Skocz do zawartości

RIMS/HERMS - na czym to polega


schloss

Rekomendowane odpowiedzi

Zastosowanie trzech naczyń umożliwia robienie kilku warek jedna po drugiej. Procesy się zazębiają, tym samym oszczędzamy dużo czasu, energii i wody. Podczas chmielenia w kadzi warzelnej, w kadzi zaciernej możemy zacierać kolejną warkę, ciepłą wodę z chłodzenia brzęczki możemy skierować do wymiennika i wykorzystać przy dalszych procesach.

Ponieważ na schemacie też zauważyłem, więc to chyba nie literówka, otóż nasz wspaniały wywar, z którego powstaje piwo to brzeczka, a nie brzęczka. Dodam, że nie pierwszy raz się spotykam z tym błędem. Tutaj pozwoliłem sobie zwrócić uwagę, ale kiedyś w rozmowie jak to usłyszałem, to byłem zażenowany, ale nie zwróciłem uwagi, ze względu na szacunek dla rozmówcy.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to nasze schematy są identyczne poza "zawracanie brzeczki" - za co odpowiada ten etap?

Zapewne chodzi o początek filtracji i zawrócenie mętnego filtratu z powrotem do kadzi filtracyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma zainstalowaną papkę od jakieś pralki.

' Zawracanie brzeczki"- to zawór w najniższym punkcie rury odpływowej z kadzi zaciernej. Będzie używany tylko na początku, nie chcę zamulonej brzeczki kierować do reszty instalacji i wymiennika, jednocześnie ten zawór umożliwi mi pobór próbek czystej brzeczki w trakcie zacierania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ach ta ortografia, staram się jak mogę, na pewno nie jest to wyraz braku szacunku z mojej strony. Poprawiłem błędy. Przepraszam.

Edytowane przez zbynekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chodzi o początek filtracji i zawrócenie mętnego filtratu z powrotem do kadzi filtracyjnej

W systemach cyrkulacyjnych, wydaje mi się, nie ma konieczności zawracania filtratu, jest on zawracany nieustannie podczas całego zacierania przez pompę.

 

Zbynekkk - jak możesz pomęczyć kolegę o konkretny model pompki będę wdzięczny - będzie coś sprawdzonego, faza kosztownych eksperymantow odpadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, na samym początku, tuż po zasypie, złoże na pewno się nie zdąży ułożyć i wówczas pierwsza brzeczka :D będzie mętna.

 

Męczyłem już o to, ale dostałem odpowiedź że kupił tą która na oko mu pasowała i nie ma pojęcia od jakiej to było pralki.

 

Wiele ciekawych informacji na ten temat można znaleźć w tym wątku http://www.browamator.pl/forum_frameset.php?grupa_p=12&id=168806 coś link nie do końca działa, chodzi o temat "bardziej zaawansowany sprzet... (RIMS)"

 

edit elroy: http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=12&przedm=3271809 - poprawny link

Edytowane przez elroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbynekkk zapytaj proszę kolegi o model pompy i zawory (czy elektro).

Wlasciwie to jezeli chcesz miec system 1- poziomowy tak jak na schemacie to potrzebujesz 2 pompy a nie jedna. Z jedna pompa potrzebujesz 2 poziomy: albo musisz postawic kadz z woda do wysladzania wyzej albo kadz do gotowania nizej.

 

Druga sprawa to nasze schematy są identyczne poza "zawracanie brzeczki" - za co odpowiada ten etap?

Zawracanie brzeczki w HERMS nie jest potrzebne bo "zawracasz brzeczke" przez caly czas podczas procesu zacierania. Chyba ze podczas zacierania pompujesz brzeczke w przeciwnym kierunku (podobno pomaga to, zeby slod sie "nie ubijal". Wtedy pod koniec zacierania odwracasz kierunek brzeczki na taki sam jak wysladzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Wlasciwie to jezeli chcesz miec system 1- poziomowy tak jak na schemacie to potrzebujesz 2 pompy a nie jedna. Z jedna pompa potrzebujesz 2 poziomy: albo musisz postawic kadz z woda do wysladzania wyzej albo kadz do gotowania nizej.

...

Nie bardzo łapię na co mi ta druga pompką, wystarczy parę zaworów i jedna pompka obsłuży wszystko.

 

@ bnp

To nie mania ilości tylko notoryczny brak czasu na to, co lubię robić, a potem spożywać.:D Nie chcę czekać do emerytury by mieć w piwnicy zapas na każdą okazję. :D

Edytowane przez zbynekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W HERMS/RIMS uzywasz wysladzania ciaglego (fly sparging). Pomysl jak zacieranie ciagle dziala w systemie 3-poziomowym bez zadnych pomp: http://www.xb-70.com/beer/3_tier/3tier_v4.gif

 

Woda do wysladzania przyplywa z gornej kadzi z woda do wysladzania (HLT) do kadzi zaciernej (MLT) przez "prysznic" z gory, przeplywa przez slod wysladzajac go, potem na dnie przeplywa przez filter na dole i splywa pozniej do kadzi warzelnej ponizej (BK).

 

W HERMS/RIMS mozesz zrobic to samo w systemie 1-poziomowym, ale potrzebujesz na to 2 pompki. Pierwsza pompuje wode z kadzi z woda do wysladzania do kadzi zaciernej, potem druga pompa pompuje warke do kadzi warzelnej.

 

Z jedna pompa mozesz:

1. podniesc kadz z woda do wysladzania i wtedy ta woda splywa do kadzi zaciernej za pomoca grawitacji i uzyc pomy zeby pompowac warke z kadzi zaciernej do kadzi warzelnej.

