Skocz do zawartości

Browar Escarabajo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

WARKA 41 Witbier 12°Blg 27l

 

Skład:

 

Słody:

słód pilzneński ? 2,8 kg

słód pszeniczny ? 1,2 kg

słód zakwaszający 0,1kg

 

pszenica ? 1,8 kg

owies ? 0,5 kg

 

Chmiel:

Marynka ? 20g

 

Drożdże:

Wyeast 3944 Belgian Witbier

 

Inne dodatki:

Kolendra - 20g

Curacao - 25g

 

Zacieranie;

 

Pszenica i owies skleikowane w 12l wody

Stopniowo doprowadzone do wrzenia i gotowane 10 min.

Dolane 10l wody, temperatura ustalona na 56°C, wsypane słody.

 

Zacier główny:

54°C - 30min

64°C - 60min

72°C - 20min

76°C -

 

Czas gotowania

60 minut

 

Gotowanie:

60 min ? 20g Marynka

15 min ? 10g Kolendra + 10g curacao

5 min ? 10g kolendra + 15g curacao

 

Wyszło około 30l brzeczki 12°Blg, wlane 27l, pewnie za dużo, najwyżej pójdzie wąż do dekla, bo drożdże będą się chciały wybrać na spcer... Temperatura 22°C, przeniesione do piwnicy do 18°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło około 30l brzeczki 12°Blg, wlane 27l, pewnie za dużo, najwyżej pójdzie wąż do dekla, bo drożdże będą się chciały wybrać na spcer... Temperatura 22°C, przeniesione do piwnicy do 18°C

Te drożdże chyba nie są takie "chodliwe". U mnie w każdym razie, Belgian Wheat zbyt wysokiej piany nie zbudowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie wiem, bo mija 17 godzin od zadania drożdży i nie ma śladu początku fermentacji... :D No ale trza być cierpliwym.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie wiem, bo mija 17 godzin od zadania drożdży i nie ma śladu początku fermentacji... :D No ale trza być cierpliwym.

Robiłeś starter czy prosto z saszetki poszły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie wiem' date=' bo mija 17 godzin od zadania drożdży i nie ma śladu początku fermentacji... :D No ale trza być cierpliwym.[/quote']

Robiłeś starter czy prosto z saszetki poszły?

Raczej dodałem, jestem pewny, że tak, chyba że mi się tylko śniło, ale saszetki z drożdżami nie ma :cool: Zapodałem prosto do fermentatora, bez startera, to tylko 12°Blg Weizenbock 20°Blg ruszył po 30 godzinach, też bez startera, więc czekamy sobie, chociaż brzeczka wygląda tak jak by ich tam nie było.

 

Edit: Fermentator z WES-a, więc nie widać, czy się namnożyły na spodzie. Z BA widać co jest grane na dole :D

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej dodałem, jestem pewny, że tak, chyba że mi się tylko śniło, ale saszetki z drożdżami nie ma :D Zapodałem prosto do fermentatora, bez startera, to tylko 12°Blg Weizenbock 20°Blg ruszył po 30 godzinach, też bez startera, więc czekamy sobie, chociaż brzeczka wygląda tak jak by ich tam nie było.

Jak bez startera to nawet ponad 24h nie jest żadnym powodem do niepokoju. Szczególnie, że brzeczkę o schłodziłeś w piwnicy. Może wróć z nią do pokoju i znieś ponownie jak ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej dodałem' date=' jestem pewny, że tak, chyba że mi się tylko śniło, ale saszetki z drożdżami nie ma :D Zapodałem prosto do fermentatora, bez startera, to tylko 12°Blg Weizenbock 20°Blg ruszył po 30 godzinach, też bez startera, więc czekamy sobie, chociaż brzeczka wygląda tak jak by ich tam nie było.[/quote']

Jak bez startera to nawet ponad 24h nie jest żadnym powodem do niepokoju. Szczególnie, że brzeczkę o schłodziłeś w piwnicy. Może wróć z nią do pokoju i znieś ponownie jak ruszy.

