Skocz do zawartości

arturg102

Members
  • Postów

    33
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez arturg102

  1. W moim browarze nastąpiły pewne zmiany. w piwnicy zbudowałem półki do przechowywania piwa. Wykorzystałem materiały znalezione w domu, więc koszt całej budowy wyniósł 0 PLN . do jednej wnęki wchodzi 49 butelek, a wiec akurat cała warka + trochę wolnego miejsca. Dodatkowo na górze mam trochę miejsca na trzymanie pustych butelek i innych gratów.
  2. Warka # 8 Pils Piwo warzone 22.03 Pilzneński 5 kg Zacieranie 52°C -> 10' 63°C -> 30' 72°C -> 40' podgrzanie do 78°C Gotowanie 90 minut Magnum 23 g 60' Hallertau Mittelfrüh 30 g 10' Mech Irlandzki 3g 5' Wyszło 25 l o gęstości 13 BLG. Przełom był największy spośród moich wszystkich dotychczasowych piw. Był to mój ostatni lager w tym sezonie. W piwnicy nadal mam 9-10 stopni C.
  3. Czasami alkohol w pracy jest potrzebny - jakiś czas temu zatrudniliśmy dekarza aby pokrył nam altankę. Przed robotą wypił sobie piwko bo twierdził, że ma lęk wysokości i na trzeźwo boi się wchodzić na dachy .
  4. Warka # 7 Koźlak Piwo warzone 03.03 Pilzneński 3,5 kg Monachijski 2 kg CaraMunich 0,5 kg Caraamber 0,2 kg Carared 0,1 kg Zacieranie 52°C -> 10' 63°C -> 30' 72°C -> 40' podgrzanie do 78°C Chmielenie Marynka 20 g 60' Lubelski 20 g 10' Mech Irlandzki 3g 5' Pomimo, że na na dworze jest już dość ciepło to w piwnicy nadal mam 9 stopni C. Mam nadzieję, że zdążę jeszcze zrobić jednego Pilsa zanim się zupełnie ociepli.
  5. arturg102

