Skocz do zawartości

Mars_2000

Members
  • Postów

    28
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Mars_2000

  1. Sprawdzałeś na spodzie bezpiecznik? Najszybciej, on powinien "wyskoczyć", więc może wszystko jest ok i wystarczy go wcisnąć.
  2. Mars_2000

    Garnek

    + jak przedmówca... Cena trochę z kosmosu. Wystarczy poszperać i można mieć: - garnek (YATO 35L) za 225 PLN z przesyłką - termometr (TAKI) za 26 PLN (też licząc już przesyłkę) - zawór kulowy 2-częściowy z kwasówki (LINK) w cenie 32 PLN z dostawą Suma: 283 PLN. Do tego musiałbyś tylko dokupić: - nypel do zaworu (5.99 PLN) - króciec do podłączenia wężyka silikonowego (5.99 PLN) - wiertło stożkowe - np. TAKIE żeby zrobić sobie otwór pod zawór (18 PLN) - jedno wystarczy na jeden otwór pod kranik i drugi pod termometr. - taśma teflonowa do uszczelnienia (w najbliższym sklepie budowlanym typu OBI) - 2 PLN W totalu: 314 PLN Tak więc dużo ponad 100 PLN do zaoszczędzenia (np. na wiertarkę akumulatorową, jakbyś przypadkiem takowej nie miał do zrobienia tych otworów ? )
  3. Mars_2000

    grainfather

    Jest do kupienia nowiusieńki GF30. Szczegóły tutaj:
  4. Mars_2000

    grainfather

    A nie lepiej kupić kółka za 10 PLN w jakimś markecie budowlanym i samemu zrobić? Jakieś 2 godzinki pracy, jedna stara półka na książki + panel podłogowy + wspomniane kółka i wózeczek gotowy ?
  5. Mars_2000

    grainfather

    Tutaj: https://www.thehomebrewery.eu/grainfather-connect-g30-brewery-30l a plan B zakładał zakup jeszcze tutaj: https://shop.humle.se/utrustning/bryggning/bryggverk/grainfather/grainfather-connect-bryggverk Oba sklepy szybko odpisują na maile, ale z czystym sumieniem mogę polecić Ci ten pierwszy (gdzie ostatecznie zrobiłem zakup, bo mieli wszystkie interesujące mnie akcesoria też dostępne od ręki). Powód rekomendacji nietuzinkowy, bo pierwsza przesyłka z garnkiem została zagubiona przez UPS, a oni nie czekając na to czy się gdzieś znajdzie czy nie, to wysłali do mnie drugi egzemplarz. Skąd wiem, że nie ściema? Bo ten "drugi" już mam od tygodnia, a "pierwszy" zaginiony dotarł do mnie włąśnie dzisiaj ? i chwilowo mam 2 szt. ? Ale niestety, będzie wracał do sklepu...
  6. Mars_2000

    grainfather

    Co do wysładzania - sugerowałem się tym co pisali ludzie na różnych forach - ok. 1.5L / minutę , co w połączeniu z ociekaniem kosza (ok. 10 minut) dało te 25 minut. Sugerujesz zatem, to jeszcze spowolnić? Jeśli tak, to jak bardzo ? (mam wężyk z dziurkami porobionymi do tzw. wysładzania ciągłego położony na górnym sicie i mogę spróbować zmniejszyć przepływ zaciskiem) Co do chłodzenia tą metodą, to wzorowałem się na rozwiązaniu jakie stosuje "guru" GFa - David Health. On tak umieszcza sobie wężyk za termometrem i leje grawitacyjnie (przykład poniżej) )
  7. Mars_2000

