Skocz do zawartości

Dwie pieczenie na jednym ogniu


red

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym za jednym zamachem uwarzyć dwie warki piwa posiadając standardowy sprzęt. Chcę zrobić 2 warki po 25l jakiegoś piwka, jeszcze nie zdecydowałem jakiego które by miało12Blg. A chciałbym to zrobić w ten sposób: przygotować brzeczkę 25l, 24blg i przygotować 25l przegotowanej wody, po schłodzeniu przelać brzeczkę do dwóch fermentorów po równo i dodać wody, rozcieńczając brzeczkę do 12 blg. potem oczywiście drożdże i do piwniczki. Moje pytanie jest takie czy godzi się w ten sposób warzyć piwko , czy są ku temu jakieś przeciwwskazania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zwane HGB. Ale zwróć uwagę na to że żeby zrobić najpierw 25 litrów 25 blg to musisz mieć duży gar zacierny bo potrzebujesz więcej słodów.

Edytowane przez Piter88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zwane HGB. Ale zwróć uwagę na to że żeby zrobić najpierw 25 litrów 25 blg to musisz mieć duży gar zacierny bo potrzebujesz więcej słodów.

Klasyczne HGB to rozcieńczanie przefermentowanej już brzeczki. Rozcieńczanie brzeczki po gotowaniu, jak proponuje kolega red, nie ma żadnego wpływu na jakość piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę. Jeszcze jedna mniejsza warka Ci wyjdzie z wysłodzin po takim ekstrakcie ;) Ewentualnie przelej brzeczkę przednią w pojemnik, a zamiast przegotowanej wody przegotuj wysłodziny i rozcieńcz tym. W sumie dużo roboty i zabawy. Ogólnie spróbuj, nic Ci nie stoi na przeszkodzie. Uwzględnij ilości chmielu do gotowania gęstej brzeczki. Im gęstsza tym więcej chmielu potrzebujesz. Zmieni Ci się też kolor piwa (to chyba nie istotne, co?). Później to rozcieńczysz x2 to jeszcze więcej musisz sypnąć chmielu. Jeśli to ma być coś tam IPA to być może będzie za mało goryczki. Mimo wszystko powodzenia :)

 

Edit. W sumie co do chmielenia to nie będzie aż tak źle. Zbadałem sprawę i to (IBU) zmniejsza się logarytmicznie, a myślałem że liniowo :) Tak więc nie bój żaby i do dzieła :)

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic szczególnego, gotowy zestaw z Twojego Browaru i gar 40l, trochę innych pierdół.

Wykonaj kilka prostych piwek np. Bittera, polskie ale, grodziskie a dopiero potem kombinacje.

 

 

 

Dlaczego grodziskie ktoś zapyta... zasyp prosty ok 2.5~3kg wędzonej pszenicy i uniwersalne drożdże np Gozdawa pure ale 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.