    Gafy małe i duże

    Ja ostatnio miałem w planach przelać Pilsa na cichą i zabutelkować Portera. Niestety syrop cukrowy, który miał pójść do refermentacji Portera został dodany do Pilsa ... Zorientowałem się podczas mierzenia gęstości bo coś nie pasował mi taki nagły wzrost poziomu BLG
  6. Nie wiem czy czytałeś ten temat: http://www.piwo.org/forum/t4711-Obsluga-systemu-Cornelius-keg.html Jest w nim dość sporo informacji na temat potrzebnego sprzętu i porady w użytkowaniu.
  7. Tymi sitkami kuchennymi specjalnie bym się nie przejmował skoro były "raczej czyste", ponieważ potem jeszcze gotowałeś brzeczkę podczas chmielenia. Co do aerometru to sprawdź ile pokazuje w czystej wodzie o temp. 20 stopni C. Jeśli pokaże Ci 0 BLG to powinien on być w porządku. A jaką temperaturę miała brzeczka podczas mierzenia? Bo jeśli była gorąca to aerometr zaniżył Ci wynik (pomiary powinno się robić w temp. 20°C).
  8. W zeszłym roku też miałem sporo przejść z tymi drożdżami. Dałem podwójną dawkę piro, wino było już klarowne i kilka miesięcy stało w piwnicy o temp. 10 °C (w między czasie przez kilka dni było wymrażane aby zmniejszyć kwasowość) a po dodaniu cukru drożdże i tak ruszyły . Ja zdecydowałem się na trzymanie go przez rok w piwnicy (w międzyczasie 2 razy je zlałem znad osadów i zasiarkowałem na początku 3g/10 l a przy kolejnym przelewaniu 1g/10 l) i dopiero potem dosładzałem do smaku. Ta pierwsza dawka była sporo przesadzona (zaleca się1-1,5 g na 10 l do przerywania fermentacji) a i tak nie ubiła wszystkich drożdży. Nie chcę Cię zasmucać ale według mnie ciężko Ci będzie ubić te drożdże skoro mają jeszcze cukier w winie
  9. Warka # 6 Pils Pilzneński 5 kg Carahell 0,5 kg Zacieranie 52°C -> 10' 63°C -> 30' 72°C -> 40' podgrzanie do 78°C Chmielenie Perle 30 g 70' Perle 20 g 10' Wyszło 27 l o 12 BLG. Planowałem zrobić piwo o trochę większym BLG ale niestety podczas gotowania odparowało mniej wody niż myślałem. Piwo zostało przeniesione do piwnicy o temp. 8°C i teraz pracuje tak burzliwie, że aż prawie fermentator podskakuje
  10. Warka # 5 Porter Angielski Pale Ale 4 kg Aroma 0,5 kg Czekoladowy 0,3 kg Zacieranie 52°C -> 10' 62°C -> 30' 72°C -> 30' podgrzanie do 78°C Chmielenie Target 20 g szyszki 90' Callenger 30 g szyszki 15' Zauważyłem, że odkąd robię przerwę w 52°C to znacznie wzrosła mi wydajność . Wyszło mi 23 l o gęstości 14 BLG, podczas gdy według przepisu powinno być 20 l o 12,5 BLG. Jednak postanowiłem nie rozcieńczać tego Portera.
  11. Miałem trochę przerwy w pisaniu w moim wątku ponieważ dużo warzyłem Warka # 4 Irish Red Ale Warzone 08.02 Pilzneński 4 kg Caraamber 0,25 kg Carared 0,25 kg Zacieranie 53°C -> 10' 62°C -> 30' 72°C -> 40' podgrzanie do 78°C Chmielenie Perle 12,5 g 50' Perle 15 g 10' 15.02 zostało przelane na cichą. Niestety pomyliłem się w obliczeniach i już widzę, że wyjdzie za jasne (a tak chciałem uwarzyć coś czerwonego....). Powinienem chyba to piwo nazwać Irish Amber Ale W międzyczasie Marcowe zostało przelane na cichą.
  12. Warka # 3 Marcowe-Oktoberfest Warzone 02.02 Słód jasny pilzneński 4kg Słód monachijski Weyermann 0.5kg Słód karmelowy Weyermann Caramunich? 0.2kg 62* -> 30' 72* -> 40' podgrzanie do 78 i wysładzanie Chmielenie 60' Marynka 20g 60' Perle 5g 60' Lubelski 10g 10' Mech Irlandzki 3g 5' Drożdże Brewferm Lager Jest to moje pierwsze piwo dolnej fermentacji. Wyszło 22 l o ekstrakcie 12,5 BLG. Trochę za dużo użyłem wody do wysładzania i dlatego dodałem jeszcze trochę chmielu Perle. Potem gotowałem bez przykrywki i wyparowało ok. 4 l więc w sumie niepotrzebnie dodawałem ten dodatkowy chmiel.
  13. Witam! Ja również jeżdżę na 2oo, ale na razie pozostaje tylko wyczekiwanie wiosny...
  14. Dzięki za odpowiedzi. Myślałem że drożdże dolnej fermentacji ruszają podobnie jak te górnej czyli po kilku godzinach.
  15. Wczoraj zatarłem Marcowe-Oktoberfes. Schłodziłem je do ok. 15°C i dodałem uwodnione drożdże Brewferm Lager i wstawiłem fermentator na noc do piwnicy gdzie jest 9°C. Niestety fermentacja nie ruszyła (nie ma piany, a nie chcę używać słów "nie bulka" ). Przed południem przeniosłem fermentator do pokoju o temp. ok 20 °C lecz nadal nie widać oznak fermentacji. Gdy uwadniałem drożdże to nie było piany, ale nie wiem czy powinna ona być przy drożdżach dolnej fermentacji. Po jakim czasie u was zwykle rusza fermentacja gdy używacie suchych drożdży? Na razie jeszcze nie panikuję ale jeśli do jutra nie ruszą to będę musiał dać nowe drożdże, a jedyne jakie mam to WB-06 które zostały mi po pszenicznym.
  16. Na carahella zdecydowałem się, ponieważ we większości przepisów na pilsa jakie przeczytałem był dodatek carahella lub carapilsa (przypuszczam że po to aby poprawić pianę i treściwość piwa). Temperatura w mojej piwnicy to ok. 9,5-10°C więc blisko dolnej granicy, przy której mogą pracować drożdże, ale podczas fermentacji wytwarza się trochę ciepła więc temperatura nie powinna spaść zbyt nisko. Co do refermentacji to planuję dodać zwykłego cukru. Nie chcę aby było zbyt mocno nagazowane aby po otwarciu bąbelki nie podnosiły osadów z dna powodując zmętnienie. O tym ile dam cukru zadecyduję, jak zobaczę do ilu spadło BLG po fermentacji cichej.
