Jump to content

Słabe nagazowanie piwa


Recommended Posts

Problemy mam częściej z odpowiednio mocnym nagazowaniem niż przegazowaniem. Choć używam kalkulatora to coś jest nie tak. Największy problem sprawiają relatywnie słabo gazowane piwa w stylu angielskim. Moją X warką był best bitter. Po 11 dniach burzliwej i prawie 3 tygodniach cichej, zabutelkowany z dodatkiem 40 gram cukru na 21 litrów. Po 3 tygodniach od butelkowania piwo praktycznie bez gazu i w wyniku tego bez piany. I wtedy wszystkie butelki z jednej skrzynki piwa ordynarnie wytrząsłem, tak, by podnieść drożdże z dna, a po 3 dniach zabieg powtórzyłem.

Po kolejnych 2 tygodniach piwo prawidłowo nagazowane i pianka podczas nalewania się tworzy. Wczoraj, przez przypadek natomiast, wziąłem 2 butelki z niewstrząsanej skrzynki. Choć nagazowane, to wyraźnie słabiej i bez piany. Wniosek - wzburzenie zbitych na nie drożdży może uratować nagazowanie piwa.

Link to comment
Share on other sites

Wychodzi mało cukru 40g na 21 litrów. Musisz dłużej poczekac. Jeżeli było mocno odfermentowane to i tak może być za mało cukru.

2 razy na 128 warek zdarzyło mi się, że piwo się nie nagazowało. Do dziasiaj nie mogę sie doszukać przyczyna.

Link to comment
Share on other sites

Choć używam kalkulatora to coś jest nie tak. Największy problem sprawiają relatywnie słabo gazowane piwa w stylu angielskim. Moją X warką był best bitter. Po 11 dniach burzliwej i prawie 3 tygodniach cichej, zabutelkowany z dodatkiem 40 gram cukru na 21 litrów. Po 3 tygodniach od butelkowania piwo praktycznie bez gazu

Wszystko się zgadza. Nagazowanie jest takie jakie być powinno. Tylko w porównaniu z piwem beczkowym nie masz jak wtłoczyć powietrza do piwa (na wyspach używa się pompy do nalania piwa) i wytworzyć odpowiedniej piany. Spróbuj pół kufla nalać ostrożnie drugie pół nalać z wysokości. Czym więcej spieni się piwo tym lepiej :smilies: Może wydawać się mdławe w smaku... i tak też powinno być.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.