-
Postów
300 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
O Kilus
- Urodziny 1991.01.14
Piwowarstwo
-
Nazwa browaru
Browar Na Gaju
-
Rok założenia
2012
-
Miasto
Wrocław
Kontakt
-
Imię
Wojtek
Ostatnie wizyty
1 136 wyświetleń profilu
Osiągnięcia Kilus
-
Chmiel Caascade z różnych krajów (USA, AU, NZ, CN, DE, PL)
Kilus odpowiedział(a) na elroy temat w Charakterystyka odmian chmielu
Podbijam. Chłopaki, efekty z chmielenia na zimno i po wyłączeniu palnika? -
Chłopaki, jak tam Mosaic, rocznik 2015? Efekty z chmielenia na zimno i po wyłączeniu palnika?
-
Mole spożywcze odróżniam dziady. Fakt jest taki, że zalęgły mi się w pokoju, nie w kuchni. (w słodzie). Przeszukałem co mogłem. Mam nawyk szczelnego zamykania napoczętych worków - tasma, klamerki. Plus jest taki, że w końcu się chyba skończy. Winter is coming! olo333 - W najbliższym czasie chyba będę w casto, to też coś takiego kupie.... gdzięs na podłodze też rozłoże, może larwy też na to lecą, pfffu pełzną.
-
Jakieś pomysły na pozbycie się tego gówna? Przedwczoraj wrociłem do domu z roboty i latały mi 2 sztuki. Stwierdziłem: przypadek. Wczoraj już 4 sztuki. Zacząłem poszukiwania od kryjówek ze słodem. Namierzyłem jedno miejsce. Jednak wolałbym pozbyć się wszystkiego co lata, co mogło się zadekować. Jakieś domowe sposoby, sztuczki? Tips and triks?
-
Hej Hej, ma ktoś jakieś obserwacje nt. uzycia tego chmielu na "zimno" ? W ogóle jakieś spostrzeżenia?
-
ultradźwięki lub wytrząsarka (jakieś 30-40min) potem filtrujesz przez sączek (pierwsze krople przesączu zawracasz)
-
Spoko, już wszystko sprawdziłem i poprawiłem kosmetykę, jest ok super królu złoty DZIĘKI
-
Stary! kocham Cie xD
-
Jestem lewy z angielskiego, a zgodnie z wymaganiami do mgr. muszę dołączyć również streszczenie po ang. ktoś pomoże? Potrzebuje na dzisiaj, do wieczora.
-
Celem pracy była ocena przydatności mieszanych kultur drobnoustrojów do produkcji piw kwaśnych, jako alternatywy dla niskoalkoholowych napojów piwnych. Badania obejmowały: wytworzenie i ocenę piw górnej fermentacji otrzymanych przy użyciu drożdży i bakterii kwasu mlekowego oraz ocenę wpływu różnych źródeł węglowodanów, jako środka refermentacyjnego, na cechy organoleptyczne piwa. W pierwszym etapie badań przygotowano brzeczkę piwną o stężeniu 7,3% wag., którą zaszczepiono drożdżami Safale US-05 oraz bakteriami Lactobacillus brevis lub Lactobacillus delbrueckii. Szczepionkę bakteryjną dodawano na początku fermentacji cichej lub fermentacji głównej. Próbami porównawczymi było piwo z udziałem drożdży US-05 oraz piwo z komercyjną szczepionką S. cerevisiae i Lactobacillus. W sumie przygotowano 6 wariantów nastawów. W piwie po zakończeniu fermentacji głównej, cichej oraz leżakowaniu oznaczono m.in.: zawartość alkoholu, ekstraktu rzeczywistego, odfermentowanie, profil węglowodanowy, kwasowość. Przeprowadzono ocenę sensoryczną piw stosując 50 punktową skalę ocen następujących wyróżników: aromat, barwa, smak, odczucie w ustach, goryczka, pienistość. Na podstawie oceny instrumentalnej oraz organoleptycznej wybrano do drugiego etapu badań warianty nastawów z kulturą drożdży US-05 oraz kulturą mieszaną drożdży US-05 i bakterii Lb. delbrueckii, dodaną przed rozpoczęciem fermentacji cichej. Po fermentacji cichej oba rodzaje nastawów poddano refermentacji stosując 5 różnych dodatków: cukier biały, cukier trzcinowy nierafinowany, ekstrakt słodowy, miód wrzosowy i syrop wiśniowy. Po zakończeniu fermentacji cichej i leżakowaniu wykonano analogiczne oznaczenia, jak w etapie pierwszym. Na podstawie wyników stwierdzono, że kultury drożdży i bakterii mlekowych były przydatne do wytworzenia lekkich, kwaśnych piw fermentacji górnej. Otrzymane piwa cechowały się typowymi dla tego rodzaju piw właściwościami: były kwaskowe, orzeźwiające w smaku, zawierały 3,3 – 3,8 % obj. alkoholu. Wyróżniającym się wariantem okazała się mieszana kultura drożdży Safale US-05 i bakterii Lactobacillus delbrueckii. Najlepszym momentem inokulacji bakterii był początek fermentacji cichej. Spośród zastosowanych dodatków refermentacyjnych wyróżniał się syrop wiśniowy, piwo z jego udziałem zostało najwyżej ocenione przez zespół degustatorów.
-
Czy ktoś czuje się tyle na siłach z j. angielskiego, by pomóc mi przetłumaczyć streszczenie? Czas goni. (Tematyka piwowarska)
-
XII Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie, X Konkurs Piw Domowych, maj 2015
Kilus odpowiedział(a) na Marusia temat w Konkursy 2015
Czy ktoś, propos metryczek, zastepuje Leszcza? -
XII Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie, X Konkurs Piw Domowych, maj 2015
Kilus odpowiedział(a) na Marusia temat w Konkursy 2015
romanowski.07@gmail.com