Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie idealny układ to taki, gdzie średnice nominalne w układzie byłyby takie same. Jednak jest to trudne do zrealizowania. Co do pompy, zaworów, camlocków i węży można to spełnić. Ja mam wszędzie 1/2". W przypadku wymiennika trzeba iść na kompromis. Wężownica musi mieć odpowiednią długość, nie stawiać zbytniego oporu i ze swoimi gabarytami zmieścić się w zbiorniku hlt. Wydaje mi się, że takim granicznym wymiarem może być 0,5 x DN. Czyli np. dla układu 1/2" minimalna średnica wewnętrzna wężownicy w wymienniku to ok. 7,5 mm. Ja mam ok. 15mb wężownicy z rurki ze stali nierdzewnej o średnicy zewnętrznej 12,7 mm i ściance 0,5 mm.

Powtórzę jeszcze raz, że stosowanie zaworów 3/4" dla kotłów o objętości 50 litrów to przesada. Wystarczą 1/2"! To przecież średnica wewnętrzna 15 mm. Mało dla naszych celów?! Zawór 3/4" to już 20 mm średnicy wewnętrznej. Po co tyle, kiedy inne elementy układu będą miały znacznie mniej. Na moim przykładzie przy kotle warzelnym 100l z zaworem 1/2" i tak podczas spuszczania brzeczki trzeba dławić przepływ bo chłodnica przeciwbieżna nie nadąża. Podobnie przy kotle zaciernym 70l i zaworze 1/2" dławię przepływ. Zawory na full otwieram tylko podczas mycia sprzętu.

 

Przypomne tylko, że 1/2 cala to 12,7 mm wewnętrznej średnicy, ale to szczegół :) Czyli moja chłodnica z nierdzewki 5/16 cala tj. 7,93 mm powinna wystarczyć długość to około 12 metrów.

 

Chciałbym uporządkować ten wątek, gdyż wiele rzeczy cięzko z niego wyciągnąć :) A uporządkowana wiedza przyda się potomnym przy budowie HERMS-a.

 

Kolejną kwestią są ewentualne wady systemu:

- Czy system daje rade z lekkimi piwami tj. Grodziskie, Ordinary Bitter oraz mocnymi Porter Bałtycki, Wee Heavy ?

- Czy są inne wady systemu, bo to że miecie system każdy wie, ale przed zbudowanie lepiej przygotować się na niespodzianki :)

Edytowane przez goral89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Przypomne tylko, że 1/2 cala to 12,7 mm wewnętrznej średnicy, ale to szczegół :)

...

Bzdura!!! 1/2 cala dla armatury to DN15!

 

http://www.askotech....danetech_2.html Wynika z tego, że średnica zewnętrzna to owszem DN15 ( DN to nie milimetry ) dla 1/2, ale nie wewnętrzna, a o tą mi chodzi. Kolejny przykład to opis camlocka typ C http://camlocks.pl/features/typ-c, gdzie średnica węża podana to 13 mm. Cal używany w armaturze to cal międzynarodowy, czyli 25,4 mm, więc nie wiem w jaki sposób połowa to 15 mm ?

 

Za wikipedia:

 

½″ = 21,3 mm (jest to średnica zew. rury z uwzględnieniem grubości ścianki) DN 15

 

Wyjaśnienie:

- inne wartości są wynikiem grubości ścianki rury o danej średnicy, ponieważ:

- 1 cal = 25.4mm i w hydraulice rura tzw 1 calowa też ma 1 cal tylko, że jest to wartość wewnętrznej średnicy (tj otwór przepływu),

- natomiast, żeby rurę można było gwintować musi być grubsza, stąd rura o wew. średnicy 1 cal ma ściankę grubości 4,15mm i dlatego zewnętrzna średnica rury ma wymiar 33.7mm (dla różnych rozmiarów są różne grubości ścianki)

Edytowane przez goral89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, ale kazde podane zródlo prowadzi do wniosku, że srednica wewnetrzna elementow armatury 1/2 cala to wlasnie 12,7 mm. Co do Camlockow typ C, zdaje sobie sprawę że zmniejszeniem przepływu, jednakże użycie węża 13 mm świadczy o tym że armatura pół calowa jest dopasowana do 13 mm średnicy wewnętrznej węża.

 

Edytowane przez goral89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kur.. zrobiłem sobie przerwę od forum dwutygodniową, bo miałem dość spierania się o duperele. A tu znowu.

 

Kolego weź sobie do ręki zawór 1/2" i pręt 14 mm (nawet 15 mm) i gwarantuję Tobie, że pręt przejdzie przez tenże zawór.

Zgadza się - jest ok. 16mm

W opisach hydraulicznych obowiązuje jeszcze jedna, w zasadzie umowa, że Dn oznacza średnicę nominalną (wewnętrzną), natomiast przyjęło się oznaczanie średnicy zewnętrznej (czyli nie nominalnej) jako DN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy przestańcie spierać się jak koguciki, który jest silniejszy i mądrzejszy (bez obrazy Panowie), ale tak jak andrzejk napisał --> to są duperele i zaśmiecacie wątek.

Kto podchodzi do tematu poważnie, to sobie wszystko sam dokładnie posprawdza, pomierzy i będzie wiedział co robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W forach chodzi o merytoryczną dyskusje i nie porównywałbym tego do "spierania się kogucików". Andrzeju2, nie podałeś po prostu argumentów na potwierdzenie swoich obserwacji i musiałem je sam znaleźć i prawdopodobnie masz racje. Nie chodzi o żadne durne spieranie tylko zrozumienie tematu. Jak widać w internetach jest wiele rożnych sprzecznych ze sobą źródeł, które podałem wcześniej i tymi, które bronią Twojej tezy:

http://forum.murator...ych-miedzianych

http://www.elektroda...pic2327562.html

 

 

Prosiłbym o wydzielenie tych postów do osobnego działu pt. Średnica rur i zaworów kulowych", nie będzie tutaj zaśmiecał. W mojej opinii jest to temat istotny.

Edytowane przez goral89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W forach chodzi o merytoryczną dyskusje i nie porównywałbym tego do "spierania się kogucików".

Koledzy jeśli kogoś mogłem urazić, to przepraszam, ale to było tylko dla wyluzowania tematu i nie miałem powodów nikogo obrażać. Wątek nam się zaśmieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem dokładnie TE pompy i po testach na wodzie, jestem bardzo zadowolony. Przypływ jest taki, że muszę je dławić zaworami. Nie wiem, jak sprawdzą się na brzeczce, bo właśnie jeszcze dzisiaj będę robił testy obciążeniowe całej instalacji elektrycznej (ze znajomym elektrykiem, który to składał), przy włączonych dwóch grzałkach - wszystko mam na trzech fazach (mówię o grzałkach i sterownikach pamela, a do pompek mam podłączone transformatory). Jeśli całość nie wybuchnie :), to w niedzielę pierwsze zacieranie i wtedy zobaczymy jak pompy sobie poradzą z większą gęstością płynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.