Jump to content

Kamil

Members
 • Posts

  108
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  KRAFT
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  9
 • Miasto
  Górny Śląsk

Recent Profile Visitors

1443 profile views

Kamil's Achievements

 1. Dzięki bardzo za pomoc . Mam jeszcze kilka pytań: 1. Jeżeli w tym kalkulatorze zaznaczę "boil water" i "decant water", to zawartość HCO3 spada z 240 ppm do ok. 30 ppm. Czy to możliwe, że poprzez samo przegotowanie i zdekantowanie znad powstałego osadu twardość przemijająca aż tak bardzo się zmieni? 2. Czy są jakieś ograniczenia ilościowe co do stosowania poszczególnych soli? 3. Czy dobrze rozumiem, że sole, które tworzą twardość nieprzemijającą (np. chlorek wapnia) mogę w całości dodać do wody przed gotowaniem (mającym zmniejszyć twardość przemijającą), gdyż tak czy tak tej twardości nieprzemijającej nie da się usunąć poprzez gotowanie? 4. Co do tej pory w moich piwach było główną przyczyną nieprzyjemnej goryczki? Jony Cl tylko na poziomie 7 ppm, HCO3 na poziomie 240 ppm czy alkaliczność rezydualna ok. 130? Pozdro
 2. W takim razie proszę o jakiś sprawdzony profil wody, lub o wskazówki z którymi jonami w jakie ppm celować i jaką alkaliczność rezydualną starać się uzyskać. Tak jak mówię, na razie chciałbym się skupić na goryczce, bo w ostatnich piwach byłem z niej niezadowolony. P.S. Nie zamierzam robić IPA, tylko APA (z dość mocnym chmieleniem). Pozdro
 3. Na goryczkę myślałem Iunga (podobno właśnie nie zalega), na aromat amarillo.
 4. Możesz rozwinąć? Gdzieś na wiki czytałem, że aby podkreślić goryczkę to musi być wyraźna przewaga siarczanów. Tutaj link: http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=8DQG6TK
 5. Skoro powstał taki wątek to proszę o pomoc doświadczonych piwowarów, którzy już się bawili w modyfikację wody pod konkretny profil. Proszę o prześledzenie i sprawdzenie toku obliczeń dla następujących założeń: Dane wody która będzie modyfikowana: - pH – 7,7 - wapń Ca – 76 ppm - magnez Mg – 19 ppm - chlorki Cl – 7 ppm - siarczany SO4 – 80 ppm - dwuwęglany HCO3 – 240 ppm. Cel: zmodyfikować wodę pod dość mocno chmieloną American Pale Ale, tak aby goryczka była wyraźna lecz krótka, przyjemna i niezalegająca. Nie będę korzystać z gotowych profilów wody (np. Burton on Trent), postaram się taki profil stworzyć samemu. Wstępne założenia profilu wody: - Ca – ok 100 ppm (zalecany poziom 50 ~ 150), - Mg – niech zostanie jak jest (zalecany poziom 0 ~ 50 ppm) - Na – również bez celowych zmian - SO4 i Cl – zwiększyć zawartość siarczanów do ok. 200 ~ 250 ppm i zachować stosunek mniej więcej 4:1 lub 5:1 czyli SO4 ma być 4/5 razy więcej jak Cl - alkaliczność rezydualna – jako, że piwo ma być dość jasne to alkaliczność rezydualna w granicach -20 do 0 - HCO3 – tak aby uzyskać założoną alkaliczność rezydualną (względnie jak najniższa zawartość HCO3) Korzystam z kalkulatora http://www.brewersfr...ter-calculator/ . 1. Wprowadzam ilość wody użytej do zacierania i wysładzania (zakładka Water Volumes), dane mojej wody, która będzie modyfikowana (Source Water) oraz docelowy profil wody, który ma zostać osiągnięty po modyfikacji (Water Target Selection). 2. W zakładce "Salt Additions" kombinuję dodatkiem soli w taki sposób aby uzyskać założony profil. Wszystkie sole, które tutaj wpisałem dodaję przed gotowaniem, które ma na celu zmiękczyć moją wodą (pozbyć się twardości przemijającej - jonów HCO3). Dodatkowo dodaję 5 g kredy aby pomogła w wytrącaniu osadu podczas gotowania. 3. W zakładce "Boiling and Lime Softening" zaznaczam Boil Water i Decant Water, tzn. że wodę razem z wyżej wymienionymi dodatkami przegotuję a następnie zdekantuję znad powstałego osadu. 4. W zakładce "Acid Additions", na razie nic nie dodaję (bo widzę, że w zakładce "Mash Report" pH mieści się w przedziale 5,4 ~ 5,8) 5. Uzyskałem skład wody przez zacieraniem. 6. Do wody do wysładzania dodaję odpowiednią ilość kredy, tak aby odpowiednio podwyższyć alkaliczność rezydualną do pożądanego poziomu. 7. Wpisuję ilości i kolory słodów. W zakładce "Sparge Water Acidification" dostaję informację ile kwasku fosforowego należy dodać do wody do wysładzania aby uzyskać w niej określony poziom pH. 8. Uzyskuję końcowe dane dotyczące pH przy zacieraniu oraz zmodyfikowanego składu wody użytej podczas warzenia.
