Skocz do zawartości

Kerni

Members
  • Postów

    85
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Kerni przyznał(a) reputację dla profik w Warzymy z kawą   
    Z takich ogólnych informacji to by było tyle. W trakcie dyskusji będe wam cos dopisywał, ale na dzisiaj mysle że wystarczy.
     
    Co do zastosowania kawy w piwie, nie wypowiem się z własnego doswiadczenia gdyż warka Coffee Staut jest w kolejce do warzenia, mogę jedynie podpowiedziec z doświadczenia kawowego, że kawa najlepiej zachowuje sie jako czarna przelewowa tj dripper, lub Chemex ewentualnie Cold brew.
     
    Najwięcej aromatów mozemy uzyskać właśnie z tych trzech metod. Jeżeli dripper i chemex jest bardzo zbliżona to cold brew już wyciąga z kawy ciut inne aromaty i ma zmieniony profil kwasowosci i goryczy. Który byłby lepszy do piwa trzeba sprawdzić już doświadczalnie.
     
    Długo się nad tym zastanawiałem i doszedłem do 3 sposobów dodawania kawy.
     
    1. Tuż po skończeniu chmielenia, kiedy temp spadnie na tyle by kawy nie przeparzyć. Wrzucenie do temp 85-95°C byłoby myślę ok. Pozostawienie w czasie stygniecia brzeczki. Tutaj mysle czas w jakim temp nam spadnie do 20-30°C będzie bardzo ważny, by kawa nie parzyła sie 2h tylke te 20-30 min.
    Sprawdzałem na wodzi i w czasie 20min w jakim stygła mi kawa efekt był całkiem optymalny.
     
    2. Wrzucenie kawy na zimno, tak jak chmielenie na zimno. Ziarno które jest obrabiane na sucho ma bardzo wiele aromatów, podczas mielenia ziarna czuć to na potęgę, warto byłoby zatrzymać je w piwie. Nie wiem jak z efektywnoscią ale sprawdzić to trzeba.
    Pisze ziarno obrabiane na sucho, ale każda dobra aromatyczna arabika byłaby ok. Ja po prostu ubóstwiam te obrabiane na sucho!
     
    3. Zaparzenie kawy w wyżej wymienionych trzech sposobach i dodanie jej do brzeczki. Tutaj sa wg mnie trzy sposoby dodawania, które trzeba sprawdzić:
     
    a) Dodanie zaparzonej kawy bezposrednio do brzeczki podczas zadawania drożdzy.
    b) Dodanie zaparzonej kawy na ostatni dzień, dwa fermentacji? Może dłużej, moze krócej...
    c) Dodanie zaparzonej kawy bezpośrednio przed butelkowaniem. Myślałem nad uwarzeniem piwa z wyższym ekstraktem początkowym(1-2*), by dodanie kawy nie rozrzedziło nam piwa.
     
    To chyba na tyle moich suchych rozmyśleń, postaram się za każdym razem opisywać moje spostrzeżenia oparte już na doświadczeniach!
  2. Super!
    Kerni przyznał(a) reputację dla Pierre Celis w [Blog Dori] Starter drożdżowy – prosta instrukcja ze zdjęciami   
    Opakowanie drożdży płynnych zawiera stosunkowo mało komórek drożdżowych. Teoretycznie ich ilość wystarcza do przefermentowania 20l lekkiego piwa górnej fermentacji, ale w praktyce często okazuje się, że jeśli drożdży dodatkowo nie namnożymy, to start fermentacji jest znacznie opóźniony, lub fermentacja „ślimaczy się” i piwo jest niedofermentowane lub też wadliwe. Nie ma więc co się stresować czy fermentacja ruszy czy nie, tylko za przygotowywanie drożdży płynnych trzeba zabrać się kilka dni przed planowanym warzeniem.
    Jest to szczególnie ważne gdy mamy zamiar warzyć piwa dolnej fermentacji lub też piwa mocne. Przy piwach bardzo mocnych zalecam najpierw „rozruszanie” drożdży poprzez fermentację nimi jakiegoś lekkiego piwa i użycie gęstwy po nim do fermentacji „mocarza”, w przeciwnym razie okaże się, że nasz starter musiałby mieć wielkość 4-5l.
    Do piw „standardowych”, czyli niezbyt mocnych zazwyczaj wystarcza starter 1-2l.
    Dziś pokażę jak zrobić 1l starter.
    CZEGO POTRZEBUJEMY?
    - opakowanie drożdży płynnych Wyeast
    - 100g suchego jasnego ekstraktu słodowego
    - kolbę Erlenmayera 1l lub 2l ze szkła borokrzemowego
    - termometr
    - spirytus 70%
    - (opcjonalnie) mieszadło magnetyczne + rdzeń do mieszadła
    INSTRUKCJA
    1. Wewnątrz saszetki drożdży Wyeast znajduje się kapsułka z pożywką. Należy ją rozbić. Najlepiej saszetkę położyć płasko na stole i mocno uderzyć otwartą dłonią. Wymaga to trochę siły i wprawy
    2. Jeśli kapsułka zostanie rozbita, saszetkę pozostawiamy do spuchnięcia w ciepłym miejscu (25-30°C), zabiera to zwykle kilka godzin. Tak wygląda spuchnięta saszetka

