwarty osad ledwo się poruszał nawet przy mocnym przechylaniu fermentora. Aha - zadawałem je jako uwodnione sucharki, jedna paczka na 18,5 litrów piwa. -
Z drugiej strony mam też RIS-a, który zszedł z 27 do 8. Jest jakaś metoda przeliczania ekstraktu dla spławika tak, jak w przypadku refraktometru? I jaka będzie najlepsza metoda sprawdzania BLG? W tej chwili wnioskuję, że użycie refraktometru i skorzystanie z wzoru korekty?
-
Pytanie jak w temacie - czy mój tripel miał prawo tak odfermentować? Zasyp: 5 kg pilzneński Strzegom 0,5 kg monachijski I Strzegom 0,1 kg carapils 1 kg cukier biały Zacierałem przez godzinę w temperaturze ok. 64C, fermentowałem drożdżami MJ M31 Belgian Tripel. Zeszło z 18,5 do ok. 0,5 BLG w ciągu niecałych 4 tygodni; w smaku (jeszcze nie butelkowałem) piwo nie sprawia wrażenia zainfekowanego itd. - jest nawet lekko słodkie i zgodnie ze stylem przyprawowe. Niepokoi mnie tylko tak mocne odfermentowanie, wg informacji producenta powinno ono wynosić 82-88%, czyli teoretycznie BLG powinno zejść max do 2. Mógł mieć na to wpływ 15% udział cukru?
-
Mangrove Jack's M84 Bohemian Lager
Karp odpowiedział(a) na kolomar temat w Charakterystyka szczepów drożdży
W drożdżach lagerowych to chyba nic szokującego, że potrzeba 2 saszetek? -
Mangrove Jack's M42 New World Strong Ale
Karp opublikował(a) temat w Charakterystyka szczepów drożdży
Opis producenta: A top-fermenting ale strain suitable for many types of ales of all strengths. Ferments with a neutral yeast aroma to ensure the full character of the malts and hops are prominent in each beer. Suitable for IPA's, Porters, Russian Imperial Stouts and more. Attenuation: High Flocculation: Very High Usage Directions: Sprinkle directly on up to 23 L (6 US Gal) of wort. For best results, ferment at 16-22 degrees C (61-72 degrees F). Po polsku: Szczep drożdży górnej fermentacji polecany szczególnie do piw o wysokiej gęstości brzeczki takich jak IPA, Porter, Russian Imperial Stout, Imperial IPA. Produkują piwa dość wytrrawne z zachowaniem wyraźnego profil słodu i chmielu. Delikatny estrowy charakter. Cechy produktu: Zastosowanie surowca: Piwa górnej fermentacji; IPA, Porter, RIS Temperatura fermentacji: 16-22°C Kłaczkowanie i osiadanie: wysokie Odfermentowanie: 77-82% Dozowanie: saszetka na ok 20L Czy ktoś już miał z nimi do czynienia? Ostatnio pojawiły się w ofercie kilku sklepów, na forum nie ma o nich za wiele informacji. Osobiście fementuję na nich w tej chwili RISa, którego w ciągu pierwszych 2 tygodni zjadły z 27 do 10 BLG (18,5 litra, 1 saszetka) i jedzą dalej. Szerzej będę mógł się wypowiedzieć, gdy piwo będzie gotowe. -
Ty myślisz, że on sam sobie ogarnia ten fanpage?
-
zasada zareagował(a) na odpowiedź w temacie: [Docent] Basista kooperacji Browar Profesja/Jabeerwocky
-
[Docent] Basista kooperacji Browar Profesja/Jabeerwocky
Karp odpowiedział(a) na Pierre Celis temat w Blogosfera
Jako że Lemmy preferował przez większość swego życia Jacka z colą, proponowałbym raczej piwo idące w tę stronę. coś w stylu Peated Fortuna Czarne -
Jeśli piwo jest dobre, ale ucieka z butelki, to potrzymaj je w jak najzimniejszym miejscu. Miałem taki problem z jednym, wystarczył dzień w lodówce, by się tego pozbyć.
-
Ja bym powiedział, że jesteś w świetnej sytuacji Warzysz piwo, po miesiącu na 100% każde piwo poniżej, powiedzmy, 20 BLG będzie dofermentowane - więc butelkujesz, czekasz ten cały miesiąc + kolejny w robocie, wracasz i możesz pić A w międzyczasie warzysz kolejne.
-
needmorehops zareagował(a) na odpowiedź w temacie: moje pierwsze piwko :)
-
Abstynent zareagował(a) na odpowiedź w temacie: moje pierwsze piwko :)
-
Craft Beer Camp - Annopole - 24-25 Czerwca 2016 (edycja numer IV)
Karp odpowiedział(a) na Wiktor_Gzub temat w wielkopolskie
Czy browar w Annopolu będzie podczas tegorocznego CBC już działać? -
La Trappe Bockbier jako przykład koźlaka moim zdaniem jest nietrafione, bo stosowane są w nim drożdże górnej fermentacji.
-
Piwa fermentacji spontanicznej: lambik, flandryjskie
Karp odpowiedział(a) na coder temat w Artykuły i opracowania
Gdzie co jak? Nie widzę pytania o najlepsze płatki tylko o sposób ich przygotowania... Nie rób z ludzi durni. Chyba muszę zacząć czytać posty ze 3 razy przed wysłaniem... Niemniej tego właśnie mój post MIAŁ dotyczyć: dodawania płatków do lambika. Mam nadzieję, że teraz jest to jasne. Wyedytowałem pierwszy i proszę o usunięcie reszty. -
Piwa fermentacji spontanicznej: lambik, flandryjskie
Karp odpowiedział(a) na coder temat w Artykuły i opracowania
Pytanie dotyczy tego, jakie płatki będą najlepsze do lambika. Stąd znalazło się w tym wątku. Niemniej dzięki za linki