Jump to content

Pun kOmora

Members
 • Posts

  544
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Pun kOmora

 1. No i chyba będziesz miał problem z odpowiednią kalkulacją. Jak wyliczyć dokładną zawartość cukru w pulpie? A dalej jak określić jej fermentowalność?
 2. Gestwa lepsza ale w ilości z kalkulatora. Jak przelewasz do fermentatora po czymś to piwo ma kontakt z ogromną ilością trupów.
 3. Poświęć nockę na czytanie i daj spokój Ostremu Dyżurowi.
 4. Tyle ile czasu zajmuje ważenie substancji, którą chce się zmienić profil.
 5. Różnie - stoi przez tydzień albo przez miesiąc. Najczęściej dwa, trzy tygodnie.
 6. na początku przepłukiwałem każdy element po kolei. ale później przestałem się w to bawić - co tam na tej chlorowanej wodzie może wyrosnąć? ta woda na końcu jest warzona, więc nic się nie rozwinie.a sama membrana jest mechaniczna, więc tylko przechowywanie na mrozie może ewentualnie wpłynąć jakoś na trwałość. Trzeba uważać, producenci nie zalecają trzymania membran bez dostępu wody i samoczyszczenia ich (powinna być wbudowane w urządzenia taka funkcja bo nie ma obowiązku używania go codziennie). Jeśli membrana nie jest używana może to spowodować jej uszkodzenie a nawet popękanie i z czystości nici...A co do wody i chloru to do czasu odparowania chloru jest OK, później może się coś rozwinąć - odwrócona osmoza nie potrafi usunąć wszystkich bakterii z urządzenia a te potrafią się dostać do środka każdą stroną/drogą/cokolwiek. Sucha to ona raczej nie jest, wiec z tej okazji chyba nie popęka. Za każdym razem sprawdzam stan wody TDSem i póki co trzyma się blisko braku zawartości czegokolwiek (poziom 8-10 ppm od pierwszego filtrowania). A jeśli chodzi o bakterie, to tak jak pisałem - warunki mają średnie do rozwoju, a jeżeli już coś sobie wyhoduje to zginie jeszcze w trakcie zacierania. Moim zdaniem nie ma co przesadzać z tym uważaniem.
 7. na początku przepłukiwałem każdy element po kolei. ale później przestałem się w to bawić - co tam na tej chlorowanej wodzie może wyrosnąć? ta woda na końcu jest warzona, więc nic się nie rozwinie. a sama membrana jest mechaniczna, więc tylko przechowywanie na mrozie może ewentualnie wpłynąć jakoś na trwałość.
 8. Oszukista jeden Jest Opis stylów i regulamin załączony po jednej sztuce. no na PC jest ok. na komórce bez zmian :-( przepraszam zaskoczyła mnie barwa w opisie desitki. minimum 8ebc. to znacznie (ok 25%) więcej niż dolna granica czeskiego lagera wg bjcp. z resztą sam zapis, który mówi o zasypie "100% słodu pilzneńskiego" i ewentualnym dodatku niewielkiej ilości innych słodów. nie wiem jak długiego gotowania wymaga brzeczka, żeby nie sypnąć 25% monachijskiego (podanego jako jeden z przykładowych dodatków) do osiągnięcia takiej barwy? o górnej granicy 15ebc to już w ogóle sobie nie wyobrażam na zaproponowanych słodach. czy aby na pewno tak ma być?
 9. Albo tapatalk mnie oszukuje, albo dwa razy regulamin wszczepiłeś
 10. Skupiłem się na samym dodatku, bo reszta jest już pozamiatana. Ale słusznie piszesz, nie mogę wykluczyć, że to brew kit z 50% cukru ;-)
 11. 2 plato z 17. Oczywiście możemy dyskutować nad dokładnością założeń i zaokrąglaniem... tylko nie to jest przedmiotem :-/
 12. Nie taka pilna. Spokojnie możesz to zrobić w trakcie wysokich krążków (czy jak to się nazywa). Możesz dodać cukier ale 11% czystej sacharozy to już trochę dużo (zwiekszasz wytrawność, mogą pojawić się nuty bimbrowe). Lepiej jak w najbliższych dniach skombinujesz ekstrakt i go dodasz. (ilość możesz policzyć w PPPP).
 13. Wrzuciłbym na balkon i w 4'C dzika hodowla będzie minimalna
 14. Można też w ten litr /dwa włożyć drugi obciążony fermentator i zapewniasz stały kontakt roztworu przez ten czas
 15. pierw dyskutowałem ze "zdrowego rozsądku" ale żeby nie iść w rozważania akademickie podparłem się wzorem stąd a sam twórca wzoru na swojej stronie umieścił kalkulator, w którym wartość do wstawienia to "final volume". ps. jeżeli będziecie zmieniać to zastanówcie się nad uwzględnieniem pozostałości po gotowaniu - chmielin i innych osadów (u mnie coś koło 5-10% warki), których w tej chwili nie widać w Waszej aplikacji. nigdzie nie doczytałem czy to powinno się uwzględniać czy nie, ale wydaje mi się, że tak.
 16. nasza dyskusja i tak nie ma sensu :-) wzór ma pewne założenia na bazie których powstał - a ten, który używacie wskazuje na "the final boil volume of the worth". słabo znam język najeźdźcy, ale tłumaczę to sobie jako końcową wielkość gotowanej brzeczki :-/
 17. ja jednak napisałem coś innego: Wy bierzecie: brzeczka nastawna + chmieliny + odparowana brzeczka ja piszę o: brzeczka nastawna + chmieliny ta różnica między nami sięga zazwyczaj powyżej 10% objętości brzeczki. więc jeżeli mam rację i Was dobrze zrozumiałem, to ma to istotny wpływ na jakość obliczeń.
 18. My używamy Tinsetha Różnica może wynikać z objętości, bo u nas do liczenia IBU brana jest objętość przed gotowaniem, tj. ze wszystkimi stratami. a nie powinna być brana po gotowaniu (łącznie z chmielinami i resztą nie przelewanego osadu) - chyba a-k nie wyparowują wraz ze stratą z gotowania?
 19. kolega pyta ile czasu trzymać zimny roztwór w wiadrze żeby mieć pewność, że zadziałał na wszystkie formy żywe. A nie ile czasu zachowuje właściwości.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.