Skocz do zawartości

Przenoszenie piwa w niższą temperaturę po butelkowaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Mam warkę ESB, która w trakcie fermentacji i po zabutelkowaniu (ok. 2 tygodnie temu) przebywała cały czas w przedziale temperaturowym ok. 20-23°C (wiadra i butelki zabezpieczone przed światłem słonecznym oczywiście). Wiosna się rozkręca i już widzę, że będzie trudniej mi zapewnić w mieszkaniu dopuszczalne górne temperatury dla piwa. Z braku innej możliwości zaczęłam się zastanawiać nad przeniesieniem butelek do piwnicy, gdzie temperatury są w przedziale ok. 15-17°C.

 

Przenieść już teraz czy poczekać?

 

Niby oba miejsca mieszczą się w randze dla użytych drożdży, ale mam wątpliwości. Dodam, że warka wyszła dość treściwa jak na styl - 15°Blg, które spadało dość niemrawo, ostatecznie za cholerę nie zeszło poniżej 5, szczerze mówiąc już się trochę boję i nie chciałabym dodatkowych problemów na etapie refermentacji/leżakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że już po tygodniu było odpowiednio nagazowane, tak więc przeniósłbym do piwnicy, a na następny raz zaczynaj butelkowanie od 0,5L PETa to będziesz miał wskaźnik nagazowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Na razie mam szkła na jeszcze kilka warek, jak się pokończy to pomyślę o PETach

Jaras miał na myśli napełnienie jednej, czy dwóch 0,5L Pet'ów przy każdej warce, jako butelek kontrolnych poziomu nagazowania.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanka Szklanka ;) Poszło do piwnicy. O PETach szczerze mówiąc myślałam w dalszej kolejności, raczej na potrzeby przenoszenia/przewożenia/wynoszenia z chałupy większej niż 1 litr objętości piwa niż wskaźnika nagazowania, ale dzięki bardzo za wskazówkę. Na razie pół piwnicy zawalone szkłem :P

Edytowane przez Bergie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takich piwnicznych klimatów 15-17 można od razu butelki zanosić.

 

Ja się zastanawiam czy na potrzeby leżakowania nie przystosować nieużywanego kanału warsztatowego ;) trzasnę trochę glazury, terakoty, wstawię regał i można ustawiać :) dostępu światła brak - bo non stop przykryte, a i temperatura powinna być zdecydowanie niższa niż nad poziomem gruntu :) - dziura cegłami omurowana i to wszystko :D - tylko jak wody gruntowe podejdą to może być niewesoło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby oba miejsca mieszczą się w randze dla użytych drożdży, ale mam wątpliwości. Dodam, że warka wyszła dość treściwa jak na styl - 15°Blg, które spadało dość niemrawo, ostatecznie za cholerę nie zeszło poniżej 5, szczerze mówiąc już się trochę boję i nie chciałabym dodatkowych problemów na etapie refermentacji/leżakowania.

 

Jak ekstrakt jest stabilny to na 99% dofermentowało. 5* przy 15°Blg to nie tragedia, browar to nie apteka. I witamy na forum nową piwowarkę :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ekstrakt jest stabilny to na 99% dofermentowało. 5* przy 15°Blg to nie tragedia, browar to nie apteka. I witamy na forum nową piwowarkę :beer:

 

A, dziękuję, witałam się ogólnie w odpowiednim wątku na początku nowego albo jeszcze w starym roku :) Cezary, z kanałem piękny pomysł - kreatywność nie zna granic, sky is the limit!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.