Skocz do zawartości

fiszmen9

Members
  • Postów

    18
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez fiszmen9

  1. fiszmen9

    Olicana

    Kraj pochodzenia UK Nuty grejfutowe, mango i marakui Zawartość kwasów Alfa 7-9% Zawartość kwasów Beta 4-6% Cohumulone 28-32 Kompozycja olejowa Mircen: 19-20%, Humulen: 8-9%, Zawartość olejów 0.5ml/100g (Proszę o pomoc w formatowaiu) Uniwersalna odmiana, siostry Jester, chmielu pochodzącego z Wysp Brytyjskich. Wychodowana w malowniczych zakątkach Herefordshire i Worcestershire w 2009 a w sprzedaży od 2014. Stworzona przez Marka Andrews'a z Townend Farm w Herefordshire, obecnie uprawiana przez Townend Farm i Stocks Farm w Worcestershire. Wiem, ze nie powinienem ale wie ktoś coś na jego temat? Mierzę się z zamiarem kupna...
  2. Dziękuję i pozdrowienia dla Solanek! Szybkie tzn. wystarczy 2-3 krotne przelewanie wanny zimnej wody? Czy jedynie ciekłym azotem ? ?
  3. Wiem, że półśrodki, w szczególności ekstrakty, to temat tabu ale ze względu na warunki innej opcji nie mam. Dziękuję za szczerość i rozpoczynam eksperymenty w takim razie ?
  4. Słabszy? Mocniejszy ? a co jakbym chmielił roztwór melasy (zazwyczaj wrzucam woreczek 0,5 kg najciemniejszego cukru(prawdopodobnie melasy) vel demerary bo tutaj jest to bardzo tanie? A jeśli to tylko półśrodek, to najrozsądniej będzie zagotować w tymże garze wodę z ekstraktem i to dopiero chmielić? Zasada postępowania jak w normalnym zacieraniu ? Pytanie dotyczy stricte piwa pszenicznego, które chcę uwarzyć z ekstraktów. To chyba najlepsze piwo aby zacząć chmielić na goryczkę i w zasadzie trudne do zepsucia. Jaka to jest dziadowska goryczka?
  5. Hej. Szukałem na forum sposobów chmielenia, które mógłbym wykorzystać przy warzeniu z ekstraktów. Pytanie za 100 punktów. Czy da się zrobić herbatkę z chmieli i dodać ją do brzeczki? Nie widzę sensu w gotowaniu przez 60 minut ekstraktu, którego nie gotuję, a wodę gotowaną i tak dodaję. Czy na goryczkę mogę chmielić wodę przez okres zalecany przez stylu a przy drugim gotowaniu chmielić na aromat(mam 2xgarnki około 7litrowe) i to wlać do pudła z ekstraktami? Zazwyczaj robiłem Pale Ale chmieląc na aromat i zostawiając w fermentatorze (taki sposób w tym stylu mi idealnie pasuje i nie zamierzam tego zmieniać) ale do tej pory nie chmieliłem na goryczkę. Jakieś pomysły? Najlepsze patenty? Pozdrawiam
  6. Poznań ? Co do rureczki to fakt, popularna w Polsce ale nie do dostania w UK. Zrobię sobie ? Dziękuję za info
  7. Szukając, zapomniałem dopisać, że do piwa ? Aby uniknąć w przyszłości takich zajść im grubsza, pasująca do otworu rurka tym lepsza?
