Skocz do zawartości

Zbyt słodka AIPA, co z nią zrobić?


Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

jakiś czas temu nastawiłem Sunny Ale, niestety wydajność mnie zaskoczyła i do fermentacji poszła brzeczka o gęstości 21BLG zamiast 12 :D. Piwo już zeszło do 3BLG i robi się ciepło po wypiciu,z dawką chmielu wyszła więc aipa. Zostało mi teraz solidnie nachmielić na zimno i za tydzień do butelek. Piwo bardzo fajnie smakuje ale jest dosyć słodkie. Słodycz wręcz dominuje nad goryczą. Z tego co wiem, to chmielenie na zimno wpływa tylko na aromat, więc pytanie - jest jakiś sposób żeby zbić słodycz? A może ona się ułoży i zaniknie w butelkach?

Boję się, że picie tego piwa w obecnym stanie będzie nieprzyjemne, bo po prostu za słodkie.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety wydajność mnie zaskoczyła i do fermentacji poszła brzeczka o gęstości 21BLG zamiast 12

 

Poważnie piszesz z tą wydajnością? Trzeba było rozcieńczyć wodą, albo wysłodkami do odpowiedniej gęstości.

Nie kieruj się smakami przed butelkowaniem, wszystko się zmieni z czasem. Jak na 21 blg to wyszła porządna imperial IPA. Jeśli zeszło do 3 blg przy takim początkowym blg nie powinieneś mieć aż tak słodkiego piwa, ale mocno alkoholowe. Chmielenie na zimno nie zwiększa IBU, ale potęguje odczucie goryczki. 

 

PS. Napisz mi jakim sposobem uzyskałeś 21 blg przy zamierzonym 12? Za długo gotowałeś, czy co? 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że piwo w czasie fermentacji może smakować inaczej, ale tu nie chodzi o jakiś posmak szamba czy drożdży tylko o bardzo słodki smak mimo, że cukru już mało zostało.

Jakieś mniej więcej proporcje takiej herbatki? Używać typowo goryczkowych odmian? Jakieś zalecenia, co by się chwastowy smak nie pojawił?

Problem jest taki, że piwo musi być idealne na 16 lipca, nie mam już czasu na błędy... Mam je 2 fermentorach, więc ewentualnie jeden poddam zgorzknieniu :).

Czy herbatkę chmielową mogę dodać dniu rozlewu?

 

Piwo ma moc, przy zlewaniu na cichą wychyliłem na szybko pół kufla to byłem bardzo zadowolony.

 

Wysoki ekstrakt otrzymałem sam nie wiem jak. Piwo według tej receptury robiłem już drugi raz i ostatnio wyszło jak należy czyli 12-14. Tym razem filtrowałem bazooką i to może ona mi takiego powera dała, bo zauważyłem wzrost wydajności od momentu jak zacząłem filtrować właśnie bazooką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BW Ci wyszedł... Może weź go sobie wyleżakuj, a w tygodniu uwarz nową warkę, do 16 lipca się wyrobisz raczej.

Strasznie podejrzana ta wydajność, ciężko uwierzyć w taki wzrost... Obstawiam że Ci 2kg cukru ktoś sypnął do gara :roll: albo odparowało 9L  :roll: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tym razem filtrowałem bazooką i to może ona mi takiego powera dała, bo zauważyłem wzrost wydajności od momentu jak zacząłem filtrować właśnie bazooką.

no to raczej wcześniej miałeś kiepska wydajność bo cudów ni ma ;)

 

 

 

Czy herbatkę chmielową mogę dodać dniu rozlewu?

 

tak

 

 

 

Jakieś mniej więcej proporcje takiej herbatki?

 

gotowałbym gdzieś w 2l wody a dałbym chmielu tak z 10% tego co wychodzi z wyliczeń IBU, o które chciałbym podnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoki ekstrakt otrzymałem sam nie wiem jak. Piwo według tej receptury robiłem już drugi raz i ostatnio wyszło jak należy czyli 12-14. Tym razem filtrowałem bazooką i to może ona mi takiego powera dała, bo zauważyłem wzrost wydajności od momentu jak zacząłem filtrować właśnie bazooką.

 

Tak z ciekawości - możesz podać tą recepturę i na ile litrów była? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz opisać jak tak cudownie zwiększyć wydajność?

rozumiem walnąć się o 1-2°Blg nawet 5°Blg ale nie o 9°Blg 

 

może zrobiłeś błąd pomiaru ? chyba że zakładałeś 30l a wyszło 15l 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

ja nie chciałem się chwalić wydajnością, ani wprowadzać kogoś w jakieś podstępne domysły, bo ta w moc piwa jest mi mocno nie na rękę - nijak się nie nadaje na lekkie piwko na lato, na wesele brejdaka. Bo patrząc na ilość pytań o wydajność: JAKIM CUDEM, JAK, itd, to chyba przysłoniło moje pytanie - jak zbić słodycz.