Siedzi w "salonie" tzn. w warzelni tam jest 21°C, więc sobie czekamy i popijamy Alt-a z kija :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witbier w końcu ruszył. Sądząc po pianie, to nie dawno, czyli przypuszczam że około 30 godzin. Jeśli dalej siedziało by wiadro w piwnicy, to by pewnie się jeszcze nie pozbierały. Temperatura 20°C na fermentatorze, więc nie będę go na razie przenosił w chłodniejsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12.08 przelane 6 zbóż na cichą (WARKA 39), a dzisiaj do 1 kega rozlaliśmy Weizena zbożowego (WARKA 40)(3g/1l), a 18l do fermentatora i poszło na cichą. Po niedzieli rozleję do butelek. Witbier sobie pracuje zawzięcie w 23°C

 

 

EDIT: Jednak to 18l rozlałem po krótkiej cichej do kega. Lenistwo :P

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 42 6 Zbóż II 13,5°Blg 25l

 

Skład:

 

Słody:

Słód wiedeński - 3 kg

Słód pszeniczny - 2 kg

Słód płaskurkowy - 0,4 kg

Słód owsiany - 0,4 kg

Słód orkiszowy - 0,4 kg

Słód żytni - 0,4 kg

 

Drożdże:

US-05 - 1/2

 

Chmiel:

Chmiel Marynka, granulat 25 g

Chmiel Lubelski, granulat 20 g

 

Zacieranie:

44°C - 10min

52°C - 10min

63°C - 30min

72°C - 30min

78°C -

 

Gotowanie: 60 min

60min - 25g Marynka

10 min - 20 Lubelski

 

 

 

Zadane tym razem US-05. Temperatura 19°C

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże:

US-05 - 1/2

Powiedz mi dlaczego tak oszczędzasz na drożdżach? Ledwie 5zł zaoszczędzone a ryzyko zepsucia surowców za 30zł i efektu kilku godzin pracy wielokrotnie większe niż przy dawce zalecanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże:

US-05 - 1/2

Powiedz mi dlaczego tak oszczędzasz na drożdżach? Ledwie 5zł zaoszczędzone a ryzyko zepsucia surowców za 30zł i efektu kilku godzin pracy wielokrotnie większe niż przy dawce zalecanej.

Jakie ryzyko? Ja nie widzę żadnego. Nie oszczędzamy na surowcach, po prostu nie widzę potrzeby wsypywania całej paczki, druga połowa pójdzie do wtorkowej warki.

 

Rozsypując po powierzchni 60l warki 1 paczkę drożdży startują bez problemu, dlaczego mam sypać całą paczkę do 25l warki, skoro można ich użyć za 2 dni do następnej?

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sypię 1/5 albo i mniej paczki suchych do słoiczka z wodą z łyżką cukru w czasie kiedy brzeczka stygnie (przez noc zazwyczaj), nigdy, ale to nigdy nie było problemu z ruszeniem fermentacji, a wszelkie infekcje jakie miałem, miałem na cichej. Nigdy mi się piwo po burzliwej nie zepsuło - m.in. z tego względu zrezygnowałem z cichej.

 

Dodam, że otwarte paczki (zalepione potem taśmą klejącą) trzymam w lodówce pół roku, czy nawet rok i kein problem! Z sypania drożdzy bezpośrednio do brzeczki się wyleczyłem jak mi Nottinghamy nie zastartowały, mimo, że ostatecznie wsypałem całą paczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 43 Best Bitter 12°Blg 28l

 

Skład:

 

Słody:

Słód Pale Ale - 5 kg

Caramunich III - 0,35 kg

 

Zacieranie:

67°C - 70 min

78°C -

 

Gotowanie:

60 min

 

Chmielenie:

60 min - Chmiel Hallertauer Hersbrucker - 20g

60 min - Chmiel East Kent Goldings - 20g

10 min - Chmiel East Kent Goldings - 30g

 

Drożdże:

S-04 ( całe opakowanie specjalnie dla spokoju jkocurka :monster: )

 

W browarze zaczęliśmy powoli przebudowę. Przygotowujemy się na system RIMS. Zaczynamy od dołu i powoli do góry. Wszystko będzie na zaworach i wężach, zero noszenia wody, czy przelewania wody do wysładzania, ale wszystko powoli.... Przy okazji również przetestowaliśmy nowy miernik do temperatury, w starym trafiło sondę na amen, nowy sprawuje się super.