    grainfather

    Szczerze polecam Ci GFa. Co prawda nie miałem styczności z innymi systemami, ale skoro inne osoby miały i jasno wyraziły się że jakość jest jego głównym wyróżnikiem, to mogę się pod tym podpisać. Sprzęt jest naprawdę solidnie zrobiony. Tak informacyjnie, to jestem właśnie po pierwszym warzeniu na tym sprzęcie w dniu wczorajszym i poszło praktycznie idealnie. Całość zajęła mi ok. 5h, bo i scheamat zacierania oraz gotowanie dłuższe niż standardowe, więc zakładam, że można zejść do ok. 4-ech godzin dla warki z 1h zacierania na lenia + 1h gotowania, ale do 3-ech to raczej się nie da... U mnie czasowo było dokładnie tak (Belgian Ale - zasyp 6.1kg ; warka 23.5L): 14.30 - 15:00 Start grzania 20L wody na zacieranie (nie liczę tego czasu, bo ustawiłem w apce zdalnie ten proces i przyszedłem na gotowe) 15:00 - 15:10 Wsypywanie słodu partiami + dokładne mieszanie zacieru (zegar stop) 15:10 - 16:45 Zacieranie ok. 95 minut (3 etapy: 50 min w 63C ; 15 min w 72C ; 3 min w 78C + ok. 25 min. czas pomiędzy przerwami w którym GF podgrzewał brzeczkę do następnej temp.) 16:45 - 17:10 Wysładzanie i filtracja 17:20 - 18:50 Gotowanie i chmielebnie (90 minut) 18:50 - 19:00 Whirpool + czekanie ok.10 minut na utworzenie się stożka chmielin 19:00 - 19:20 Chłodzenie brzeczki do ok. 20C 19:20 - 19:45 Zlewanie do fermentatora (brzeczka osiągnęła temp. 18C i od razu napowietrzanie) 19:45 Zadanie drożdży + potem ok. 1h na czyszczenie sprzętu i sprzątanie pomieszczenia To co mnie dodatkowo pozytywnie zaskoczyło, to bardzo krótki czas jaki był potrzebny na doprowadzenie brzeczki do wrzenia od momentu wysładzania (na gazie to była dobra godzina) Załączam parę fotek zrobionych na pamiątkę z inauguracji: EDIT: Wydajność zacierania wyszła ok. 79%, więc IMHO bardzo dobrze.
  8. Ja kupiłem swój w Szwecji, w normalnym sklepie internetowym. Cenowo wychodzi na to samo co w Twój Browar (sprzęt jest tańszy o ok. 200 PLN, ale przesyłka kosztuje ok. 40 Euro). Plus taki, że tam mają go na stanie i realizują zamówienie od ręki.
  9. Ja miałem niedawno podobny dylemat (przy czym po drodze już przeszedłem etap zacierania w garnku z kontrolą temperatury, chłodnicy, recyrkulacji słodu przy pomocy pompki przez dorabiane fałszywe dno itd..) i było OK. Jednakże powody trochę niezależne - konieczność wyeliminowania z użycia gazu w butlach propan-butan, przy braku kuchenki zwykłej gazowej - zmusiły mnie do przejścia na prąd i po analizie ofert systemów all-in-one zakupiłem Grainfathera G30. Podstawowe argumenty, które zdecydowały o jego wyborze to: - lepsza jakość wykonania urządzenia niż podobnych-tańszych garnków (naprawdę jest super!) - kontroler z komunikacją po BT , połączony z aplikacjami (Grainfather czy Brewfather), co pozwala na wgranie receptury/schematu warzenia - dostępność akcesoriów/części zamiennych (niesprawdzone co prawda organoleptycznie, ale ten argument stawiam w oparciu o wiele przeczytanych komentarzy, gdzie osoby posiadająće takowe narzekają na dystrybutorów, którzy nie oferują ich bo zamawiają całe sety)
  10. Mars_2000

