Skocz do zawartości

Browar Escarabajo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Poczekam do rana, bo brzeczka pachnie całkiem przyjemnie, tyle że nie aromatem drożdżowym, który nie raz można wyczuć kiedy drożdże zaczynają się zabierać za robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak będzie Pils. Drożdże ruszyły do ataku :) Gdy wróciłem rano, była już ładna czapa piany, podniesienie temperatury pomogło. Zniosłem do piwnicy.

No to super. Ciekaw jestem efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura fermentacji Pilsa - 13,5°C i niech tak zostanie nie będą schładzał. Właśnie ześrutowałem słody na sobotniego Dortmundera, paczka Bohemianów aktywowana od wczoraj. Mam nadzieję, że napęcznieje do jutra, pasuje zrobić jakiś starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 54 Dortmunder 12,5°Blg 28l

 

Skład:

 

Słody:

Słód pilzneński Weyermann? - 5 kg

Słód wiedeński Weyermann? - 0,8 kg

Słód karmelowy jasny Karapils - 0,3 kg

Słód Caramunich typ I Weyermann - 0,07 kg

Słód zakwaszający Weyermann? - 0,15 kg

 

 

 

Zacieranie:

21 wody zacierania

 

- 45°C wsypane słody

- 52°C - 15 min

- 62°C - 30 min

- 72°C - 30 min

 

Wysładzanie:

23 l wody 76°C

 

Gotowanie:

60 min

 

Chmielenie:

60 min - 20g Magnum

30 min - 20g Saaz

15 min - 20g Saaz

 

10 min ? 10g Saaz (podczas chłodzenia w 70°C)

 

Drożdże:

Wyeast 2124 Bohemian Lager

 

Inne:

Mech Irlandzki ? 10g

 

Jestem w trakcie zacierania, a tak wygląda przyszły Dortmunder

 

14vsbqx.jpg

 

Ostatnio zamontowałem kran do mojego 50l gara, od paru warek sprawdza się bezproblemowo. I jest to straszna wygoda

 

2vlme7m.jpg

 

Browar się ciągle rozbudowuje, trochę się zmieniło od ostatnich zdjęć,było małe przemeblowanie i trochę doszło usprawnień :)

 

30wxjbq.jpg

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wstawieniem kranika do garnka jak u Ciebie. Jaka jest odległość od dna do wylotu? Nie porywa osadów?

Jakie zrobiłeś uszczelnienie?

Rozwiązałem to w taki sposób jak na zdjęciach. Mam założony oplot, więc wysokość jest na minimum (około 1-1,5 cm) i leci klarowne. Tyle, że chmielę w torbie, więc nie mam dużo osadów na dnie, jedynie po przełomie, mech i jak chmielę przy studzeniu. Przy chmieleniu bez torby nie wiem, czy podołałby taki oplot, nie długo się przekonam, bo dzisiaj było bez torby. ;)

Otwór zrobiony wiertłem 20mm. Od wewnętrznej strony podkładka miedziana, od zewnętrznej strony podkładka miedziana+duża stalowa, dodatkowo uszczelnione Technicollem do 1200°C. Jeśli zrobisz odpowiedni otwór to wystarczą tylko podkładki, mi się zrobił trochę większy i dla bezpieczeństwa użyłem kleju od zewnętrznej strony. Klej się robi twardy jak stal pod wpływem temperatury.

 

8vooqh.jpg

 

eq1ljo.jpg

 

2qxb7h1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyślałem żeby dać oplot jeszcze, chyba skopiuje Twoje rozwiązanie ;)

A zastanawiałeś się żeby dać większy oplot, umieścić go w jakimś stelażu żeby przylegał do dna i filtrować zacier od razu z garnka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyślałem żeby dać oplot jeszcze, chyba skopiuje Twoje rozwiązanie :)

A zastanawiałeś się żeby dać większy oplot, umieścić go w jakimś stelażu żeby przylegał do dna i filtrować zacier od razu z garnka?

Narazie filtruje w plastikowej kadzi 33l lub 50l. bo używam 2 garnków 50l zacieram i chmielę. I drugiego 30l do grzania wody do wysładzania. Powoli przygotowuję się się do systemu 3 poziomowego, wtedy gar 50l będzie jako kadź zacierana i filtracyjna i wtedy zamontuję większy oplot.

 

Jeśli chodzi o osady to oplot dzisiaj dał radę, a chmieliłem bez torby. Było ich dużo, a zeszło wszystko, tak więc spoko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ze szczelnością samego kranika? Te zawory kulowe (mosiądz niklowany, uszczelnienie z PTFE) są przystosowane do zimnej i ciepłej wody użytkowej i mają najczęściej maks. temperaturę pracy +80°C , chwilową dopuszczalną +95°C. Obawiam się, że przy wyższych temperaturach (gotowanie brzeczki przez 1,5h!) uszczelnienie może puszczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ze szczelnością samego kranika? Te zawory kulowe (mosiądz niklowany, uszczelnienie z PTFE) są przystosowane do zimnej i ciepłej wody użytkowej i mają najczęściej maks. temperaturę pracy +80°C , chwilową dopuszczalną +95°C. Obawiam się, że przy wyższych temperaturach (gotowanie brzeczki przez 1,5h!) uszczelnienie może puszczać.

