Skocz do zawartości

BREWNESS.com - startup dla piwowarów domowych


brewness

Rekomendowane odpowiedzi

kalkulator refermentacji (jako osobny tool) jest chyba jeszcze nieskonczony - wpisuje wszystkie dane i nic :-(

 

bardzo sympatyczną dana i prostą do uzyskania jest ilość wody potrzebna do syropu cukrowego o gęstości jak blg początkowe piwa. bajer, którego brakuje mi przy każdym kalkulatorze. (zarówno do toola jak i na etap "pakowania")

 

i macie jakiś błąd przy wyliczaniu ilości alkoholu. zawyżacie. wychodzi mi, że dzielicie różnicę blg przez 1,73. nie znam takiego wzoru. powinno być 1,93 (inne źródła to 1,905).

Kalkulator zaraz sprawdzę jeszcze raz ale na wszelki wypadek naciśnij fn+f5 lub ctrl+r (odświeży Ci to pamięć podręczną przeglądarki).

 

Co do obliczeń to używamy formuły alternatywnej z http://www.brewersfriend.com/2011/06/16/alcohol-by-volume-calculator-updated/, jest ponoć dokładniejsza ale czy tak jest w rzeczywistości to trzeba by oddać jakieś piwo do laboratorium i sprawdzić doświadczalnie :)

 

Z syropem to jest ekstra pomysł, sam często mam z tym problem, dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie co do chmielenia, jak wrzucam chmiel do brzeczki przedniej, to podaję tylko czas gotowania czy jakiś większy?

Aplikacja liczy IBU dla FWH w dokładnie taki sam sposób jak dla gotowania więc myślę, że można podać czas gotowania. 

 

Wg tego artykułu http://www.piwo.org/topic/12995-artykul-byo-pre-boil-hopping-chmielenie-przed-gotowaniem/poziom goryczki podnosi się o około 10%. Myślę, że zrobimy małą korektę w algorytmie dla chmielenie brzeczki przedniej aby to uwzględniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator zaraz sprawdzę jeszcze raz ale na wszelki wypadek naciśnij fn+f5 lub ctrl+r (odświeży Ci to pamięć podręczną przeglądarki).

dziś działa ;-) może coś wczoraj miałem nie tak z przeglądarką - możliwe ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kalkulator zaraz sprawdzę jeszcze raz ale na wszelki wypadek naciśnij fn+f5 lub ctrl+r (odświeży Ci to pamięć podręczną przeglądarki).

dziś działa ;-) może coś wczoraj miałem nie tak z przeglądarką - możliwe ;-)

 

Spora cześć plików jest ładowana z serwera tylko raz i zachowywana w przeglądarce na jakiś czas. Nie wchodząc w szczegóły, dobrze, że już działa :)

Edytowane przez whiteravens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

hej,

 

dziś dwa tematy:

1. czy wg Was wartość IBU nie zależy od tego czy chmiel podaje się w granulacie czy w szyszkach?

2. na pulpicie po prawej stronie mam aktualne warki. jest kiedy i jaki status. a brakuje jeszcze informacji - co? (nazwa, styl)

 

a dodatkowo na cichej mam dzisiaj błąd - obcina mi kalendarz. firefox 35.0.1, IE 9.0.8112

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

hej,

 

dziś dwa tematy:

1. czy wg Was wartość IBU nie zależy od tego czy chmiel podaje się w granulacie czy w szyszkach?

Na razie nie ma żadnej poprawki na szyszki. Spróbuję znaleźć jakąś literaturę na ten temat :)

 

2. na pulpicie po prawej stronie mam aktualne warki. jest kiedy i jaki status. a brakuje jeszcze informacji - co? (nazwa, styl)

Jasne, dodam to.

 

a dodatkowo na cichej mam dzisiaj błąd - obcina mi kalendarz. firefox 35.0.1, IE 9.0.8112

Ten plugin faktycznie nie spełnia swojej roli. Zmienię go na jakieś inne rozwiązanie.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

hej,

 

dziś dwa tematy:

1. czy wg Was wartość IBU nie zależy od tego czy chmiel podaje się w granulacie czy w szyszkach?

Na razie nie ma żadnej poprawki na szyszki. Spróbuję znaleźć jakąś literaturę na ten temat :)

 

2. na pulpicie po prawej stronie mam aktualne warki. jest kiedy i jaki status. a brakuje jeszcze informacji - co? (nazwa, styl)

Jasne, dodam to.

 

a dodatkowo na cichej mam dzisiaj błąd - obcina mi kalendarz. firefox 35.0.1, IE 9.0.8112

Ten plugin faktycznie nie spełnia swojej roli. Zmienię go na jakieś inne rozwiązanie.