    grainfather

    Dzień Dobry Wieczór! U mnie Św. Mikołaj zjawił się z prezentami trochę szybciej niż 24-go grudnia ? I oczywiście już się "grzeję jak szczerbaty na orzechy" i w weekend planuję pierwsze warzenie piwa w nowej zabawce. Będzie to Belgijskie Red Ale (zestaw z TB) - w miarę nieskomplikowany zasyp oparty wyłącznie na słodach Pale Ale, pilzneńskim i z dodatkiem melanoidynowego. I jako dopiero zaczynający przygodę z tym garnkiem, to mam pytanie o odpowiednie skalkulowanie wody do zacierania i następnie do wysładzania (bo z tego co się zorientowałem, to wygląda to trochę inaczej niż w tradycyjnym zacieraniu w lodówce czy zwykłym garnku). Skorzystałem z narzędzia dostępnego na stronce grainfathera, wpisałem recepturę, składniki itd... i tam wyszło dla 6.1kg słodów dokładnie 19.97 L do zacierania (czyli zgodnie z wzorem jaki jest w instrukcji GFa: ilość kg słodów * 2.7 + 3.5 L). Rozumiem, że powinienem zaufać tej ilości wody i nie dodawać/odejmować nic więcej, zgadza się? Co do wody potrzebnej do wysładzania, to kalkulator szacuje 14.41 L przy założonej ilość końcowej brzeczki: ~23 L i następujących zakładanych parametrach: - absorbcja wody przez słód podczas zacierania: 0.8L / kg (co oznacza stratę 4.9 L dla mojej ilości) - odparowanie w trakcie gotowania: 3L/h (gotowanie potrwa 90 minut --> dodatkowe 4.5 L w niebo) - straty z dna gara przy zlewaniu do fermentora: 2 L Razem: 11.4 L Matematycznie oczywiście to się klei, natomiast praktyka nie zawsze zgrywa się z teorią, więc pytania nr 2 i 3: Czy faktycznie 3L/h odparowuje w trakcie gotowania, czy to za dużo/mało jako przyjęty wskaźnik? Podobnie straty z dna - czy te "defaultowe" 2 L , to dobrze założona ilość, czy powinienem dodać dla bezpieczeństwa np. 1 litr więcej? PS. Z góry przepraszam, jeśli tego typu wskazówki już gdzieś się pojawiły, a ja je przeoczyłem...
  11. Hej. Potrzebna pilna opinia/diagnoza. Mój Tasmanian Pale Ale stoi na cichej dokładnie 7-y dzień (wcześniej było standardowo 14 dni burzliwej) i właśnie zauważyłem taki nalot na powierzchni --> zdjęcia. Czy to moze być początek jakiejś infekcji i ratować je rozlewem do butelek czy dać mu jeszcze parę dni? Szczerze, to nie przypominam sobie podobnego przypadku z wcześniej robionych piw stąd prośba o wsparcie.
  12. Ja akurat temat też mam ogarnięty... Zdecydowanie chłodziarka przepływowa. Wczoraj odpalona kolumna w ok. 30C na dworzu, a piwo zimniutkie od ręki. Na plus duża "mobilność" takiego rozwiązania oraz, jak napisał przedmówca, możliwość przepinania kegów , różnymi rodzajami piw, które nie muszą być chłodzone w lodówce wcześniej. Urządzenie w locie Ci schłodzi je do zadanej temperatury bez czekania. Polecam.
  13. To mały update w temacie. Kolumna już działa ? Znajomy skompletował cały potrzebny sprzęt, włącznie z profesjonalną schładzarką przepływową i wczoraj miałem okazję degustować zimne piwo prosto z nalewaka. Na razie w użyciu keg z piwem z browaru Bytów, ale w niedalekiej przyszłości będzie cornellius z warzonym przeze mnie lagerem.
  14. Tak...patrzyłem na niego także. Nie jestem tylko pewien, czy te 30L to pojemność użytkowa czy całkowita. W przypadku tej drugiej, wiadomo, do dyspozycji będę miał mniej, a to może być niewystarczająco do zagotowania takiej ilości brzeczki, aby finalnie otrzymać te ok. 25L po odparowaniu i zlaniu do fermentatora. Niemniej jednak dzięki za odp.
