Skocz do zawartości

RIS - przymiarki do warzenia


me-to

Rekomendowane odpowiedzi

Po 9 dniach fermentacji RIS-a na WB-06 ekstrakt z 24 BLG spadł do 8 BLG. I chyba jeszcze spadnie, bo fermentacja  trwa. Przy okazji pomiarów zrobiłem pierwszą degustację. Na szczęście nie czuć żadnego goździka i banana zarówno w aromacie jak i smaku. Fermentacja zacząłem od ok 15 stopni w trzecim dniu podniosłem do 17-18 stopni a obecnie temperatura osiągnęła 20 stopni. Potwierdza to opinię, że do powstanie bananowo-gozdzikoego profilu konieczna jest wyższa temperatura.  Zauważyłem też pierwsze minusy. Mocno zredukował się ładny cytrusowy i czekoladowy aromat. Piwo jest gęste, ale ma dość nieprzyjemną teksturę. Mam nadzieję że to wina drożdży, które jeszcze nie opadły do końca. Poza tym już teraz widać, że długie leżakowanie będzie konieczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja swoje przymiarki do RISa już rozpocząłem. Ale będzie to zasyp ok 10kg słodów Pilzneńskiego, paleale  po ok 3-4kg po ok kilogramie karmelowego i czekoladowego i ok kilograma do 2 pszenicy. Chmiele tylko na goryczkę do pozbycia się mam 200g sybilli w szyszkach i po ok 50g Chinook, Cascade i Citry. Czy cała Sybilla pójdzie to nie wiem ale raczej nie będę jej oszczędzał bo mi tylko miejsce zajmuje. Zamówiona 100l plastikowa beczka która zostanie zakopana w ziemi i dla wszelkiego spokoju z ewentualną korozją kapsli zdecydowałem się na plastikowe butelki, wielu twierdzi że plastiki dają nieprzyjemny posmak no ale na logikę gdyby te plastiki dawały cokolwiek do przechowywanych w nich napojach, nikt by ich nie dopuścił do używania w spożywce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając ewentualnie posmaki plastiku, dochodzą kwestie, że plastik przepuszcza dużo więcej tlenu i światła niż szkło. Raczej marny wybór na piwo wymagające długiego leżakowania.

 

Nie mówiąc już o całym aspekcie kulturowym. Wpakować jakieś APA do szybkiego spicia w plastiki jeszcze mógłbym zrozumieć, ale piwo, które wymaga tyle pracy i czasu?

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dużo więcej tlenu i światła niż szkło

Kupiłem plastikowe butelki copersa kolor brąz, co do światła w plastikowej beczce na 2 metrach pod ziemią światła bym się raczej nie spodziewał. Szkło ok też jestem jego zwolennikiem no ale boje się o kapsle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.