 6. W tym programie http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/ w zakładce "Water Target Selection" możesz wybrać profil występujący w danym mieście (np. Burton on Trent, Pilzno) typowy dla piw w danym stylu.
 7. Według mnie wątek bardzo przydatny. Po pierwsze w danych podanych przez wodociągi nie zawsze wszystko jest podane, czasami niektóre wartości trzeba obliczyć i potrzeba czyjejś pomocy. Po drugie nie każdy wie jak dokładnie z tego typu kalkulatorów korzystać. A po trzecie chyba nie ma na forum jeszcze wątku jak stworzyć profil wody od podstaw (np. na podstawie wody z filtra RO).
 8. A alkaliczność na moim raporcie to "zasadowość ogólna" ?
 9. Ok, muszę dłużej nad tym usiąść. Jeżeli chcę robić jasne, chmielowe IPA, czy profil wody Burton on trent jest do tego idealny i w niego mniej więcej celować ?
 10. Czytam i czytam, i dalej mało rozumiem. Ale po kolei. Wypisałem sobie najważniejsze dane dla warzenia piwa występujące w mojej wodzie: - pH = 7,7 - twardość ogólna = 261 mg/l CaCO3 - wapń Ca = 76 ppm - magnez Mg = 19 ppm - chlorki Cl = 7 ppm - siarczany SO4 = 80 ppm - sód Na = 5 ppm - dwuwęglany HCO3 = ??? Nie mam bezpośrednio podanej zawartości HCO3. Czy nie można jej jakoś wyliczyć na podstawie zasadowości ogólnej, która jest podana i wynosi: 3,9 mmol/l ? Czy dobrze rozumiem, że na twardość ogólną wody, składa się twardość nieprzemijająca (spowodowana występowaniem jonów wapnia i magnezu) oraz twardość przemijająca (spowodowana głównie występowaniem HCO3) i dla celów piwowarstwa interesuje nas głównie twardość przemijająca czyli zawartość HCO3? Jeżeli przegotuję wodę (tak jak WiHuRa wrzucił zdjęcie kilka postów wyżej), to które z tych wyżej wypisanych składników wody się zmienią i mniej więcej na jakie obniżenie poszczególnych składników można liczyć? Za pomoc serdecznie dziękuję.
 11. Jaki mniej więcej jest koszt takiego filtru, 1 wkładu (i na ile litrów taki 1 wkład wystarczy) i orientacyjna cena soli do modyfikacji 1 warki?
 12. A macie może jakieś inne materiały z tego tematu? Ewentualnie gdzie szukać informacji na ten temat.
 13. Przed kolejną warką postaram się już zainwestować w chłodnicę zanurzeniową, żeby chociaż tę ewentualną przyczynę nieprzyjemnej goryczki wyeliminować w 100%. Jeżeli będę chłodził chłodnicą zanurzeniową to wtedy chmieliny mogę na spokojnie oddzielić dopiero po schłodzeniu brzeczki? Filtrowanie przez filtr RO raczej odpada, bo znając życie to jest to niezbyt mały koszt. Czy mogę obniżyć twardość po prostu przez zagotowanie i ściągniecie wody znad tego co się osadzi? Czytałem też w książce o piwowarstwie o tym, że twardość można też obniżyć przy pomocy wapna palonego / gaszonego.
 14. @WiHuRa - Nie mam zanotowane ile dokładnie. Ale chłodzę razem z chmielinami w wannie z zimną wodą do ok 35 ~ 40 st. C. Potem oddzielenie chmielin i dalsze chłodzenie do temperatury zadania drożdży. To chłodzenie do czasu oddzielenia chmielin może trwać z 1,5 - 2,5 godziny z tego co pamiętam. Podam też sposób oddzielania chmielin jeżeli może to mieć jakiś wpływ - przez stalowy oplot, tak samo jak filtrowanie po zacieraniu. @lukaszr - czy przez te sole modyfikuję też twardość wody? Jaki jest mniej więcej koszt zmodyfikowania wody pod jedną warkę? Czy nie lepiej kupić wodę w sklepie w 5 litrowych butlach niż się w to bawić?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.