Jump to content

Anyż - mętność


Recommended Posts

Cześć.

Używał ktoś do doprawiania anyżu? Jak go najlepiej używać?

Ja dałem gwiazdkę do gotowania syropu i gwiazdkę na zimno - mam teraz wzorcową mgłę w fermentorze. Wolałbym następnym razem tego uniknąć... W sumie pamiętam, że jak się do rakiji dodawało wody to się robił podobny efekt... A jest opcja, żeby nadać aromat anyżowy bez zmętnienia?

Link to comment
Share on other sites

Anyże, koper etc należy gotować na aromat razem z innymi przyprawami i z chmielem na aromat, ewentualnie osobno z litrem wody przez 20 minut i to dodawać do brzeczki-jak na gruit'a. Wówczas nie powinno zajść żadne zmętnienie. Anetol, związek zawarty w tych składnikach nie rozpuszcza się w wodzie i tworzy koloidalną zawiesinę, która wygląda jak zmętnienie. Im zimniejsza woda tym większy "louche", dlatego do ekstrahowania anyżu trzeba używać ciepłych płynów. Chmiel Ella gotowany przez 5 minut daje aromat anyżowy, ale trzeba go podkręcić anyżami, w proporcji, 10g Elli na 15g anyżu i 10g badianu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.