Skocz do zawartości

Przeróbka zasilacza


zielczi

Rekomendowane odpowiedzi

przerobiłem i ja :)

 

zanim się za to zabrałem dowiedziałem się że 12V na wolnych obrotach będzie za szybko. ktoś inny z kolei mówił że nie będzie. nie chcąc stawać po którejś ze stron stanąłem po środku i zrobiłem zasilacz z dwoma biegami na 5V i dwoma na 12V.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Potrzebuję mieć taki zasilacz przerobiony do napędzania mieszadła. Na silniku nie ma żadnych parametrów oprócz napięcia.Szkoda. Skoro jest to takie proste i tanie to czy mógłby mi ktoś wykonać takie przeróbki? Proszę o taką pomoc bo kompletnie się na tym nie znam i po prostu nie chcę się chwytać za coś czego nie potrafię. Jaki atx ma skombinować? 400W, czy 500W? Jaki lepszy?
Resztę ewentualnych informacji na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda moje mieszadło, które jest w fazie budowy ale już działa.

 

Singer - co do mocy zasilacza - czy Twoje mieszadło będzie potrzebowało 400-500W? Śmiem wątpić. Wystarczyłby Ci nawet taki 50W (ale takich nie ma), więc każdy jaki uda Ci się zdobyć będzie ok.

Nie jest wymagana duża moc, jednak wszystkie zasilacze impulsowe nie ruszą silnika od wycieraczek a to dlatego że ma duży prąd startowy a ten działa na zabezpieczenie w zasilaczu impulsowym. I mozemy mieć 5A zasilacz impulsowy a i tak nie ruszy. Bo prąd startowy to np 10A. 

 

Inaczej się ma sprawa kiedy mamy zwykły zasilacz transformatorowy. Bez problemu pociągnie większy prąd przez chwilę i działać normalnie. Poniżej jak widać mam transformator toroidalny 12V 5A czyli daje nam to 60W, następnie mostek prostowniczy chyba 50A, przełącznik zmiany obrotów wykorzystuje dwa biegi. I gotowe całość śmiga jak należy. Myślę aby dołożyć jeszcze jedno uzwojenie i zobaczyć czy uda mi się uzyskać np 8V wtedy było by super. Dużo transformatorów obecnie się zamiania przy światełkach w domu. Moje kupiłem na allegro i chyba dałem 15zł za niego, bo w domu miałem tylko min 150W. Sprawdziłem to na pierwszym biegu pobiera około 30-35W, a na drugim około 50-60W. Nie wiem dokładnie ile bo obciążenie robiłem ręką. Jak będę zacierał to sprawdzę dokładnie ile pobiera. 

 

Edytowane przez lgorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem jednak, tzn; podłączyłem silniczek do najzwyklejszego, starego, polskiego, komunistycznego jeszcze prostownika do ładowania akumulatorów i szczerze powiem, że nie zaobserwowałem żadnych niepokojących oznak. W trakcie godzinnej pracy(na sucho) nic się nie grzało. Ani prostownik ani silnik. Co o tym myślicie? Co prawda silnik ma na znamionówce podane napięcie 36 V DC a w prostowniku mam przełącznik 6/12 V. Na 12-tu voltach motoreduktor robi 35 obr/min.   W/g mnie przydałoby się więcej obrotów. .. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie sprawdziłem

a widzisz, a tu mowa o mieszadłach do zacierania ;)

więc takie 50W to przy starcie by se mogło...

 

 

 

podane napięcie 36 V DC
no to musisz niestety poszukać zasilacza z wyższym napięciem

lub zmajstrować go np. z 2-3 transformatorów toroidalnych na 12v  i mostka prostowniczego, coś na podobieństwo tego co opisywał lgorek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem ile mój silnik robi obrotów, na pierwszym biegu jest to 45 obr/min, a na drugim 60 obr/min. Ostatnio zacierałem 6kg w 20 litrach wody i na pierwszym biegu wg mnie było za szybko. Pewnie około 40 obr/min były by idealne. 

Ile wy macie obr/min w waszym mieszadłach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igorek, obroty mają być nie za duże aby wirka i piany nie było ale takie aby nie przypalało zacieru oraz dobrze mieszało zawartość gara. :smilies: (oki, sprawdzę ile mam obr/min)

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=KYCy4Ara08s Mój zasuwa na podobnych obrotach i bardzo mi z tym dobrze ;-) Piana się robi zaraz po wrzuceniu słodów potem znika, kręcę przez całe zacieranie, temperatura równa na całej wysokości, garnek po zacieraniu czystszy niż po warzeniu ;-) Silnik to silnik do wycieraczek to passat b3, na szybkich obrotach pracuje podczas podgrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając inne filmiki obliczyłem że średnio mieszadło robi 35-40 obr/min.

 

Sprawdziłem dzisiaj jeszcze napięcie na mostku prostowniczym, okazało się że napięcie 13,5V, zakładając że przy tych 13,5V jest 45 obr/min to jak zmniejszę liczbę uzwojeń aby uzyskać 12V to na pierwszym biegu powinno być 40 obr/min. Ale jeszcze się muszę zastanowić czy jest sens :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

okazało się że napięcie 13,5V, zakładając że przy tych 13,5V jest 45 obr/min to jak zmniejszę liczbę uzwojeń aby uzyskać 12V to na pierwszym biegu powinno być 40 obr/min.

gdybyś chciał radykalnie obniżyć napięcie to prostuj je jedno-połówkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Czy ktoś spotkał się z wyłączającym się zasilaczem? Podczas mieszania zacieru nagle stawał, prąd znikał (przestawał się świecić włącznik), po pewnym czasie znów ruszał.

Stawiam na jakiś czujnik temperatury choć nie czuć gorąca, wentylator zasilacza działa. Da się coś z tym zrobić? Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.