 

azif44.jpg

 

2ed4mqd.jpg

 

2l1id0.jpg

 

2qi9p3p.jpg

 

 

Witbier - przelany na cichą, dzisiaj popołudniu. Smak i zapach super :D

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 43 Best Bitter 12°Blg 28l

 

 

Drożdże:

S-04 ( całe opakowanie specjalnie dla spokoju jkocurka :monster: )

Ja tam jestem spokojny. Tylko tak się lubię wymądrzać :D

Nie spiesz się z cichą, te drożdże bardzo zwalniają pod koniec fermentacji i zwykle butelkuje się je za wcześnie, co skutkuje przegazowaniem a nawet granatami.

W browarze zaczęliśmy powoli przebudowę.

Kurcze byłem tak blisko i nie zobaczyłem Waszego browaru :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 43 Best Bitter 12°Blg 28l

 

 

Drożdże:

S-04 ( całe opakowanie specjalnie dla spokoju jkocurka :D )

Ja tam jestem spokojny. Tylko tak się lubię wymądrzać :D

Nie spiesz się z cichą' date=' te drożdże bardzo zwalniają pod koniec fermentacji i zwykle butelkuje się je za wcześnie, co skutkuje przegazowaniem a nawet granatami.

W browarze zaczęliśmy powoli przebudowę.

Kurcze byłem tak blisko i nie zobaczyłem Waszego browaru :rolleyes:

Poczekaj, aż będzie gotowy, wtedy zaprosimy na pijatykę :monster: ponad 2 tyg. fermentował Witbier i se jeszcze dalej sobie idzie. Mało gęstwy zebrałem, większość wyszła przez węża... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z termometrami z sondą jest problem. Jeżeli jest przewód z sondą zanurzony w wodzie lub nawet przy gotowaniu w garze tylko w atmosferze wilgotnej to łapie wilgoć i potem dzieją się cuda. Było to już kiedyś, aby końcówkę sondy i częściowo przewód zatopić w izolację do przewodów.

To zielone to izolacja

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z termometrami z sondą jest problem. Jeżeli jest przewód z sondą zanurzony w wodzie lub nawet przy gotowaniu w garze tylko w atmosferze wilgotnej to łapie wilgoć i potem dzieją się cuda. Było to już kiedyś, aby końcówkę sondy i częściowo przewód zatopić w izolację do przewodów.

To zielone to izolacja

Pewno, że miałem, ale chyba na zgięciu poszedł (przewód z sondą) cuda pokazywał. Po pierwszym warzeniu widziałem, że coś jest nie tak.

 

6hp8r8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dostał wilgoci. U mnie temp tak skakała, że dostawałem na wyświetlaczu nawet 180°C . Ja sondy wymieniłem na nowe bo miałem gwarancję. Ale jeżeli Twoja jest po gwarancji to spróbuj ją wygrzać w piekarniku. 150-200°C przez conajmniej 30 minut może i dłużej. Jest szansa, że się osuszy i zacznie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dostał wilgoci. U mnie temp tak skakała, że dostawałem na wyświetlaczu nawet 180°C . Ja sondy wymieniłem na nowe bo miałem gwarancję. Ale jeżeli Twoja jest po gwarancji to spróbuj ją wygrzać w piekarniku. 150-200°C przez conajmniej 30 minut może i dłużej. Jest szansa, że się osuszy i zacznie działać.

Pierwszym razem tak zrobiłem, 250°C na 10 min i było ok, wytrzymało trochę warek. Ale tym razem już kaput nic nie pomogło, no i zakupiłem nowy, w tym już nie ma co za wilgnąć, ani się zewrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i zakupiłem nowy' date=' w tym już nie ma co za wilgnąć, ani się zewrzeć.[/quote']

A co to za sprzęcik ?

Używane były u nas w firmie do odczytu temperatury zgrzewania radiatorów z PCB w Espac-ach.

 

http://multisort.pl/product/2643.Miernik;cyfrowy;do;pomiaru;temperatury.html

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 44 Oatmeal Stout 28l 13°Blg

 

Skład:

 

Słody:

Słód pale ale Weyermann - 5 kg

Słód karmelowy ciemny Strzegom - 0.45kg

Słód Carafa? typ I Weyermann - 0,25 kg

Słód czekoladowy pszeniczny Weyermann - 0,15 kg

 

Owies - 0,6 kg

 

Zacieranie:

67°C - 60 min

72°C - 10 min

76°C -

 

Gotowanie:

70 min

 

Chmielenie:

60 min - Hallertauer Tradition 30g

60 min - Lubelski 25g

 

Drożdże:

1187 Ringwood Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.