 

Pale Ale 10KG
wiedeński 2,3KG
pszeniczny 600g
płatki ryżowe 2,5KG
karmelowy 120 1,2KG

Zacierane 67stopni przez godzinę i 10 minut mashout

Do fermentacji poszło 55 litrów. Filtrowane do 65litrów, 5 litrów w kanał.

 

Ostatnim razem jak robiłem wg tej samej receptury, a tylko przy innym filtratorze to wyszło mi około 14BLG, bo już średnio pamietam.

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek możesz jeszcze zrobić HGB i dodać herbatki chmielowej, bo goryczka dość mocno spadnie. Piwo będzie bardziej rozwodnione, ale mniej słodkie i mniej chmielowe, za to będzie go sporo więcej. Jak to ma być na wesele to pewnie większość niezbyt będzie zwracała na smak :P Lub jak koledzy pisali wcześniej skontrować słodkość goryczą właśnie z herbaty chmielowej, np 20-25 g chmielu goryczkowego zagotować w litrze wody i dodać do zielonego piwa. (mowa o 1 fermentorze). Mimo wszystko wydajność zacna :)

 

Edit: Słodkość też Ci podbija słód karmelowy i wiedeński (wnosi posmaki miodowe). Słodkość też bierze się od późnego chmielenia/chmielenia na zimno niektórymi odmianami chmielu. To co czujesz "słodkiego" w piwie to np. owoce, miód, karmel? Czy po prostu jest słodkie (cukrowate?)?

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciężko powiedzieć, waham się pomiędzy miodowe i cukrowate

 

W takim wypadku podbiłbym goryczkę herbatką dla równowagi. Chociaż dla weselnych gości może to być niezbyt smaczne (zakładam, że większość gustuje w Lechu itp. a może się mylę?). Smaki słodowe z czasem się układają (BW czy Dubbel po czasie aż tak słodowe, słodkie nie są, ale zrównoważone), ale to potrzebuje czasu, nie wiem czy do połowy lipca się ułoży. Lub znana technika z koncernów - HGB, rozcieńczenie młodego piwa wodą i zabutelkowanie. Niestety nic więcej mi nie przychodzi do głowy, zrobisz jak uważasz. Powodzenia! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak zamiast 12Blg wyszło 21 to niechybnie wydajność musiała byc ponad 100%

wg BS nawet 140%...

 

A jak to policzyłeś nie znając receptury ani założonej wydajności która by dała te 12Blg?

Nie no ten post to śmieszkowanie takie, ale co do tego jak to wyliczyłem - przyjąłem że standardowa wydajność to 80%, wziąłem jakąś swoją recepturę z zasypem na 12blg, wpisalem wydajność na 140% i BS pokazał ponad 21blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na ilość pytań o wydajność: JAKIM CUDEM, JAK, itd, to chyba przysłoniło moje pytanie - jak zbić słodycz.

Bo trzeba najpierw zrozumieć jaka jest sytuacja żeby znaleźć rozwiązanie.

Póki co wiemy tyle:

- nie wiadomo jakie Blg poszło do fermentora (wersję o 21Blg odrzucam jako sprzeczną z prawami fizyki - wydajność powyżej 100%)

- oceniasz smak piwa na podstawie smaku w fermentorze co, jest mało wiarygodne

- mimo że piwo zeszło bardzo głęboko, do 3 blg (co nie byłoby od rzeczy nawet w lekkim bitterze), twierdzisz że piwo jest bardzo słodkie.

- według danych które podałeś piwo ma 10% AbV, a jednak największym problemem jest to że jest słodkie.

Słowem, wiemy że nic nie wiemy. I jak tu dać sensowną poradę?

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

ja nie chciałem się chwalić wydajnością, ani wprowadzać kogoś w jakieś podstępne domysły, bo ta w moc piwa jest mi mocno nie na rękę - nijak się nie nadaje na lekkie piwko na lato, na wesele brejdaka. Bo patrząc na ilość pytań o wydajność: JAKIM CUDEM, JAK, itd, to chyba przysłoniło moje pytanie - jak zbić słodycz.

 

Pale Ale 10KG

wiedeński 2,3KG

pszeniczny 600g

płatki ryżowe 2,5KG

karmelowy 120 1,2KG

Zacierane 67stopni przez godzinę i 10 minut mashout

Do fermentacji poszło 55 litrów. Filtrowane do 65litrów, 5 litrów w kanał.

 

Ostatnim razem jak robiłem wg tej samej receptury, a tylko przy innym filtratorze to wyszło mi około 14BLG, bo już średnio pamietam.

 

Patrząc na Twoją recepturę ciężko nie zadawać pytań typu: "jakim cudem", bo wydajność zacierania na poziomie 105% to chyba cud, nie sądzisz? :D

 

5371a1b3df7763cdm.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.