 

Pozdrawiam!

Na szybko poprawiłem plugin kalendarza i dodałem informacje na pulpicie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dzisiaj pytanie o wyliczanie ilości wody potrzebnej do wykonania syropu do refermentacji.

w ogóle dzięki za podłapanie tematu ;-)

 

otóż pytanie brzmi - jak to wyliczacie? mam blg początkowe 15,4 i do refermentacji dostałem proporcje cukru i wody odpowiednio: 126g i 770ml. wychodzi mi z tego 14blg... :-/

czy to jest jakiś błąd czy też niedouczony jestem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dzisiaj pytanie o wyliczanie ilości wody potrzebnej do wykonania syropu do refermentacji.

w ogóle dzięki za podłapanie tematu ;-)

Nie ma sprawy :) Chętnie robimy to czego chcą od nas użytkownicy :)

 

otóż pytanie brzmi - jak to wyliczacie? mam blg początkowe 15,4 i do refermentacji dostałem proporcje cukru i wody odpowiednio: 126g i 770ml. wychodzi mi z tego 14blg... :-/

czy to jest jakiś błąd czy też niedouczony jestem?

 

W literaturze znalazłem, że ppg dla cukru stołowego i glukozy to 46, natomiast DME 36 i na tej podstawie obliczam ekstrakt roztworu. Może faktycznie lepiej by było używać prostego wzoru na stężenie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem aż tak dobry w te klocki

idąc za definicją z wiki
1 stopień Ballinga (skrót: °Blg) = gęstość takiego roztworu cukru w temperaturze 20 °C, który zawiera 1% cukru (wagowo), czyli 10 g cukru na 1 kg roztworu.

to mi wychodzi, że lepszy jest prosty kalkulator wagowy.

ale może za głupi jestem. najlepiej będzie zrobić test baligometrem. w wolnej chwili pobawię się w test :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem aż tak dobry w te klocki

 

idąc za definicją z wiki

1 stopień Ballinga (skrót: °Blg) = gęstość takiego roztworu cukru w temperaturze 20 °C, który zawiera 1% cukru (wagowo), czyli 10 g cukru na 1 kg roztworu.

to mi wychodzi, że lepszy jest prosty kalkulator wagowy.

ale może za głupi jestem. najlepiej będzie zrobić test baligometrem. w wolnej chwili pobawię się w test :-)

Chyba rzeczywiście lepiej będzie zrobić coś prostego, niż kombinować z ppg :) Zmienię to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na dzisiaj mam temat konta pro.

być może już mi wygasło bo minał miesiąc od czasu rozpoczęcia testów ale przy moim profilu nadal jest etykieta 'pro' a przepisów prywatnych nie mogę dodawać. coś w rozkroku staneł mój profil ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na dzisiaj mam temat konta pro.

być może już mi wygasło bo minał miesiąc od czasu rozpoczęcia testów ale przy moim profilu nadal jest etykieta 'pro' a przepisów prywatnych nie mogę dodawać. coś w rozkroku staneł mój profil ;-)

Dzięki za zwrócenie uwagi, poprawione :)

 

Tak na marginesie to za te wszystkie rzeczy, której zgłaszałeś, z przyjemnością dodam Ci jeszcze 3 miesiące PRO jeśli chcesz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo chętnie.

ale do czasu, aż powstanie dobry moduł do projektowania piwa (kiedyś o tym pisaliśmy) - nie będzie to moje główne narzędzie.

ale nadal mam zgłaszać wątpliwości czy już dać sobie spokój? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo chętnie.

ale do czasu, aż powstanie dobry moduł do projektowania piwa (kiedyś o tym pisaliśmy) - nie będzie to moje główne narzędzie.

ale nadal mam zgłaszać wątpliwości czy już dać sobie spokój? ;-)

Moduł jest w fazie planowania, musimy skończyć najpierw rzeczy nad, którymi pracujemy obecnie i kolejną rzeczą będzie właśnie to.

Jeśli masz coś jeszcze to dawaj, za wszystko sobie zapisuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka, 

postanowiłem uwarzyć przepis. jestem na zacierze - i mam opcję 'dodaj' (chyba jej nie było wcześniej) w sekcji 'przebieg zaciernia'. po kliknieciu nic nie działa :-(

 

 

z innej beczki

jakiś czas temu przeglądałem czyjś przepis i zapragnąłem przedyskutować go z autorem - nie myśleliście o jakieś prostej formie komentowania przepisów publicznych? (dodatkowo opcja możliwa do wł/wył, kasowanie niemiłych postów, powiadamiania na pocztę o nowych postach, etc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka, 

postanowiłem uwarzyć przepis. jestem na zacierze - i mam opcję 'dodaj' (chyba jej nie było wcześniej) w sekcji 'przebieg zaciernia'. po kliknieciu nic nie działa :-(

 

 

z innej beczki

jakiś czas temu przeglądałem czyjś przepis i zapragnąłem przedyskutować go z autorem - nie myśleliście o jakieś prostej formie komentowania przepisów publicznych? (dodatkowo opcja możliwa do wł/wył, kasowanie niemiłych postów, powiadamiania na pocztę o nowych postach, etc)

Cześć,

 

poprawka na ten przycisk właśnie idzie na serwer.

