Skocz do zawartości

fermentacja amber ale


Rekomendowane odpowiedzi

W piątek zatarłam piwo z zestawu z cp, dr rudi amber ale. Co prawda termin do użycia był do kwietnia( słody ześrutowane) ale nie było oznak zepsucia. niestety nie obyło się bez przygód i do fermentora wpadło trochę chmielu, ale fermentacja ruszyła. zapach jest jak to przy fermentacji martwi mnie kolor bo uwaga jest ciemno brązowy. brzeczka była jasno brązowa, karmelowa.

w słoiku z testem FFT płyn jest taki karmelowy właśnie.

Czy to przez ten chmiel? Ktoś miał podobnie? To infekcja?

 

w załączniku zdjęcie- nie jest najwyższej jakości ale coś widać.

 

fermentacja na safale us-05

temp około 18-19 stopni

post-5743-0-14593600-1370774878_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor taki ma być. Weź pod uwagę że drożdże też dorzucają swój kolorek i w bursztynowych taki właśnie się kolor robi.

Kwas raczej nie. Jak drożdże opanowują brzeczkę bakterie tlenowców są dosłownie zagazowane CO2. Kwasy robią się przeważnie na cichej.

Jeżeli wsypało się trochę chmielu, praktykujesz chmielenie na zimno. Co prawda powinno się je sypać na cichej fermentacji, ale nie od razu Rzym zbudowano.

Ładny fermentor.

Nie martw się. Powinno Ci wyjść. Pierwsze piwo z reguły wychodzi.

Dla mnie najlepszą szkołą piwowarstwa jest jak coś mi nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie temu rozlewalem dr rudi amber ale, kolor podobny, chmieliłem na zimno w wygotowanej muślinowej siatce i w smaku na razie nieciekawie, ciężko jakby czuć stęchlizne

no ale też zobaczymy co wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie temu rozlewalem dr rudi amber ale, kolor podobny, chmieliłem na zimno w wygotowanej muślinowej siatce i w smaku na razie nieciekawie, ciężko jakby czuć stęchlizne

no ale też zobaczymy co wyjdzie

 

 

chmieliłeś tak jak w instrukcji, 3 dni przed końcem cichej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to robiłem i chmieliłem jak w instrukcji. Niedawno próbowałem, chociaż to dopiero 2 tyg. od zabutelkowania i owszem, czuć chmiel i goryczka jest fajna, ale trawy cytrynowej (jak w opisie) nie wyczułem. Więc może lepiej trochę dłużej chmielić na cichej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.