  15. Żeby nie zaśmiecać forum nowymi wątkami to odkpuję temat garnka do gotowania. Otóż staję obecnie przed decyzją jaki garnek kupić z przeznaczeniem tylko i wyłącznie do gotowania brzeczki. Generalnie skłaniam się ku opcji garnka/warnika elektrycznego, bo ze względów bezpieczeństwa, w moim domu nie mogę używać dużych butli z gazem propan-butan, a gaz ziemny jest tylko i wyłącznie w instalacji grzewczej. Teraz, jak robię piwo, to używam garnka tradycyjnego ze stali nierdzewnej (~25L) i takiej małej butli turystycznej 2kg, co nie jest niestety idealnym rozwiązaniem, gdyż już 2-krotnie miałem problem z kończącym się gazem w trakcie gotowania. Poza tym wymiana na pełną jest dość droga i oszczędność względem kosztów zużytej energii żadna. Czy ktoś z forumowiczów używa np. czegoś w tym stylu? https://allegro.pl/oferta/vidaxl-podgrzewacz-do-wina-stal-nierdzewna-40-l-9469903825 lub: https://allegro.pl/oferta/warnik-podgrzewacz-inox-35l-do-wina-piwa-termostat-7026225590 Najbardziej mi zależy na pojemności min. 30-35L, tak aby móc uzyskać finalnie ok. 25L piwa. Ktoś podzieli się swoim doświadczeniem czy dobrze się w czymś takim gotuje/chmieli ?
  16. Ok. To wiem. Pytanie tylko jak uzyskać taki efekt. Mam dremela z tarczami polerskimi, więc z odświeżeniem powłoki zewnetrznej nie będzie większego problemu, ale co ze środkiem? Jak bezpiecznie pozbyć się tych ognisk korozji czy brzydkich nalotów na poszczególnych elementach? Szorować do upadłego? Moczyć w occie lub innych cieczach odkamieniających? Itd...
  17. Mam temat na nadchodzące lato ? Znajomy poprosił mnie o pomoc w instalacji takiej kolumny do piwa, jak na załączonych zdjęciach. Tak się składa, że ma idealne miejsce, gdzie może ją na stałe zamontować (specjalnie przygotowane do tego celu - na tarasie ogrodowym obok murowanego grilla) i chciałbym przymierzyć się do tego zadania. Oczywiście, całą resztę sprzętu, czyli keg, butla CO2, reduktor, złączki, wężyki + konfekcja jest dopiero w planach, ale zanim o nich, to pytanie pierwsze: Czy da radę i czy warto czyścić i regenerować elementy kranika, czy może lepiej kupić jakiś nowy, z kompensatorem i go wstawić po prostu w miejsce obecnego. Ja niestety, nie znam się i nie wiem czy elementy, które pokazałem na zbliżeniach, da się przywrócić do ich czasów świetności, a koszt nowego to jakieś 100 PLN z tego co widzę.
  18. Ja mam jeszcze jedno szybkie pytanie. Próbuję rozkminić czy muszę przejmować się jaki rodzaj gwintu powinny mieć szybkozłączki (NPT czy BSP), które planuję kupić na ali i które będą wkręcone w takie zawory kulkowe). Niestety, w opisie w/w zaworu nie ma informacji jaki jest typ gwintowania, a skoro połączenie ma być szczelne w 100%, to zastanawiam się czy ewentualne różnice mogą mieć istotne znaczenie czy nie. Z kolei w opisie słynnej brązowej pompki, jaka do mnie płynie w paczce z Chin jest info, że jej gwinty 1/2 cala są kompatybilne z obydwoma rodzajami gwintów, przy czym domyślam się, że skoro jest wykonana z tworzywa, więc ewentualna niekompatybilność zostanie usunięta przy wkręcaniu stalowej złączki.
  19. Dzięki za szybką odpowiedź! Czyli, jeśli zawór - to coś tego typu: https://allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-nierdzewny-1-2-kwasoodporny-2-cz-6564095829 I widzę, że szybkozłącza to raczej tylko ali.... Qrcze, przez to sprzęt będzie gotowy nie wcześniej jak w lipcu dopiero ?