    3. Przygotowujemy 100g suchego, jasnego ekstraktu słodowego

    4. Rozpuszczamy w niewielkiej ilości ciepłej wody. Dokładnie mieszamy, aby nie było grudek

    5. Rozpuszczony ekstrakt wlewamy do kolby stożkowej i uzupełniamy wodą do objętości 1l
     
    6. Kolbę przykrywamy kawałkiem folii aluminiowej i ustawiamy na kuchence. Zawartość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 10 minut, uważając aby nie wykipiało

    7. Kolbę zdejmujemy z ognia (uważając aby się nie poparzyć) i schładzamy do około 25°C. Ja dziś chłodziłam na tarasie (13C mrozu), a później w zlewie z zimną wodą. Oczywiście cały czas dbamy o to, aby przykrywka z folii szczelnie zakrywała kolbę.

    8. Rdzeń do mieszadła magnetycznego dezynfekujemy używając spirytusu i wrzucamy do kolby.

    9. Dezynfekujemy spirytusem nóż, saszetkę z drożdżami i oczywiście rączki przy okazji

    10. Nacinamy nożem róg saszetki, odchylamy folię i wlewamy zawartość saszetki do kolby

    11. Kobę znów nakrywamy folią i ustawiamy na mieszadle magnetycznym. Ustawiamy tak obroty, aby widać było lekki wir.

    12. Starter pozostawiamy na mieszadle od 24-48h. Po tym czasie zadajemy całość do brzeczki.
    UWAG KILKA
    - Użyłam kolby o pojemności 1l, aby przygotować litrowy starter – u mnie się to sprawdza, nigdy jeszcze nie miałam dużej piany na starterze, co zresztą jest logiczne, bo dzięki dostarczeniu tlenu drożdże się namnażają, a nie fermentują, więc i piany nie ma. Oczywiście komfort jest większy jeśli użyjemy kolby o pojemności 2l.
    - Jeśli nie masz mieszadła magnetycznego musisz często potrząsać lub kręcić kolbą, aby napowietrzyć brzeczkę. Przyjmuje się, że zrobienie startera bez mieszadła trwa dwa razy dłużej niż z mieszadłem. Lepiej w tym wypadku niż kolba sprawdzi się słoik.
    - Jeśli nie masz kolby stożkowej możesz starter zrobić w zwykłym słoiku. Słoik trzeba zdezynfekować, np wygotować. Osobno w garnku przygotować brzeczkę z ekstraktu i dopiero po jej ostudzeniu przelać do słoika. Trzeba oczywiście zachować jak najbardziej sterylne warunki.
    - Suchy ekstrakt słodowy możesz zastąpić płynnym. Można też użyć cienkusza po mocnym piwie, brzeczkę uzyskaną z osadów, czy też zrobić mini warkę zacierając słód. Ważne jest to aby ekstrakt brzeczki do przygotowywania startera wynosił około 7-10Blg
    - Często pojawiają się pytania o temperaturę przygotowywania startera, szczególnie w odniesieniu do drożdży dolnej fermentacji. Odpowiadając na te pytania – temperatura niezależnie od rodzaju drożdży powinna wynosić dwadzieścia kilka °C, gdyż w takiej temperaturze drożdże najlepiej się namnażają.

