Skocz do zawartości

Na ratunek Witbierowi!


Breisa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

2 tyg temu warzyłem witbiera własnego pomysłu. Miało to być coś między zwykłym witbierem a imperialem.

Chciałem mieć piwo o blg 13. Wszystko szło pieknie i po wystudzeniu okazało się, że zostało mi 18,5L o blg 17. Dolanie 3,5L wody na oko powinno zbić BLG do ok 13,5 choc to moje osobiste wyliczenia z poprzednich warek a nie zaden wzór.

 

Problem pojawił się taki, że zapomniałem o wodziemineralnej, a tutaj niedziela noc, a ja po 2 piwkach, czasu na gotowanie i studzenie nie mialem. Tak wiec zamknąłem na burzliwą, przytrzymalem na niej przez 2 tyg i dzis zlewalem na cicha. Rezultat - 18L i blg = 5,5, .

 

Pytanie:

 

Czy mogę rozrobić glukozę przy przelewaniu do butelek w 4L wody, zeby zbic BLG? Jesli go nie spuszcze do okolo 13-14 alko wyjdzie bardzo wysokie przy czym moje drozdze maja wg producenta tolerancje do 6,8% co by oznaczalo, ze drozdze padna trupem w butelkach i piwo pojdzie w kanał.

 

Jesli macie jakieś swoje sugestie, zachęcam do podzielenia się nimi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Móc można. Przecież to zwykłe HGB. Jaki wpływ będzie miało to na smak to inna kwestia i dosyć ciężka do przewidzenia.

 

Pytanie brzmi czemu mierzysz ekstrakt po wystudzeniu jak już nic nie można zrobić zamiast pod koniec gotowania i wtedy swobodnie korygować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Móc można. Przecież to zwykłe HGB. Jaki wpływ będzie miało to na smak to inna kwestia i dosyć ciężka do przewidzenia.

 

Pytanie brzmi czemu mierzysz ekstrakt po wystudzeniu jak już nic nie można zrobić zamiast pod koniec gotowania i wtedy swobodnie korygować?

Ponieważ nei posiadam refraktometru, a zwykly cukromierz, który wymaga temp 20'C. To nie byl by problem gdybym posiadał wodę do rozcienczenia no ale nieposiadalem.

 

Problemem w moim pytaniu jest właśnie to, czy przed rozlewem dolanie 4l wody nie zabije piwa lub czy ewentualne nie dolanie nie zabije drozdzy ze wzgledu na zbyt wysokie alko? Stawką jest 20L dobrego piwa będę pytać aż ktoś mi polei coś wiarygodnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nabierasz szklankę brzeczki z 15 minut przed końcem gotowania, wsadzasz do zamrażarki albo zlewu z zimną wodą i najlepiej lodem i za chwilę możesz sprawdzać i korygować.

 

Przecież alkohol już w tym piwie jest, więc nie rozumiem co miałoby Ci zabić drożdże. Skoro odfermentowały to żyją. Dolanie wody nie zabije Ci piwa, ale być może nie będzie to równie dobre piwo jakie by było, gdybyś otrzymał pożądany ekstrakt po gotowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł dobry, bede stosowac, chociaz zasada ta sama to jednak bezpieczniejszy. Nie mniej o probce i o wodzie trzeba pamietac.

 

Co do zasady chcialem miec 13blg, a nie 17 wiec rozcienczenie jest czescia mojego planu.

 

Po cichej brzeczka już jest mocno zalkoholizowana? :) bylem pewien, ze bez glukozy czyli odpowiedniego cukru drozdze alkoholu nie dadza no ale to moja 4 warka dopiero wiec malo wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety warząc piwo trzeba o kilku rzeczach pamiętać.

 

Po cichej to już nie jest brzeczka tylko gotowe piwo. Glukoza jak i inne cukry fermentowalne są dostarczane ze słodu. Dodanie glukozy do refermentacji ma na celu tylko nagazowanie piwa i alkohol Ci to podniesie może o 0,3-0,5%. Przecież to są absolutne podstawy, które powinno się znać w ogóle przed zabraniem się za warzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety warząc piwo trzeba o kilku rzeczach pamiętać.

 

Po cichej to już nie jest brzeczka tylko gotowe piwo. Glukoza jak i inne cukry fermentowalne są dostarczane ze słodu. Dodanie glukozy do refermentacji ma na celu tylko nagazowanie piwa i alkohol Ci to podniesie może o 0,3-0,5%. Przecież to są absolutne podstawy, które powinno się znać w ogóle przed zabraniem się za warzenie.

 

Nie piszą o tym ani przy zestawach surowców ani w najpopularniejszych instrukcjach internetowych o warzeniu piwa domowego. Nie wyglada to zatem na podstawę, którą powinien znać każdy przed zabraniem się za ważenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty zabierasz się za robienie piwa i nie wiesz co ma na celu fermentacja alkoholowa? Może nie jest to wiedza potrzebna do ważenia, natomiast spierałbym się z tym, czy nie powinien wiedzieć o tym każdy, kto chce zabrać się za waRZenie :v

Edytowane przez Roboraff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie brzmi czemu mierzysz ekstrakt po wystudzeniu jak już nic nie można zrobić zamiast pod koniec gotowania i wtedy swobodnie korygować?

czemu nie można dolewać po wystudzeniu a na koniec gotowania można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.