Jump to content

Browar Paklicki. Sukcesy i porażki


Recommended Posts

Witam.

Pierwsze piwo było z brew-kitu. Miał być z tego lager (Brewmaker Lager z BA). I choćby z tego powodu nie potraktowałem tego nazbyt poważnie, co miało swoje minusy. Podgrzałem puszkę, jej zawartość rozpuściłem w pewnej ilości (z 6, 7 litrów) wody, dodając jeszcze 1kg proszku ekstrakt-glukoza. Nie gotowałem, ale trzymałem kilkanaście minut na gazie. Potem do fermentora i dolanie natlenionej wody studziennej do 21 litrów (w przepisie było 23 :) ) Okazało się, że to i tak za dużo, bo przy ok. 25°C areometr pokazał 10°Blg.

Drożdże wsypałem do wyparzonego kubeczka z wodą ok 25°C, przyzwyczajony do piekarskich zamieszałem niestety. Czekały jakieś 40 minut. Zniecierpliwiony, mocno podekscytowany wlałem je do fermentora przy 29°C. Ulga była, gdy rano pojawiła się piana. Niestety przez cały okres fermentacji utrzymywała się ona na poziomie ok 1cm, a czytałem, że powiina być większa. Temperatura piwnicy 19-20°C.

Po 9 dniach 3°Blg, butelkowanie z 126g glukozy. Kapslowanie gretą, z 30-40 minut. Dwie butelki zalałem resztką po dekantacji, wyklarowały się, planuje wypić w pierwszej kolejności. Potem jeszcze 3 dni w tej samej temperaturze, a od 15 dni w innej piwniczce 17-14°C. Na ściankach niektórych butelek widoczne pęcherzyki gazu.

Sprzęt dezynsekowany (oxi), butelki również (chlorowy odplamiacz bezzapachowy), ale nie spodziewam się po tym piwie rewelacji :). Chciałem od razu zacierać, ale zniechęciły mnie wydatki na sprzęt (za to olałem cenę surowców gotowych), na jedno by wyszło i głosy domowników: po co ci, spróbuj najpierw.

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj zacząłem warzyć z pełnym procesem technologicznym. Wcześniej zrobiłem filtrator, termometr znalazłem w mierniku uniwersalnym. Padło na IPA z BA o zakładanej wartości 14°Blg. Wyliczyłem, że na 4,7kg zasypu powinienem wlać prawie 17l wody. Wydało mi się to za dużo (a co z wysładzaniem?) i zagrzałem do 72°C 15 l wspomagając się troszkę czajnikiem elektrycznym. Wsypywałem spokojnie mieszając, ale grudek nie uniknąłem. Temp. spadła tak, iż musiałem troszkę podgrzać do 67. Przez godzinkę tylko troszkę podgrzewałem, mieszając co kilka minut. Wahania temperatury 66-67 67-69. Cały czas pokrywka zasłonięta. Kropelki wskaźnika jodowego potwierdziły czas na filtrowanie, chwila na 72°C, zapomniałem nagrzać do 76-78, a wcześniej dodać gipsu, który specjalnie kupiłem do tego piwa.

 

Przelałem rondelkiem do kadzi (fermentora), poczekałem 15 minut, pierwszą warstwę pływu (jakieś 4,5 l) zawróciłem z powrotem i płyn zaczął płynąć zdecydowanie klarowniejszy (czytać o tym, a potem widzieć w praktyce to naprawdę przyjemne, że coś wychodzi jak powinno). Niestety bezmyślnie założyłem, że wszystko przepuszczone przez młóto znajdzie się w garze. Miałem przez to przerwy na grzanie dodatkowej wody (potem już nie liczyłem, ale musiało to być kilkanaście litrów). Początkowo lałem na wierzch, gdy sobie przypomniałem o talerzyku (20 lat akwarium i zawsze na początku nalewam wodę podobnymi sposobami a tu zapomniałem). Początkowo się zamulał, ale ostatecznie bardzo dobrze spełnił swoją funkcję. Okazało się, że 16,5 l do zacierania byłoby ilością wcale niewygórowaną. Pozwoliłem sobie na początku na zmierzenie lepkości płynu lecącego z kranika: 16°Blg/20°C. Kontynuowałem do osiągnięcia 22 l w garze, 12,5°Blg. Kranik był otwarty tylko, tylko. Gdybym filtrował do fermentora, mógłbym od początku grzać, a tak to musiałem grzać ostateczne 22 litry. Cała procedura zajęła nowicjuszowi 130 minut.