  8. Najprostsze rozwiązania są najlepsze ale ze względu na dzieci i psa to odpada w przedbiegach. Blowoff to jest zawór upustowy tylko czy rozwinąłbyś ten temat proszę? Czy te rozwiązania, które zaproponowałem nie są swego rodzajem zaworem upustowym (wyrównawczym?)? Bałem się, że nie ruszą (bo dalej nie wiem jakie drożdże to są) w zbyt niskiej temperaturze. Ale po wybiciu piany zrozumiałem, że powinienem od lodówki zacząć...a było to drugiego dnia fermentacji i od tamtegu czasu, do zakupienia lodówki cały czas pojemnik chłodzony był w wannie. Dziękuję za poradę! Spróbuję obmyć wiadro tyle ile się da i pobrać próbkę.
  9. Hej! Mam problem z rurkami fermentacyjnymi. Otóż okazuje się, że jest to najbardziej niefrasobliwy element wyposażenia mojego "browaru". Z racji ograniczonego miejsca (na wysokość) w lodówce muszę zrobić płaskie rurki fermentacyjne. Jedyne rozwiązanie, które przychodzi mi do głowy wsadzić rurkę elastyczną w pokrywę a z drugiej strony przymocować rurkę i przykleić ją do ściany lodówki ale "piętro" wyżej? Czy lepiej kupić dostatecznie długą rurę i ją zawinąć dookoła wiadra 3-4 razy? Problem numer 2. Chciałem zrobić milk stouta ale z racji ograniczonych narzędzi użyłem ekstraktr chmielowy 1,5kg + ciemny niechmielony 1,5kg+ 0,5 kg ciemnego cukru+0,75 laktozy a do tego drożdże Muntons Premium Yeast( ale nie wiem czy są lagerowe czy ale). Przez 2 dni (o dziwo) wywalało mi pianę z każdej możliwej dziury więc nie zamierzam otwierać fermentatora bo powierznie styku są całe brudne. Czy po jakiś 3 tygodniach można przyjąć, że fermentacja mogła się zakończyć (ok tydzień w temperaturze pokojowej, chłodzonej a konkretniej kąpanej w wannie) a przez resztę czasu w lodówce (temperatura bliżej nieokreślona) ? Nie liczę na konkretną odpowiedź tak lub nie tylko czy warto to jeszcze z tydzień potrzymać w lodówce czy lepiej już dziś sprawdzić stopień odfermentowania ? Pozdrawiam
  10. Dziękuję serdecznie! Znalazłem obydwa i muszę przyznać, że nawet nie jest to taki towar luksusowy jak mi się wydawało. Jednak tylko na kilku stronach opisali to jako słód dekstrynowy... Niestety na wyspach wszystko jest inne na tyle, że "nawet słoiki odkręca się w drugą stronę" ?
  11. Anglia, Walia, Szkocja to w zasadzie jeden pies. Mokry pies ? dziękuję serdecznie! A co do tego słodu, co podrzuciłem w linku, to wart uwagi? Znalazłem tylko wątpliwości gościa czy będzie dobrym zamiennikiem do włoskiego Château Melano light Temat tutaj ale po angielsku. Czy przez przypadek "odkryłem" podstawę do zrobienia piwa miodowego ? Jak ma się słód melanoidynowy jako dodatek do piwa? Co wnosi i czy może być potrzebny przy częściowym zacieraniu? Link do słodu Najmocniej przepraszam za zaśmiecanie tematu ale może da się oddzielić dywagacje na temat piwa a'la Warka Strong od dywagacji na temat świata
  12. Hmmm szukałem wszędzie ale nie ma. Znany jest pod jakimiś "międzynarodowymi nazwami" ? Znalazłem taki ale czy to to ? Wyskakuje mi też "miodowy słód" może to być ten odpowiadający polskiej nomenklaturze?
  13. Super! Dziękuję! Znacznie bogatsze opisy niż na polskich stronach!
  14. fiszmen9