  17. Drożdże mam zwykłe S-23. A mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego pilsa , bo to będzie moje pierwsze piwo dolnej fermentacji: jeśli zrobię 2 tygodnie burzliwej fermentacji i 2 tygodnie cichej (obie w temp. 10°C, bo taka jest w mojej piwnicy) to czy w piwie zostanie wystarczająco dużo drożdży aby je nagazować czy trzeba będzie trochę ich dodać razem z cukrem do refermentacji? Dzięki wszystkim za pomoc
  18. Gotowanie miałem zamiar zrobić tak jak mówisz, czyli 30' gotowania bez chmielu a dopiero potem chmielenie. Trochę niejasno się wyraziłem, ponieważ nie chciałem zrezygnować z pierwszej przerwy w ogóle tylko zrezygnować z przerwy o długości 20' na rzecz dłuższej A więc po tych wszystkich zmianach plan jest taki: pilzneński 5 kg carahell 0,25 kg zakwaszający 0,05 kg 62°C - 30 minut 72°C - 40 minut podgrzanie do 78°C wysładzanie do uzyskania brzeczki o ok. 12 BLG (lub nawet 11,5) Gotowanie + chmielenie 90' Perle 40 g - 60' (przy założeniu że będę miał 25 l po chmieleniu, czyli po wysładzaniu 27-28 l) Perle 20 g - 10' To będzie również debiut u mnie chłodnicy od Wesolego
  19. Co do mierzenia gęstości gorącej brzeczki to robię to tak: nabieram gorącej brzeczki do menzurki od cukromierza i wkładam ją do słoika z lodem (słoik 0,9 l, pół na pół woda z lodem). Po około 30 sekundach, lub nawet mniej, do środka menzurki wkładam termometr aby mierzyć temperaturę i wtedy mam już ok. 20°C . Chmielenie planowałem robić 90' ponieważ w naszej wiki jest tak zalecane dla pilsów aby odparowało więcej DMS-ów (o ile dobrze pamiętam). Przed tym pilsem będę jeszcze robił marcowe i w zestawie do niego mam 0,1 kg słodu zakwaszającego, więc może podzielę go na pół do obu warek Słodu pszenicznego niestety nie mam (mam pszenicę w ziarnach ale chyba nie będę bawił się w słodowanie). Nie chcę sobie za wysoko stawiać poprzeczki na początku i nie wiem czy z tym zacieraniem warto bawić się w tak krótką pierwszą przerwę. Chyba dam się na spokój z tym zacieraniem "na słodko" i zrobię po prostu obie przerwy po 40' a potem podgrzanie i wysładzanie.
  20. Do zacierania zużyję 15 litrów. Wysładzanie będę robił aż uzyskam brzeczkę o 12 BLG. Potem podczas gotowania wyparuje mi ok. 2 litrów, więc końcowe BLG powinno wyjść 13. Przed warzeniem pobawię się jeszcze jakimś programem dla piwowarów aby sprawdzić czy moje obliczenia są realne (nie wiem czy podczas gotowania przez 90' nie wyparuje mi więcej). Co do próby jodowej to chyba będę musiał zaopatrzyć się w jakiś wskaźnik, bo na razie takowego nie posiadam. Tak planuję (założyłem, że to jest niezmienny element każdego zacierania więc dlatego o tym nie pisałem)
  21. Będzie to moja 3 warka z zacieraniem więc będę starał nie utrudniać sobie pracy . Mój plan to: 62* - 20 minut 72* - 30-40 minut Mam zamiar otrzymać piwo o 13 BLG. Według mojej obecnej wiedzy dzięki takiemu zacieraniu piwo wyjdzie treściwsze i lekko słodkie. Jeśli doda się do tego delikatne chmielenie na goryczkę (zakładane IBU to ok. 30) to piwo te powinno smakować nawet płci pięknej . Nie będzie to może piwo w stylu pils ale nie mam zamiaru wysyłać go na konkurs.
  22. Wczoraj w ramach przygotowań to mojego pierwszego pilsa wypiłem sobie Pilsner Urquell (od kiedy sam robię piwa to raczej nie kupuję wyrobów "koncerniaków" ale chciałem mieć później jakiś punkt odniesienia ). Z tego co znalazłem w necie to ma ono 40 IBU. Wydało mi się trochę zbyt goryczkowe jak dla mnie i dla tego postanowiłem zrobić swoje z goryczką 30 IBU. Ps. Czasami mam wrażenie, że za dużo rozmyślam nad tym jakie bym chciał zrobić piwo zamiast wziąć się za warzenie i samemu się przekonać jak smakuje 30 a jak 35 IBU
  23. Ta partia według informacji ze sklepu ta partia ma alfa-kwasy 7% Chyba rzeczywiście zredukuję ilość chmielu na aromat. Co do goryczki to moje pierwsze Pale Ale ma ok. 35-37 IBU i chyba jednak wolałbym ciut mniej goryczki, choć zapewne w różnych piwach jest różne odczucie tego samego IBU. Co do zacierania to mam zamiar nie robić go zbyt wytrawnego, ale jak wyjdzie to się dopiero okaże
  24. Sesja niedługo dobiegnie końca więc postanowiłem coś uwarzyć. Do tej pory używałem gotowych zestawów. Miałem trochę problemu aby skompletować wszystko w jednym sklepie (jak były słody takie jak chciałem to nie było chmieli i na odwrót) a nie chciałem robić zakupów na zapas bo nie wiem kiedy będę miał czas na kolejne warki. Oto mój pomysł: pilzneńsk 5 kg carahell 0,25 kg Gotowanie 90' perle 35 g 60' perle 40 g 10' Mam zamiar otrzymać 25 l a planowane IBU to 31. Mam wątpliwości głównie co do chmielu. O ile IBU mogę sobie wyliczyć to nie wiem jak mocny aromat da te 40 g Perle. Wiem, że każdy ma inne upodobania co do stopnia nachmielenia (ja generalnie wolę piwa które nie są zbytnio nachmielone) ale lepiej jest uczyć się na cudzych błędach niż na swoich
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.