 

Grzanie na kuchence gazowej szło topornie, pokrywka, dwa palniki. Marynka po 5 min gotowania (do woreczków muślinowych x2), Challenger po 35. Potem 15-20 minut mech i cztery minuty na koniec 10g Fuggles. Miało się gotować 65, przetrzymałem do 70 paru. Siateczki wycisnąłem łychą, chyba dobrze zadziałały, bo w brzeczce pływały tylko te białe elementy. Gotowało się na styk na 3 palnikach (1 mały), pokrywka raz 1/2 raz 2/3 zasłonięta, a temperatura 99-100°C. No niby się kotłowało ale bez bąbli i piany. Smak chyba ok, porównywalny z poprzednim brew-kitem. Na koniec chmielenia wyszło mi te 20 l.

Chłodziłem na dworze: wanienka, w niej gar z pokrywką stabilizowany ciężarkami, a pod garem wąż ogrodowy ze stale przepływającą lekko wodą (15-16°C ). Chłodziło się tak 45 minut, miłe zaskoczenie.

 

Drożdże us-56 przygotowane; szklanka gotowanej, chłodnej wody zmieszana z 10g ekstraktu, pół paczki us-56. No i teraz mały problem. Dekantowałem do fermentora głównego a tu 19 litrów 16°Blg. Myślę sobie, a co tam. Zagotowałem ze 3l, błyskawicznie schłodziłem uzupełniłem do ponad 20, a tu niespodzianka: 11,5-12°Blg. Znów szklanka wrzątku z ekstraktem wsypanym na oko, schłodzonym. Wlane bez mieszania już po drożdżach. Próbka uzyskała 15°Blg.

Teraz wiem, że nie można naginać objętości. Nawet 0,5-1 l powoduje znaczne różnice gęstości. Uratowało mnie opakowanie suchego jasnego ekstraktu, po tym wszystkim nie mogłem sobie znów pozwolić na rozwodnione piwo, tym bardziej IPA. Warto mieć również zapas przegotowanej wody.

 

Rano ujrzałem pianę, nie jest bardzo duża, ale nie tak mała jak poprzednio. na dnie widoczny biały osad (wygląda jak gęstwa po tygodniu). Chyba przydałaby się jakaś lekka filtracja. Na ściankach chyba bąble gazu. Temperatura w piwnicy 18-19°C.

Wszystko zajęło mi nieco ponad 8 godzin. Nie zniechęciło mnie to wcale, takie są początki.

 

W kartonie czeka alt, planowałem go zrobić tydzień przez zakończeniem cichej IPA, ale poczekam jednak na temperaturę ok 10°C.

Link to comment
Share on other sites

Dekantowałem do fermentora głównego a tu 19 litrów 16°Blg. Myślę sobie, a co tam. Zagotowałem ze 3l, błyskawicznie schłodziłem uzupełniłem do ponad 20, a tu niespodzianka: 11,5-12°Blg.

Hmm... A jaką miałeś temperaturę pomiarów? Czy podobną? Albo może brzeczka nie była dobrze wymieszana z wodą? Bo to nie możliwe, żeby dodanie 3litrów wody tak obniżyło gęstość. Musiał gdzieś wystapić błąd pomiaru.

Żeby z 16°Blg zejść do 11,5-12°Blg to trzeba dodać 6-7litrów wody a nie 3.

Edited by Stasiek
Link to comment
Share on other sites

Musiało się źle wymieszać. Też tak na początku zrobiłem z brew-kitem. Dolałem 2 litry wody wody, a balling spadł o połowę. Innym razem już dokładniej przyuważyłem "zjawisko", a to przy wlewaniu startera do balona. Brzeczka miała kilkanaście blg, starter co najwyżej 2-4°Blg. Rzadki starter ładnie rozlał się po gęstej brzeczce nie mieszając się, a tworząc coś a'la rżnięte. Dość dokładnie było to widać ze względu na różnicę w kolorach.

 

Sprzęt dezynsekowany (oxi)

Dezynsekcję możesz śmiało przeprowadzić choćby kapciem, wyjdzie taniej :lol:, ale dobrze, że użyłeś OXI, przy okazji zdezynfekowałeś sprzęt. :D

 

Wszystko zajęło mi nieco ponad 8 godzin.

I tak dobrze. Ja tam poniżej 9 godzin nie schodzę :ble:

 

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

adamek napisał/a:

Wszystko zajęło mi nieco ponad 8 godzin.

Cyfronik napisał/a:

I tak dobrze. Ja tam poniżej 9 godzin nie schodzę

 

Ja przy pierwszej warce spędziłem 11 godzin, łącznie ze sprzątaniem kuchni.

Ledwo co zdążyłem przed przyjsciem żonki z pracy.hihih

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.