-
Postów
110 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
3
Ostatnia wygrana msto w dniu 8 Sierpnia 2019
Użytkownicy przyznają msto punkty reputacji!
O msto
- Urodziny 9 Sierpnia
Piwowarstwo
-
Nazwa browaru
Sto Piw
-
Rok założenia
2013
-
Liczba warek
68
-
Miasto
Wrocław
Kontakt
-
Imię
Marcin
-
Strona www
https://www.facebook.com/browarstopiw
Osiągnięcia msto
-
msto zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Dodawanie Ekstraktu przy włączonym palniku (NIE RÓBCIE TEGO W DOMU!)
-
msto zareagował(a) na odpowiedź w temacie: 29.02.2020 XV Spotkanie Piwowarów w Zielonej Górze
-
Fakt znalezienia w spiżarni jakiegoś starego chmielu wcale nie oznacza, że będzie się on nadawał do lambika. Do lambika używa się starego, suchego i zwietrzałego chmielu w szyszce, z praktycznie zerową zawartością alfa kwasów i takiego, który nie pachnie już skarpetami, tylko sianem. Poza tym lambik powstaje w prcesie fermentacji a nie poprzez dodanie starego chemilu. Pomijam już fakt, że w domowych warukach dodawanie takiego chmielu nie ma to za bardzo sensu a może tylko przysporzyć problemów.
-
Grzegorz Żukowski zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Aecht Schlenkerla Rauchbock
-
Z tego co wiem to używają 100% bukowego z Weyermanna, który dodatkowo jest prażony w celu uzyskania ciemnej barwy. Ale nie jest to sprawdzone info więc mogę się mylić. Myślę, że można spróbować użyć tego bukowego Weyermanna + jakiś ciemny bez łuski dla barwy ( tak do max 50-55 EBC)
- 4 odpowiedzi
-
- schlenkerla
- rauchbock
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
msto zareagował(a) na odpowiedź w temacie: grainfather
-
DanielN zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Montuję mini rollbar
-
Polecam przeczytać artykuł Daniela, w szczególności o wysyceniu w kegu, powinno ci rozjaśnić jak dobrać/wyliczyć długość węża.
-
esen1a zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Dzielenie warki na cichej fermentacji
-
Ja nie uzywam kraników na cichej. Na rozlew przelewam wężem do innego wiadra (już z kranikiem) i zazwyczaj przez hopspider - jak na zdjęciu.
-
Jak najbardziej można dostać takie z certyfikatem
-
Piwo z jęczmienia zacieranego enzymami...
msto odpowiedział(a) na Rolnik Sam w Dolinie temat w Piaskownica piwowarska
Rozumiem, że chodzi o słód jęczmienny a nie "surowe" ziarno? Lagerowych drożdży o w miare czystym profilu, np Saflager W-34/70 lub Mangrove Jack's M84 i fermentowac w temperaturze 8-10 C Co do fitracji to zwykły fermentor z kranikiem i filtrator z oplotu (tzw. sraczwężyk) powinien się tobie sprawdzić - szybko i bez zbędnych kombinacji. -
O ile fermentacja jeszcze nie ruszyła to śmiało możesz napowietrzyć brzeczkę i dodać kolejną saszetkę tych samych drożdży. Nie wiem jak to zadziała jak już fermentuje w najlepsze.
-
Nie ma takiej reguły, wszystko zależy od tego jakie cukry i w jakiej ilości znajdują się w brzeczne i od użytego szczepu drożdzy. Na ogół "standardowe" drożdże (czyli s. cerveisae) zjadają cukry proste jak glukoza i fruktoza, pozniej bardziej złożone jak maltoza i jeszcze ewentualnie maltotriozę. Bardziej złożone cukry pozostają w brzeczce tworząc właśnie cukry resztkowe. Ile jakich cukrów jest w brzeczce zależy w dużej mierze np od procesu zacierania. Przyjmuję się jedynie, że s. cerevisiae powinny zejść do ok 3/4 ekstraktu początkowego - ale jest to mocno umowne. Przy brettach i bakteriach to już w ogóle innach historia.
-
brewkit zbyt długo trwa fermentacja
msto odpowiedział(a) na damian511 temat w Piaskownica piwowarska
1.006 FG to jest 1,5 BLG, czyli już prawdopodobnie po fermentacji. Sprawdz przez kolejne dwa dni czy się nie zmienia i jeśli nie to można butelkować. W rurce bulka bo uwalnia się CO2 rozpuszczone w piwie - to normalna rzecz i bulkanie nie jest żadnym wyznacznikiem tego czy fermentacja trwa czy już jest po. Rurka umożliwia wypuszczanie CO2 i jednocześnie zamyka dosęp powietrza i róznych robaczków z zewnąrz, aby uniknąć zakarzenia - i to tyle. -
ogoun zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Pierwsza próba blg i słodki zapach
-
Szansa zawsze jest, zwłaszcza, że to dopiero początek fermentacji. Poważnie, daj mu jeszcze 10 dni. Jakbym ja miał oceniać moje piwa po 4 dniach to uwierz mi, że każde leciało by w kanał. Ja zaglądam najczęściej dopiero po 14 dniach i decyduje co dalej, czy czekać dalej, czy robic cichą fermentację, czy jakies chmielenie na zimno lub inne dodatki, czy coldcrash, czy rozlewac (chociaż oczywiscie wstępny plan mam już przygotowany wcześniej).
-
Dlatego, że brzeczka z drożdżami to żywy organizmy, który pracuje cały czas, nawet jak nie widać oznak w postaci piany czy bulkającej rurki. Nawet po rozlaniu do butelek piwo cały czas pracuje. 4 dni to zdecydowanie z krótko i piwo jeszcze nie jest gotowe. Polecam poczytać artukuły na wiki, a zwłaszcza o fermentacji: https://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki
-
msto zareagował(a) na odpowiedź w temacie: [BeerFreak]Warzenie piw dzikich. Część 2: Fermentacja.
-
https://www.wiki.piwo.org/Kategoria:Surowce_niesłodowane
-
msto zareagował(a) na odpowiedź w temacie: [Blog Dori]Estry i wyższe alkohole
-
Ice zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Berliner - rozcieńczenie
-
Najlepiej czyste lactobacillus plantarum, np Sanprobi IBS lub Swanson L.Plantarum
-
msto zareagował(a) na odpowiedź w temacie: XIV Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu, Czerwiec 2019
-
-
Marsallah zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Chmielenie na zimno bez zlewania na cichą
-
Paweł Grzelak obserwuje zawartość msto
-
ogoun zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Chmielenie na zimno bez zlewania na cichą
-
Chmielenie na zimno bez zlewania na cichą
msto odpowiedział(a) na Marsallah temat w Piaskownica piwowarska
Jak nachmielisz bez przelewania to taka gęstwa nie bardzo nada się do kolejnego piwa. Poczekaj aż fermentacja się zakończy i zdekantuj do innego wiadra. Będziesz miał czystą gęstwę do zebrania i piwo bez piany do nachmielenia. Nie ma tutaj drogi na skróty.