    - Jeśli planujesz uwarzenie mocnego piwa, starter powinien być odpowiednio większy.
    - Jeśli starter jest duży (kilku litrowy), a planujesz go użyć do piwa delikatnego w smaku wówczas dobrze jest oddzielić ze startera drożdże od płynu (gdyż ten zazwyczaj nie smakuje najlepiej). Po namnożeniu drożdży kolbę zdejmujemy z mieszadła magnetycznego i wkładamy do lodówki na około 12-24h, wówczas drożdże zbiorą się na dnie kolby. Płyn znad drożdży wylewamy do zlewu, a do brzeczki, którą chcemy przefermentować wlewamy tylko drożdże z minimalną ilością płynu. Sposób ten ma tą wadę, że mimo wszystko tracimy część drożdży zawieszonych w płynie.
    Oczywiście to co napisałam nie wyczerpuje tematu przygotowywania starterów drożdżowych, więc pewnie jeszcze wrócimy do tego wątku
     
     
     
     
     
     
     


    Wyświetl pełny artykuł
  3. Super!
    Kerni przyznał(a) reputację dla JacekKocurek w Mrożenie drożdży   
    86% gliceryna ma gęstość ok. 1,22g/cm3 to te 10ml waży 12,2g. W tym czystej gliceryny 12,2*0,86=10,5g co stanowić ma 20% rozcieńczonego roztworu, czyli całość ważyć będzie mniej więcej 10,5/0,2= 52,5g. Dolać musisz 52,5-12,2=40,3g. Odpowiedź: trzeba dolać ok 40ml wody.
    Poziom materiału z gimnazjum
  4. Super!
    Kerni przyznał(a) reputację dla Łukasz w Oddam / poszukuję gęstwę   
    Michał, numer masz - dzwoń i się jakoś zgadamy
  5. Super!
    Kerni przyznał(a) reputację dla Aiterens w Chmielnik sezon 2013   
    Osobiście bym nie ryzykował bo, nie wiesz czy te szyszki nie są zapylone? (niedaleko może rosnąć męska odmiana rośliny). Zapylone szyszki się nie nadają do warzenia ponieważ będą już zawierać więcej jakiś substancji oleistych co negatywnie będzie wpływać na powstawanie i utrzymywanie się piany. Poza tym nie wiesz co to za chmiel jest. Goryczkowy czy aromatyczny wiec nie wiadomo ile go dodać bo nie znasz zawartości alfa kwasów.
  6. Super!
    Kerni przyznał(a) reputację dla Metalbeer w Śrutownik walcowy   
    Witam!
     
    Nareszcie było troszkę czasu na poprawienie rysunków.
    Dla wszystkich zainteresowanych zamieszczam rysunki śrutownika walcowego.
    Rysunki są wykonane własnoręcznie więc nikt nie bedzie nas o nie ścigał, proszę korzystac do woli.
     
    Ja sam mam wykonany śrutownik według zamieszczonej dokumentacji,
    większość z Was zapewne widziała gotowy sprzęt w moim wątku.http://www.piwo.org/...kcje-metalbeer/
    Mój jest wykonany całkowicie ze stali nierdzewnej, płyty i pręty rozporowe z AISI404,
    wałki z AISI316.
    Oczywiście wykonany może być z aluminium, płyty montażowe oraz rozpórki,
    wałki ze stali 18G2A lub popularnej 45.
    Tuleje z fosforobrązu do kupienia w każdym sklepie z częciami do rozruszników samochodowych za
    3 PLN sztuka.
    Moleta 0,2 na wałku jet zbyt płytka zdecydowanie powinna być głębsza.
    To jedyna rzecz którą modyfikowałem w śruowniku.
    Regulacja na mimośrodzie pozwala śrutować kukurydzę oraz zmielić na pył każde ziarno
    Śrutownik spisuje śię świetnie.
     
    Poszukać sprytnego tokarza parę śrubek i profesionalny sprzęt gotowy.
     
    Przyjemnej zabawy.
     
    Pozdrawiam
    Metalbeer
    Enigma
    Młynek do słodu mimośród.pdf
    Młynek do słodu płyta montażowa.pdf
    Młynek do słodu wałek.pdf
  7. Super!
    Kerni przyznał(a) reputację dla mirogster w chmielnik sezon 2008-2012   
    Popieram w calej rozciaglosci!!!
    Elroy - juz czas
     
    PS sorry za nr posta
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.