2. obnizyc kadz warzelna, wtedy uzywasz pomy zeby pompowac wode do wysladzania do kadzi zaciernej, a potem uzywajac grawitacje warka sama przeplywa do kadzi warzelnej ponizej.

 

200px-HERMS.jpg

 

IMG_1245.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W HERMS/RIMS mozesz zrobic to samo w systemie 1-poziomowym, ale potrzebujesz na to 2 pompki. Pierwsza pompuje wode z kadzi z woda do wysladzania do kadzi zaciernej, potem druga pompa pompuje warke do kadzi warzelnej.

Wystarczy 1 pompa, na tym polega elegancja tego projektu.

 

Faza wysładzania: dodanie części wody wysłodowej z HLT do MLT, przemieszanie, spuszczenie części filtraltu z MLT do BK i cała procedura razy kilka. Nie będzie to wysładzanie w locie tylko bardziej wydajne zacieranie w porcjach.

 

Opis http://www.vandelogt.nl/htm/hoe_werkt_het_uk.htm#par5

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie myślałem o wysładzaniu ciągłym, istotnie w tym wypadku nie da się obejść bez drugiej pompki. Ale przy wysładzaniu okresowym, tak jak to do tej pory robiłem w fermentatorze, da się to zrobić za pomocą jednej pompki. I myślę że z pożytkiem dla wydajności całego procesu.

 

 

 

 

 

Dłłłługo pisałem ten post, Kolega mnie ubiegł.

Edytowane przez zbynekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na mysli zeby zrobic batch sparge zamiast fly sparge. Mozesz tak zrobic, tylko ze to troche neguje cel HERMS, w ktorym cyrkulujesz brzeczke w ukladzie zamknietym m.in. po to, zeby otrzymac bardziej klarowna warke. Teraz robiac batch sparge bedziesz mieszal slod? Troche bez sensu. Takze, robiac batch sparge stracisz kilka punktow na wydajnosci.

 

Czyli HERMS daje ci wyzsza wydajnosc i bardziej klarowna brzeczke, a ty robiac batch sparge stracisz wczesniej zdobyta wydajnosc i klarownosc. Ale ty rob jak chcesz.

 

IMO latwiej jest zrobic 2 poziomy, zainstalowac 2 pompy, albo zbierac brzeczke po wysladzaniu do wiader i pozniej to przelac do BK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na mysli zeby zrobic batch sparge zamiast fly sparge. .....

Wiesz, nie mam pojęcia o czym piszesz, tylko się domyślam. Ale ja myślałem robić to tak:

Po zacierani, odpompowuje część brzeczki do kadzi warzelnej tak by nie odsłonić młuta. Następnie przez deszczownie uzupełniam poziom w kadzi zaciernej wodą, odczekuje chwilę i ponownie odpompowuje nadmiar do kadzi warzelnej i tak do zużycia przewidzianej ilości wody do wysładzania. Myślę że lekkie mieszanie po wierzchu młuta nie zaszkodzi klarowności, wszak główne złoże filtracyjne nie zostanie naruszone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nastąpiło jakieś pomieszanie pojęć.

 

1) Wysładzanie ciągłe jest mniej wydajne niż partiami (za Wolfgang Kunze - Technologia Piwa I Słodu)

2) "Przemieszanie słodu" - tutaj mam na myśli nie fizyczne mieszanie tylko chwilowa praca pompy identyczna jak przy zacieraniu, nic nie tracimy na klarowności

3) Oba kilkukrotne etapy wysładzania wyglądają tak jak w załączniku

 

W ogóle fajnie jakby się wypowiedział ktoś kto ma działający RIMS/HERMS a nie tylko plany jak ja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na mysli zeby zrobic batch sparge zamiast fly sparge. .....

Wiesz' date=' nie mam pojęcia o czym piszesz, tylko się domyślam. Ale ja myślałem robić to tak:

Po zacierani, odpompowuje część brzeczki do kadzi warzelnej tak by nie odsłonić młuta. Następnie przez deszczownie uzupełniam poziom w kadzi zaciernej wodą, odczekuje chwilę i ponownie odpompowuje nadmiar do kadzi warzelnej i tak do zużycia przewidzianej ilości wody do wysładzania. Myślę że lekkie mieszanie po wierzchu młuta nie zaszkodzi klarowności, wszak główne złoże filtracyjne nie zostanie naruszone.[/quote']

Aha, czyli cos pomiedzy wysladzania ciaglego i batch sparge. Kto wie, moze bedzie to dzialac? Sprobuj, zbuduj to, i opisz to na forum. Jestem ciekaw jak ci to wyjdzie.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

2) "Przemieszanie słodu" - tutaj mam na myśli nie fizyczne mieszanie tylko chwilowa praca pompy identyczna jak przy zacieraniu, nic nie tracimy na klarowności

....

O tym nie pomyślałem, a z pewnością będzie to lepsze od mieszania chochlą w kadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Co do mocy grzałek to ja dam 2000 - 2500 W z regulacją mocy grzania i według mnie wystarczy do zacierania a jako pompkę to dokładnie tak jak mówisz chcę zastosować pompkę od pralki..

Instalację wodną zrobię z dodatkowymi zaworami że do wysładzania będę używał tej samej wody co do grania zacieru :lol:

 

Gotować będę w innym zbiorniku i tu raczej taboret gazowy najtańszy za 60 zł zastosuję..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nigdzie nie trafilem na określenie konkretnego modelu pompy zastosowanego w forumowym RIMSie/HERMSie. Ja chce zlożyć coś prostego, tzn. fermentor do zacierania, keg+taboret do grzania zacieru/wody i gotowania brzeczki, wiadro do przenoszenia wody z kega do formentora. Do tego pompa, wężownica miedziana, węże, dwa oploty i zawory. Jakiej pompy i węży uzywacie w swoich RIMSach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.