    Hello

    Szczerze pomysł mi się podoba, bo książka nie dość, że świeża to jeszcze niedostępna w UK. Na szczęście wersję angielską zakupię na miejscu to w końcu się dogadam z nimi w pełni w sklepie ? Jak ktoś z UK by potrzebował książki to można zrobić taki przerzut aby się opłacał. A może jakieś rarytasy z tutejszego rynku potrzeba? Sądzę, że takie drobnostki nie powinny utknąć w Urzędzie Celnym. A więcej literatury masz?
  15. miałem na myśli, że często w sklepach internetowych nie ma specjalnego podziału na goryczkowe a aromatyczne a są podane dane dotyczące alfa kwasów i beta kwasów więc w grę wchodzi szukanie konkretnych modeli. Ostatnio miałem w ręce coś takiego jak Northern Brewer Hops ale nie uwierzyłem babce na słowo, że mogą pasować. Co do sterownika (przepraszam, za wygraną w konkursie na najdłuższy link na forum) chyba zakupię ten co podesłałem. Wygląda na solidnego, hmm przynajmniej taniego chińczyka. Czy dokładność do +-1C jest wystarczająca czy "must have" to +-0,1C Jest też opcja dla osób lubiących mieć pewność ale czy jest sens dokładać pieniądze za znaczek? Co do ekstraktów, to faktycznie jest tutaj spory wybór wszystkiego. A że promocje trafiają się wszędzie to zdarza mi się upolować coś ciekawego. Choć nie spróbowałem wszystkiego to "puszkowe" piwa są wszystkie możliwe i jakoś specjalnie nie palę się do tego. Chmielenie mi się zdarzało popełnić w życiu (czasem lepiej a czasem gorzej) jednak znawcą bym się nie nazwał.
  16. Lodówkę mam, sterownika temperatury (oprócz termostatu w lodówce) nie mam, a kolbę da się zastąpić dużym słoikiem ? Sterownik temperatury postaram sobie zrobić w takim razie i skorelować to ze sterownikiem lodówki. Jak mniemam nie mam co wierzyć zapewnieniom producentów lodówek i ich sterownikom? Jakiś polecany "międzynarodowy" bo jak mówiłem z polskimi może być ciężko? Coś takiego by było ok? (https://www.ebay.co.uk/itm/222458695470) Co do chmieli to niestety nie rozróżniają między goryczkowym a aromatycznym. Jaka jest granica alfa kwasów albo jakiegoś składnika X aby je odróżnić od siebie? Charakterystyka chmieli to lektura obowiązkowa w moim przypadku? Więc pełne zacieranie. Hmmm wiem, że jest to przykry obowiązek ale staram się się nie podejmować tej rękawicy. Mam mały garnek, jakby miał 10 litrów to byłbym się cieszył....załóżmy, że ma 7l mogę do niego bezpiecznie 2-2,5kg słodu wrzucić. Według Twojej receptury to 1.5 kg pizeńskiego i 0,5 kg monachijskiego i ewentualnie 100g karmelowego? edit @zasada: @fiszmen9 nie pisz postów pod postem, pilnuj długości linków: połączyłem i skróciłem
  17. Mi bardzo smakuje karmelem ale ostatnio na promocji dorwałem ciemny prażony Morgansa (nie wiem czy wypada tak z nazwy) w smaku naprawdę przypomniał mi charakterystyczne nutki Stong'a. Piwa jeszcze na nim nie piłem, dopiero się robi Milk Stout (a, że będzie bardzo milk to nawet nie liczę na wyłapanie nutek prażono-karmelowych z tego). Tak jak mówisz 2 puchy jako bazę a mam z tej samej serii puchę Extra Pale, którą w sumie mogłbym zużyć w całości albo opcja z zasypem słodowym(?)(tutaj mówią na to spraymalt) mam 0.5 kg jasnego i tyleż medium'a czyli pewnie amber pod inną nazwą. Z chmielami w okolicznym sklepie po pierwsze polskimi jest bardzo słabo a konkretniej nie ma. Po drugie i tak wybór jest bardzo ubogi ale jak wiadomo istnieje internet ale nie do końca bo na Wyspach raczej gustują w amerykańskich albo o dziwo w angielskich. Niemcy i Czechy też są tolerowani. Po trzecie nie wiem czy chcę jakąś taką zdecydowaną goryczkę czy coś może takiego mdłego jak ludzie mówią o tych brytolach? Spróbuję obydwie opcje ale jakbyś mnie proszę nakierował na konkretne chmiele to byłbym mega wdzięczny. Co do warunków to chodzi Ci o lodówkę czy sprawną kuchenkę z dużym garem? Ta druga opcja odpada a z tej pierwszej korzystam. (Kiedyś żona mnie za to zabije bo stoi w salonie...)Jakbyś mógł rozwinąć temat to byłbym wdzięczny. Tak jak się zapewne domyślacie jestem praktycznie laikiem który uwarzył piwo i wie czym się różni stout od lagera bo na tym w zasadzie moja wiedza się kończy... Słodowość i owszem ale jak dla mnie to piwo jest słodkie. I niekoniecznie słodowo słodkie. Ale może to jest moje subiektywne odczucie. Nie zmienia to faktu, że rozpocząłem próby z laktozą i xilitolem (nie jestem wielkim fanem dla mnie smakuje jak słodzik z Niemiec, którym był szałem jak ciotka z roboty przywiozła. Może złe wspomnienia z dzieciństwa ? ) i może jest jeszcze jakiś "substytut" cukru w cukrze, który bardziej przypomina cukrową słodycz ? Miód? A co myślisz o kakao? Zwykłym, bez cukru. Mogłoby trochę ciekawych nut tu wprowadzić, czy raczej nieporządane? A jeszcze takie pytanko odnośnie małego fermentatora (marki Coopers podobno na 15 litrów ale raczej 10-11max). Jak ustalać proporcje do niego tzn jak chmielić samemu ekstrakt z puszki z zachowaniem proporcji? Dzielić na pół czy system przeliczania jest jakiś bardziej skomplikowany? Spróbuję w nim uwarzyć kilka warek "Strąk" i zobaczymy która będzie podobna do "Strong" Odpowiadam całkowicie bez przekonania, że słodowo. Co do drożdży to lagerowych nie mam żadnych a jedyne mocne mam Safale BE-256 gdzie mogę zrobić na nich belgijskie ( w domu mam 24,5C) i z gęstwy spróbować zadać do tego hmmm ale'lagera ? Bo jak mniemam trzeba jakiś mocarzy bo ekstrakt jest wysoki?
  18. fiszmen9

