Jump to content

Tengel

Members
 • Posts

  35
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Tengel

 1. Jakby ktoś był zainteresowany stalowym fermentorem 30l to cena trochę spadła https://allegro.pl/oferta/fermentator-pojemnik-fermentacyjny-do-piwa-30-litr-8721236489 Obserwowałem od około pół roku, było nawet 995zł, teraz 839, wersja z chłodnicą wewnętrzną.
 2. Dokonałem zakupu, VAT 5%, rabat aktualny, darmowa przesyłka kurierem. Polecam. Przy zamawianiu wpisałem hasło w komentarzu, i wpłaciłem 10% mniej. Zadziałało.
 3. Z tego co pamiętam, to chodzi o to, że wyższe stężenia denaturują ściany komórkowe bakterii, a 70% wnika do komórki i niszczy wnętrze. Poza tym używanie spirytusu salicylowego to też zły pomysł.
 4. Kwasek cytrynowy - łyżeczka na litr gorącej wody. Najlepiej zalać sprzęt w całości na godzinę.
 5. No chyba z tym brakiem butli to nie do końca. Butla, choćby mała powinna być aby wypchnąć piwo z kega. Nawet jeśli początkowe ciśnienie w kegu będzie wysokie i piwo będzie leciało, to bardzo spienione, po kilku (?) piwach z kega przestanie lecieć, bo zabraknie ciśnienia. Schładzarka jest przepływowa, ale na głowicy do kega masz wejście do podłączenia gazu.
 6. Jeśli dobrze zrozumiałem - do przefermentowanego piwa (to już nie brzeczka) dodajesz cukier, mieszasz i butelkujesz? Jeśli tak, to wszystkie drożdże z fermentora lądują w butelkach, nic dziwnego że masz w nich dużo osadu. Musisz: albo 1. zlać piwo znad drożdży do innego fermentora, dodać cukier, lub lepiej syrop cukrowy, zamieszać delikatnie i dopiero butelkować albo 2. do każdej butelki wsypać odpowiednią dawkę cukru i zlewać piwo znad osadu drożdżowego w fermentorze. Osad drożdżowy w butelkach po refermentacji i tak będzie, ale w minimalnej ilości.
 7. Jeszcze kwestia uściślenia koloru próby jodowej - ciemny=sino-granatowy, czy ciemny=odcienie brązu. Jeśli granatowy, to lipa, bo została Ci skrobia, jeśli brązowy to może być kolor płynu Lugola.
 8. na fizyczny rozum - powierzchnia dna fermentora to chyba około 1/6 powierzchni całkowitej , więc z tą wymianą przez dno to słabo
 9. przemyśl jeszcze te zawory kulowe, te które podlinkowałeś są jednoczęściowe, mają zawężony przelot, lepsze (ale trochę droższe) są dwuczęściowe.
 10. No chyba jednak nie masz racji. Przenoszą energię wzdłuż rury, wraz z płynącą w nich wodą, natomiast na zewnątrz raczej izolują. Ale jak to piszą na forum próbuj, a efektami się podziel.
 11. Gdy w środku będzie fermentor to będzie dużo ciepłej, jedna butelka nie wystarczy, fermentacja jest egzotermiczna, w początkowej fazie fermentor grzeje się dosyć mocno.
 12. Kuchenka indukcyjna nie bardzo poddaje się sterownikom, wymaga "podwójnego" kliknięcia, żeby ją włączyć, dodatkowo dochodzi sterowanie mocą. Musiałbyś ingerować we wnętrze.
 13. Mam chłodnicę, która była połączona rodzajem grzebieni z wygiętej blachy. Z powodu trudności z czyszczeniem wywaliłem te grzebienie, chłodnicę rozciągnąłem i używam w takim stanie, sprawdza się.
 14. Ja używam takich, szczelne, mocne, dają się ustawiać piętrowo.
 15. Barley Wine 21.5l Pale Ale 24.5l Cydr 23.5l Pszeniczne 23l Świąteczne 25l Razem 117.5 l +8373.5 l Razem 8491.
 16. Do klejenia najlepsze jest mleko - później najłatwiejsze do usunięcia.
 17. Można jeszcze tak : Tylko co z utlenieniem?
 18. Ale na nim jest napisane, że wymaga spłukania przed kontaktem powierzchni z żywnością, więc raczej nie nadaje się chyba że będziesz po tym płukał wodą destylowaną.
 19. To nie nypel, bo on jest jednolity, a tu jest z jednej strony nakrętka. Po polsku to chyba przejście grodziowe. Trzeba szukać w akcesoriach do jachtów.
 20. Robiłem wesele - wystawiłem chyba 5 rodzajów piwa domowego w butelkach, dodatkowo nalewki, wszystko na oddzielnym stole. Zainteresowanie było duże,
 21. Tengel

  lol :)

  Nie, no granatów nie będzie, tylko "korkowce". W przepisie jest mowa o zamykaniu butelek korkownicą.
 22. Wlewałem piwo do takiego kega i w zasadzie zgadzam się z w/w punktami, gaz ucieka też z kega obok rurki pobierającej piwo. Keg trzymany "na powietrzu" bardzo szybko się ogrzewa i piwo mocniej się pieni. Natomiast refermentacja nie jest problemem. Pompka nie pobiera piwa z samego dna, i wręcz jest problemem opróżnić keg do końca, zostaję trochę piwa z osadem drożdżowym.
 23. Witam wszystkich, jestem "nowy", ale mam taki baniaczek, używam jako fermentora. Plastik jest dość gruby, ma gumową uszczelkę pod nakrętką, ale zbyt szczelny chyba nie jest. Chociaż dokładnie nie sprawdzałem, ale przy myciu roztworem OXI spod zakręconej dość mocno zakrętki syczał uwalniający się gaz i wyciekał płyn. Teraz fermentor jest zajęty, więc dokładniej nie sprawdzę. Poza tym jest dość duży - mam wersję nominalnie 25 l, a jest jeszcze 50 l, więc jak do wyszynku domowego to dużo. Pozdrawiam wszystkich Andrzej jakbyś mógł po fermentacji zrobić foto nakrętki i gwintu zbiornika to byłoby super , może da się to jakoś uszczelnić Właśnie zlałem stouta i chciałem wstawić fotki, ale wyskakuje błąd - nie można wstawiać plików jpg ? Jak już pisałem zakrętka i plastik jest dość gruby, w zakrętce jest gumowa uszczelka, ale niezbyt szczelna, można ją wyjąć i dać inną, lub zalać silikonem. Andrzej.
 24. Witam wszystkich, jestem "nowy", ale mam taki baniaczek, używam jako fermentora. Plastik jest dość gruby, ma gumową uszczelkę pod nakrętką, ale zbyt szczelny chyba nie jest. Chociaż dokładnie nie sprawdzałem, ale przy myciu roztworem OXI spod zakręconej dość mocno zakrętki syczał uwalniający się gaz i wyciekał płyn. Teraz fermentor jest zajęty, więc dokładniej nie sprawdzę. Poza tym jest dość duży - mam wersję nominalnie 25 l, a jest jeszcze 50 l, więc jak do wyszynku domowego to dużo. Pozdrawiam wszystkich Andrzej
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.