Skocz do zawartości

zakwaszanie zacieru


soochy1

Rekomendowane odpowiedzi

Dosyć droga impreza z takim czyszczeniem, jak na moje oko. Panie, co tak ambitnie (całym wiadrem) tam czyścisz? :>

U mnie wystarcza w zupełności 3ml StarSan + ewentualnie kilka gram sody kaustycznej, jak "jadę na ostro" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... jeżeli kupię 5l 50% za 50zł to na jedno czyszczenie zużyje kwasu za jakieś 5-6zł, a myślę o kompleksowym wyczyszczeniu wszystkich wiader po letniej przerwie (przelewanie z wiadra do wiadra).

wcześniej soda kaustyczna, ale również na 30l wody - po prostu nie wiem jak się z tym obchodzić ręcznie, więc wolę wymoczyć całość.

 

a Ty jak to robisz, że zużywasz parę gram sody? rękawiczka i gąbka czy zamykasz i trzęsiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co soda i kwas? Sodą myjesz/czyścisz, potem zdezynfekuj piro/ClO2/StarSan - wedle uznania. Na cholerę tam jeszcze kwas? 

Robisz roztwór 2-3% sody, każde wiadro 24h i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a Ty jak to robisz, że zużywasz parę gram sody? rękawiczka i gąbka czy zamykasz i trzęsiesz?

Robię z 5 litrów roztworu sody w fermentorze - zamykam i potrząsam co jakiś czas, trzymając roztwór ok. 30-60 minut na wiadro. Potem przelewam do następnego i powtarzam :) Zakładam, że działa, bo po jednej minimalnej infekcji kolejne piwa czyste :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co soda i kwas? Sodą myjesz/czyścisz, potem zdezynfekuj piro/ClO2/StarSan - wedle uznania. Na cholerę tam jeszcze kwas? 

Robisz roztwór 2-3% sody, każde wiadro 24h i tyle.

z tego co pamiętam - kwas dezaktywuje sodę oraz usuwa naturalne naloty powstałe przy czyszczeniu sodą (nie koniecznie widoczne na wiadrach). tak też czyszczą sprzęt browary profesjonalne. może i to przesada - tylko kiedy się o tym dowiem? jak będę miał infekcje? cały poprzedni rok myłem tylko płynem do naczyń a później używałem piro i też infekcji nie załapałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.