 

Jest możliwość komentowania przepisów, na dole zalogowani użytkownicy mają sekcje z formularzem, co prawda nie ma powiadomień mailowych (zostawiłem to na później ale w sumie mogę zrobić w najbliższym czasie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest możliwość komentowania przepisów
 

a to sorry - mało uważny jestem. zakodowałem sobie, że to jest forma notatki mojej własnej a nie publiczna debata ;-)

 

Nie ma sprawy :) Może, faktycznie należałoby to inaczej nazwać, pomyślę nad czymś trafniejszym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

poprawka na ten przycisk właśnie idzie na serwer
 

 

cześć,

w logach fermentacji (przebieg) konieczne jest podanie daty pomiaru.

 

jak mam rozumieć check-box fft? że jak to oznaczę, to wskazany pomiar jest fft?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

poprawka na ten przycisk właśnie idzie na serwer
 

 

cześć,

w logach fermentacji (przebieg) konieczne jest podanie daty pomiaru.

 

jak mam rozumieć check-box fft? że jak to oznaczę, to wskazany pomiar jest fft?

 

Data pomiaru dodana :)

 

Checkbox fft jest tylko oznaczeniem, że dany pomiar jest FFT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

hejka,

kolejne spostrzeżenia

1. nie widzę przeszkód, by już na etapie przepisu określić poziom wysycenia

2. mam ogromny dyskomfort z tym, że jak wpiszę jakąś daną to mogę przejść do innego etapu i nawet nie mam monitu, że dane zostaną utracone. nabieram się na to za każdym razem gdy korzystam z programu. albo przyciski (np. <<burzliwa, pakowanie>>) powinny zapisywać zmiany albo powinien być monit.

3. bardzo chętnie powiatałbym automatyczny przelicznik pomiarów z refrektometru na blg (szczególnie podczas fermentacji i pakowania)

4. przydatne kalkulatory: 

  a/ temp. wody do wrzucenia słodów (także na etapie zacierania na podstawie parametrów)

  b/ dodawania cukru/słodu (suchego, płynnego) lub wody celem podbicia/zmniejszenia ekstraktu (także na końcu etapu gotowania)

 

jakby coś było chaotycznie opisane to daj znać - rozwinę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno - z trwania fermentacji burzliwej i cichej chciałbym wprowadzać różne dane, obserwacje (przede wszystkim temp), ale dodaniu zapisu z przebiegu wymaga podania blg (nie zawsze je mierze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie widzę przeszkód, by już na etapie przepisu określić poziom wysycenia

Ok, słuszna uwaga, możemy to dodać.

 

2. mam ogromny dyskomfort z tym, że jak wpiszę jakąś daną to mogę przejść do innego etapu i nawet nie mam monitu, że dane zostaną utracone. nabieram się na to za każdym razem gdy korzystam z programu. albo przyciski (np. <<burzliwa, pakowanie>>) powinny zapisywać zmiany albo powinien być monit.

Z tym, że dane są zapisywane przy przejściu do kolejnego kroku, nie zapisują się jedynie przy przejściu do poprzedniego (w tym przypadku, zrobię okno z potwierdzeniem utraty danych).

 

3. bardzo chętnie powiatałbym automatyczny przelicznik pomiarów z refrektometru na blg (szczególnie podczas fermentacji i pakowania)

 

4. przydatne kalkulatory: 

  a/ temp. wody do wrzucenia słodów (także na etapie zacierania na podstawie parametrów)

  b/ dodawania cukru/słodu (suchego, płynnego) lub wody celem podbicia/zmniejszenia ekstraktu (także na końcu etapu gotowania)

 

Właśnie pracujemy nad całkowicie nowym procesem warzenia / fermentacji / pakowania, na pewno wezmę to pod uwagę.

 

i jeszcze jedno - z trwania fermentacji burzliwej i cichej chciałbym wprowadzać różne dane, obserwacje (przede wszystkim temp), ale dodaniu zapisu z przebiegu wymaga podania blg (nie zawsze je mierze)

Racja, zmienię wymagalność pól.

Jeszcze raz dzięki za pomoc! :)

Edytowane przez whiteravens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.