Skocz do zawartości

Milk stout - ocena receptury


Qba W

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w planach popełnienie milk stoutu o następującym zasypie. Wdzięczny będę za konstruktywne uwagi :)

Słody:

Pale ale - 4 kg

 

Wiedeński - 0,7 kg

 

Słód pszeniczny jasny - 0,7 kg

 

Jęczmień palony - 350 g

 

Carafa special - 300 g

 

Słód pszeniczny czekoladowy - 200 g

 

Płatki owsiane błyskawiczne - 1 kg

 

Laktoza - 0,5 kg

 

Zacieranie :

45 min 63 st

15 min 70 st

 

Chmiele:

30g Marynka - 1 h gotowania

 

Drożdże:

US-05

 

Objętość brzeczki nastawnej - 27 l o gęstości 12,5 blg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do ciemnych piw to chyba lepiej nadają się S-04, tak mi się zdaje.

 

Masz rację. Ale z tego co wiem drożdżaki S 04 wnoszą do piwa aromaty przyprawowe i korzenne, a wolałbym w smaku oraz aromacie czuć tylko paloność, czekoladowość i kawowość ze słodów palonych i mleczność którą da laktoza. Spotkałem się z opinią że mleczność uwidacznia się najlepiej jeżeli piwo będzie bardziej słodowe. I tu rodzi się pytanie czy czas zacierania który podałem wyżej będzie wystarczający żeby uzyskać odpowiednią ilość dekstryn w piwie :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stouta ja bym polecił jednak  S-04, US-05 dają w ciemnych piwach odczucie pustki, a po S-04 są fajne estry, piwo dużo ciekawsze, pełniejsze. Druga sprawa to dość duża ilość słodów, do tego podbicie ekstraktu przez laktozę nie wiem jaką masz wydajność ale ja bym stawiał, że tutaj wyjdzie więcej niż 12,5blg. Po trzecie przy 850g słodów ciemnych to może być dość mocna popielniczka, sam daję po 600g na piwa około 16blg, przy 12 może być słabo. Ogólnie sam uprościłbym tą recepturę, ale to Twoje piwo więc zrobisz jak zechcesz :)

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmmm carafe special chcę dodać tuż po wyłączeniu palnika, wyłącznie dla koloru. Co do gęstości to liczyłem ekstrakt przed dodaniem laktozy. Drożdżaki chyba faktycznie zmienię na S04. Jeżeli chodzi o zasyp to chyba zrezygnuję z wiedeńskiego. A jakbyś Ty to widział Konus? Czy zostawiając taką ilość słodów ciemnych przy wrzuceniu carafy special (bez łuski i w tak krótkim czasie powinna oddać tylko kolor i nie wnieść paloności) w sumie na samą filtrację dalej będzie popiół? Może odpuścić sobie wiedeński całkowicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Masz rację. Ale z tego co wiem drożdżaki S 04 wnoszą do piwa aromaty przyprawowe i korzenne

 

Od kiedy? To są klasyczne angielskie drożdże wnoszące typową angielską estrowość w wyższych temperaturach i stosunkowo neutralne w niższych. Żadnych aromatów przyprawowych czy korzennych nie wnoszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś mi taka wiadomość mignęła w opisie tych drożdży, ale gdzie dokładnie to nie pamiętam. Ale wracając do tematu, co powiecie o zmianach które zaproponowałem powyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qba ja niestety jestem fanem popielniczki i ogromnej ilości słodów palonych w stoutach, 600g minimum, moim zdaniem to 550g ciemnych bez karafy spokojnie da Ci piwo koloru czarnego, może z lekkimi przebłyskami pod światło. co do reszty zasypu to wiesz, wyjdzie większe blg będziesz miał lekko mocniejsze piwo. A jak nie będzie spełniało Twoich oczekiwań to następnym razem coś pozmieniasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paloność lubię mocną, także piweczko powinno spełnić moje oczekiwania :) Warka będzie dzielolna na dwie części - moja luba uparła się żeby z połowy zrobić milk stout i dowalić wiśnie (nie jestem do tego specjalnie przekonany, ale niech jej będzie :P )

Dzięki za podpowiedzi, zobaczymy co z tego wyjdzie :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.