Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkość przepływu w żadnym przypadku nie będzie zależeć od różnicy poziomów, bo suma różnic zawsze w takim układzie wyniesie zero (tyle samo w górę co i w dół).

 

Racja. Tak dla pewności podłączyłem mój sprzęt celem sprawdzenia. Przy jednym i drugim podłączeniu przepływ dla czystej wody miałem taki sam. Czym w takim razie wytłumaczyć wynik eksperymentu kolegi Maciek Aniol? Przecież woda musi pokonać te same poziomy!?

Myślę, że tak jak i w przypadku naszych problemów główny powód to jakość/grubość śruty i temperatura, ewentualnie kiepskie wymieszanie zacieru lub jego zapowietrzenie.

Ja uważam że poziomy poziomami a brzeczce łatwiej spłynąć z góry przez 10m wężownicy, niż wspinać się 10m pod górę. Może kolega Maciek Anioł ma słabą pompę i ciężko jej przepychać pod górę klejący się zacier.

Jakbyś sobie tego nie wyobrażał, to dla szczelnego i zamkniętego układu wypełnionego w całości cieczą nie ma to żadnego znaczenia, czy wężownicy będzie 1m w górę i 100m w dół czy też na odwrót.

Napór wody znajdującej się w odcinku 'pod górę' będzie zawsze równoważony przez ciężar (i siłę ssania) wody znajdującej się w odcinku 'z górki'

Przy ocenie wpływu grawitacji znaczenie ma jedynie różnica poziomów (u nas stała=0) a nie długość przewodu.

Jedynym warunkiem jest to, że układ musi być wypełniony wodą, więc jeśli pompa da rade podnieść słup cieczy powyżej maksymalnego przewyższenia lub jeśli wcześniej zalejemy cały układ, to przepływu będą identyczne bez względu na kierunek.

 

W pełni zgadzam się z kolegą. Stąd moje zaskoczenie. Z moich obserwacji wynika jednak, że problem dotyczy stwierdzenia "układu wypełnionego w całości cieczą". W przypadku połączenia od dołu wydaje mi się, że pompka nie jest w stanie wypchać całości powietrza z wężownicy. W przypadku zacieru widać, że wąż na wyjściu nie jest w całości wypełniony cieczą. Cały zacier nie jest w stanie osiągnąć punktu przewyższenia. W moim przypadku HLT umieszczony jest nad kadzią zacierną więc te centymetry mogą mieć znaczenie. Dzisiaj zrobię jeszcze raz testy na wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzejk2- z jakich elementów robiłeś płynowskaz, bo na zdjęciu wygląda na kolanko z 1/2" i w kolanko wkręcona jakaś redukcja a w to wsadzony na silikonie wskaźnik, oraz jakie masz zawory czy 1/2" czy 3/4" i gdzie kupowałeś czujniki PT 100 z takim mocowaniem żeby można było nakręcić na ten trójnik przy zaworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa skad masz rurke z poliweglanu 15/11???

 

A co do osadzania to gdzies czytalem ze ludzie uzywaja compression fitting podmieniajac pierscien stalowy na oringi silikonowe albo cos z tefonu (tworzywo sie nazywalo na d...), nie wiem czy z kazdym typem bedzie to dzialal bo sa dwupierscieniowe np. ale pewnie jakos dociska oring i moze wystarczajaco uszczelnia zeby nic tam wokol rurki nie cieklo, jednoczesnie nie niszczac i nie wcinajac sie w rurke (co normalnie ma miejsce przy zlaczkach z pierscieniem zacinajacym)

Edytowane przez vald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie "stosunek" masz dobry. Ja robię 1/3 żeby lepiej kontrolować temp, ale robię jeszcze na sprzęcie z BA. W tym roku odpalę HERMSA bo już trochę pokupowałem sprzetu tylko to połączyć razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy budowa mojego HERMS'a jest już na ukończeniu (robię coś na wzór theelectricbrewery), ale spawany i na sterownikach Pamela, pod prąd trójfazowy z camlockami, i niedługo go sfotografuję, i opiszę. Mam pytanie co do kosza filtracyjnego na chmiel. Wymyśliłem sobie, że chcę zrobić taki kosz z sita ze stali nierdzewnej (zamiast whirlpoola) - firma http://progresseco.pl/pl/ może to wykonać, ale nie mam pojęcia jakiej wielkości ma być oczko (gęstość siatki) w tym koszu. Kolega andrzejk2 pisał, że zrobił coś na chmiel w szyszce i ma gęstość siatki o wielkości 300 mikronów. Czy na granulat wystarczy 100 mikronów, czy może 50? Ktoś ma jakieś doświadczenia?

 

 

EDIT:

Po przeczytaniu kilku postów i informacji na różnych stronach wydaje się, że 300 mikronów także powinno poradzić sobie z granulatem i umożliwić swobodne przepływanie brzeczki celem utylizacji chmielu... hmmm jak ktoś ma jakieś doświadczenia, to proszę o opinię. Szczegóły informacji, które znalazłem TU.

Edytowane przez Kamot1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy jest sens robić HERMS na KEGach 30L ? Nie robię warek większych niż 20L i nie zamierzam robić. Zawsze to mniejsze, tańsze. W tej chwili używam kociołka Lidla, czy mogę go używać zamiast pierwszego KEGa do grzania wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamot1 najczęsciej chyba występuje siatka o wielkości oczek 300 mikronów czasami 400. Także myślę że te 300 byłoby w sam raz. Jak się dowiesz jaki jest koszt takiego sita prosze daj znać bo sam się nad nim zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.