Poczytaj sobie wątek http://www.piwo.org/forum/t3855-Keg--spawanie.html

 

A tu masz ten kran, bo też się zastanawiałem nad tym, bo babka mi w sklepie powiedziała, że się nie nadaje, ale się myliła.

 

http://www.ferro.pl/foto/3_pl/c/KC.jpg

http://www.piwo.org/forum/p67674-02-10-2010-14-15-35.html#p67674

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 55 Scottish Export 80 12°Blg 28l

 

Skład:

 

Słody:

Słód pale ale Weyermann? (Niemcy) - 5 kg

Słód wędzony Weyermann? (Niemcy) ? 0,3 kg

Słód karmelowy jasny Caraamber? Weyermann ? 0,3 kg

Słód karmelowy monach. Caramunich? typ III Weyermann ? 0,05kg

Słód Carafa? typ III Weyermann? - 0,05 kg

 

Zacieranie:

22 wody zacierania

 

67C - 70 min

76C ?

 

Wysładzanie:

23 l wody 76°C

 

Karmelizacja:

10min

 

Gotowanie:

60 min

 

Chmielenie:

60 min ? 50g Hallertauer Hersbrucker

15 min ? 10g Hallertauer Hersbrucker

 

 

Drożdże:

Wyeast 1728 Scottish Ale ? gęstwa III 150 ml

 

Inne:

Mech Irlandzki ? 7g

Płatki dębowe francuskie, średnio opiekane - 50g (cicha fermentacja)

 

Jestem w trakcie zacierania.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scottish Export 80 - drożdże od samego rana już ostro śmigają, temperatura 15°C, chcę żeby zeszło do 13°C i w takiej żeby fermentowało.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o osady to oplot dzisiaj dał radę, a chmieliłem bez torby. Było ich dużo, a zeszło wszystko, tak więc spoko :P

Hej. Zamontowałem u siebie kranik w garnku jak u Ciebie. Niestety u mnie kompletnie nie zdało to egzaminu. Do gotowaniu filtr z oplotu kompletnie zapchał się chmielinami (55g chmielu), i po 5-ciu litrach ciurkania po prostu przestało lecieć. Nie miałeś później problemów z zapychaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o osady to oplot dzisiaj dał radę' date=' a chmieliłem bez torby. Było ich dużo, a zeszło wszystko, tak więc spoko :P[/quote']

Hej. Zamontowałem u siebie kranik w garnku jak u Ciebie. Niestety u mnie kompletnie nie zdało to egzaminu. Do gotowaniu filtr z oplotu kompletnie zapchał się chmielinami (55g chmielu), i po 5-ciu litrach ciurkania po prostu przestało lecieć. Nie miałeś później problemów z zapychaniem?

Witam,

 

Jeśli zaraz po ostygnięciu spróbowałbym spuścić brzeczkę, to się zapcha, dlatego robię wir łyżką i zostawiam na około 1 godzinę, wtedy już leci (kiedyś próbowałem zaraz sprawdzić czy poleci i się zdygałem, bo nic nie leciało). Zawsze możesz zamiast oplotu zastosować rurkę miedzianą podwiniętą do góry i wtedy powinno być ok. Ale u mnie się sprawdza oplot nawet bez torby, tak jak pisałem, tylko trzeba poczekać, bo zaraz jak się będzie chciało przelać, to się zapcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 56 Pilsner- Urodzinowy 12°Blg 28l

 

Skład:

 

Słody:

Słód bohemian pilsner Weyermann? - 5 kg

Słód carapils Weyermann? - 0.5 kg

Słód zakwaszający Weyermann? - 0,15 kg

 

Zacieranie:

22 wody zacierania

 

 

45°C ? wsypanie słodów

52°C - 15min.

63°C - 20min.

Odebrana 1/3 zacieru

72°C ? 15 min dekokt

Gotowanie 20minut.

72°C ? 20 min

76°C -

 

Wysładzanie:

25 l wody 76°C

 

 

Gotowanie:

90 min

 

Chmielenie:

90 min - 50g Saaz

60 min - 20g Saaz

30 min - 20g Saaz

0 min - 20g Saaz

 

 

 

Drożdże:

Wyeast 2124 Bohemian Lager ? gęstwa I 150 ml

 

Inne:

Mech Irlandzki ? 7g

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 53 Pils Niemiecki 12,5°Blg rozlana 20x0,5l 4g/1l i 1 keg 2g/1l Wyszło bardzo klarowane, faktycznie Brewferm Lager dają czyste piwo i są neutralne smakowo. Zobaczymy jakie będzie jak po leżakuje sobie jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.