Skocz do zawartości

Piwowarzy okiem socjologa


michał_socjolog

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy piwowarzy,

 

przez ostatnie dwa miesiące przyglądałem się Waszemu forum i przeprowadziłem z Wami kilkanaście niezwykle interesujących rozmów. Wszystko po to, aby dowiedzieć się czegoś socjologicznie ciekawego na temat funkcjonowania Waszej społeczności. Tak, jak obiecywałem na początku, chciałbym przedstawić Wam mój wstępny raport badawczy. Możecie ściągnąć go z dropboxa:

Zadałem sobie trochę trudu i przeczytałem całość - niestety niektóre wnioski zupełnie chybione, zwłaszcza ten o informatykach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czytało... W zasadzie w tekście nic mnie nie zaskoczyło, ale dobrze jest czasami zapoznać się z takim streszczeniem tego subświata, którego jest się częścią. Czy mogę publicznie cytować fragmenty szczególnie trafiające do potencjalnych odbiorców z innych subświatów?

 

Jeżeli podasz źródło cytowania, to możesz bez problemu powoływać się na to, co napisałem.

 

Efektem całego projektu będzie publikacja książkowa, która będzie o wiele obszerniejsza i (jak sądzę) o wiele bardziej wnikliwa niż moje skromne spostrzeżenia. Pewnie jeszcze trochę czasu minie, gdy publikacja ujrzy światło dzienne, ale na pewno Was o tym poinformuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podasz źródło cytowania, to możesz bez problemu powoływać się na to, co napisałem.

Przecież piszemy w wątku dotyczącym konkretnego źródła.

 

EDIT: zajarzyłem, "Czy mogę publicznie cytować fragmenty szczególnie trafiające do potencjalnych odbiorców z innych subświatów?" :D

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podasz źródło cytowania, to możesz bez problemu powoływać się na to, co napisałem.

Przecież piszemy w wątku dotyczącym konkretnego źródła, to na co się powoływać. Chyba że problem dotyczy cytowania gdzieś na zewnątrz.

 

Oczywiście, że tak. Zwłaszcza, że jest to przecież wersja robocza, którą będę przerabiał jeszcze z kilka razy. Jak ktoś chce się na to powołać, to naprawdę nie ma problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka uwag odnośnie tekstu:

1. "Po pierwsze, zarówno robienie własnego piwa, jak i znajomość technologii informatycznych wymaga dość fachowej i precyzyjnej wiedzy o charakterze technicznym."

Informatyka to dziedzina determistyczna i algorytmiczna, a fermentacja piwa mimo wielu opracowań i metod jest zjawiskiem losowym. "Browar to nie apteka". Następnie, można użyć stwierdzenia, że "piwowarstwo jest jak American IPA". Można uwarzyć piwo, wrzucić chmielu i będzie dobre, ale można kształcić warsztat poznając przebieg produkcji piwa, charakterystyki surowców itd. będąc bardziej świadomym tego procesu.

2. "Piwo.org związane jest z krakowską firmą Home Brewing, która prowadzi sklep internetowy dla wszystkich pragnących zająć się domową produkcją złocistego trunku"

HomeBrewing jest chyba z Cieszyna (dokładnie Pogwizdowa). Związek jest trochę nadinterpretacją, bo sklep prowadzi doświadczona i lubiana piwowarka Dori, ale stricte współpracy chyba nie ma.

Tyle moich uwag, reszta napisana przemyślanie. Od siebie bym dodał, że powstanie specjalistycznych sklepów piwowarskich pozytywnie wpłynęło na popularność warzenia piwa, dając dostęp do różnorodnych surowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informatyka to dziedzina determistyczna i algorytmiczna, a fermentacja piwa mimo wielu opracowań i metod jest zjawiskiem losowym. "Browar to nie apteka". Następnie, można użyć stwierdzenia, że "piwowarstwo jest jak American IPA". Można uwarzyć piwo, wrzucić chmielu i będzie dobre, ale można kształcić warsztat poznając przebieg produkcji piwa, charakterystyki surowców itd. będąc bardziej świadomym tego procesu.

 

Rozumiem różnicę. Uwzględnię tę uwagę w raporcie. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wskazać podobieństwa pomiędzy dziedzinami, to może być zróżnicowanie dróg do osiągnięcia efektu końcowego. W piwowarstwie, tak jak w informatyce jest kilka dróg do rozwiązania problemu (lub uwarzenia piwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.