    Hello

    Dziękuję serdecznie za słowa wsparcia! Bardzo się cieszę z miłego przywitania! Żona jeszcze znosi moje "wyroby piwopodobne" ale boję się, że skończy się to jakimiś Redds'ami czy może Desperadosem... Spróbuję ją udobruchać jakimś mega Citra'sowym Pale Ale ale póki co muszę skończyć z Milk Stoutem. Tyle rodzajów do uwarzenia... Mam jeszcze prośbę odnośnie literatury. Od czego warto zacząć aby zdobyć podstawy?
  19. Wziąłem łopatę i zacząłem kopać. Panowie możecie uchylić rąbka tajemnicy jakie słody wyczuwacie w tymże piwie (tj. Warka Strong) chciałbym uwarzyć lagera w podobnej nucie smakowej (karmelowo-prażonej) ale nie chcę przesadzić z tymi aromatami. Z racji tego, że głośno myślę a na proporcjach się wcale nie znam moglibyście podrzucić jakieś przykładowe receptury w których wspomniane nuty smakowe są mocno uwydatnione i ewentualnie bym zmienił przepis do swoich upodobań? Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC Ziarno Strzegom Wiedeński 1 kg 27.4% 81 % 4 Ziarno Strzegom Karmel 150 0.2 kg 5.5% 75 % 150 Cukier Cane (Beet) Sugar 0.4 kg 11% 100 % 0 Dodatek Honey 0.2 kg 5.5% 75 % 2 Ziarno Barley, Flaked 0.2 kg 5.5% 70 % 4 Ziarno Strzegom Monachijski typ I 0.5 kg 13.7% 79 % 16 Ziarno Strzegom Monachijski typ II 1 kg 27.4% 79 % 22 Ziarno Acid Malt 0.1 kg 2.7% 58.7 % 6 Ziarno Strzegom Karmel 600 0.05 kg 1.4% 68 % 601 Znalazłem taki przepis na wspomniane piwo. Co o tym sądzicie ?
  20. fiszmen9

    Hello

    Witam wszystkich entuzjastów słodowych napojów fermentujących! Na początku chciałbym Wam podziękować za wkład w tworzenie tego forum. Z merytorycznego punktu widzenia piwo zacząłem robić aby spróbować czegoś innego niż piwo typu Ryś czy też piwo z Gliwitz. Dzięki tym próbom okazało się, że mam większą tolerancję na alkohol i jedyne rozwiązanie tego problemu to piwo (wstrzemięźliwość to tylko substytut ). Ze względu na małe pomieszczenia mieszkalne preferuję zacieranie z puszek ale ostatecznie planuję zrobić moją ulubioną Warkę, której niestety nie da się zrobić z gotowców. Niestety muszę dokładnie poznać tajniki tej profesji aby wiedzieć co się robi źle i dlaczego. A czasu coraz mniej bo żona z co raz mniejszym zachwyceniem reaguje na słowa moje piwo... Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.