  20. Cześć, Starałem się dość skrupulatnie przeszukać forum i znaleźć info jakie są najlepsze akcesoria do składanego właśnie zestawu warzelniczego i niestety nie znalazłem, stąd mam pytanie. Czy poniższe elementy będą się nadawały do użycia: - zawór kulowy (np. taki: https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/akcesoria-doprowadzenia-wody/zawory/zawor-kulowy-gw1-2-gz1-2-equation,p335955,l562.html) do zamontowania w garnku oraz w warniku (tu chcę wymienić ten tandetny plastikowy). - nakrętka z mosiądzu (od strony wewnętrznej garnka i warnika) - taka np. https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/akcesoria-doprowadzenia-wody/zlaczki-mosiezne-i-chromowane/nakretka-mosiezna-1-2-equation,p409098,l1812.html Tu pytanie - czy jest kwasoodporna, tzn. wytrzyma gotowania brzeczek itp... - uszczelki np. https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/narzedzia-hydrauliczne/uszczelnienia-do-wody-i-gazu/uszczelka-1-2-equation,p342056,l694.html Wg informacji wytrzymuje 105 stopni C, więc powinna bez problemu przetrwać gotowanie brzeczki, ale czy materiał z jakiego jest zrobiona może być użyty w zastosowaniu spożywczym, to tego nie wiem... I teraz na zewnątrz zaworów, gdzie będę podpinał pompę i wężyki: - Wtyk szybkozłączki wkręcony w zawór: https://allegro.pl/oferta/wtyk-szybkozlaczki-gwint-zewnetrzny-1-2-rectus-7661070409 - szybkozłączka z nyplem do węża: https://allegro.pl/oferta/szybkozlacze-z-nyplem-na-waz-10-mm-typ-26-rectus-6700180655 W opisie obydwu jest, że są to przyłącza do układów pneumatycznych, ale zakładam, że skoro szczelność musi być zachowana, to chyba nie będzie miało znaczenia czy wewnątrz przelatuje płyn czy jakiś gaz, zgadza się? Ktoś ich używał? (opcjonalnie, jakie inne złącza polecacie?) Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  21. Dzisiaj trafiłem na takiego newsa: https://www.sapeople.com/2020/05/09/loving-couple-tragically-die-after-drinking-home-brew-beer-in-south-africa/ i nie ukrywam, że bardzo mnie ten artykuł zaintrygował, bo nie przypuszczałem iż jakakolwiek infekcja piwa mogłaby doprowadzić do śmierci po wypiciu butelki. Czy faktycznie jest coś takiego możliwe?
  22. Oddam gęstwę FM26 Belgijskie Pagórki 2-e pokolenie po sezonowym 12 BLG. Zebrana w piątek 9.08. Trójmiasto. Ps. Przy okazji, przyjmę coś z płynnych na Koźlaka lub pilsa. Ktoś, coś?
  23. Thx za odpowiedź. Też zacząłem rozważać opcję dużego startera i zrobienia dwóch warek jednocześnie (no prawie, bo mam jeden palnik, więc oba warzenia odbyłoby się w odstępie kilku godzin). Rozumiem, że wówczas standardowy wagowy lub objętościowy podział takiego startera na 2 równe części dla obu warek jest jak najbardziej OK? Dodatkowe pytanie, czy jakbym chciał zrobić taki powiększony ok. 4-o litrowy starter o gęstości 11-12 Plato, to wówczas muszę zakładać 2x dłuższy czas propagacji drożdży, czy podobnie jak dla startera z przedziału 1-2 litry wystarczy ok. 12-18h przed planowanym zadaniem do brzeczki?
  24. Cześć. Odświeżę temat, bo mam pytanie odnośnie tych drożdży. Do tej pory do swoich warek używałem wyłącznie sucharów, ktorych nigdy nie zbierałem po burzliwej, tylko brałem nową paczkę na kolejny nastaw. A że zachciało mi się zrobić jakiegoś belga, to wybór padł na Belgian Speciality Ale o gęstości początkowej ok. 17.7 Blg, do którego zamówiłem właśnie ten konkretny szczep. Oczywiście, bedzie przygotowany starter na mieszadle, żeby wszystko poszło prawidłowo, natomiast mam plan, aby następnie uwarzyć od razu Dubbela (Blg ok. 17.5) wykorzystując zebraną gęstwę z tego pierwszego. I teraz, jak czytam sobie wady/zalety wykorzystania kolejnych pokoleń w nowych nastawach, to mam obawy czy kondycja drożdży po dość ciężkim pierwszym piwie będzie wystarczająca do prawidłowego przefermentowania drugiej warki o praktycznie identycznej gęstości. Wiem, że sugerowane jest zrobienie pierwszym pokoleniem jakiegoś lżejszego piwa i dopiero tak zaprawione w boju drożdże używać do mocniejszych i ciemniejszych piw, ale akurat mam zestaw surowców na BSA i stąd pytanie czy spokojnie poradzą sobie jeszcze z Dubblem czy jednak nie...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.