Skocz do zawartości

Pierwsza receptura - American Pale Ale


ko_cur

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :drinks:

 

Wiem, że bliźniaczych tematów na forum przewijały się już dziesiątki - większość przejrzałem i bardzo sobie cenię wszystkie cenne uwagi w nich zawarte. Chciałbym uwarzyć zbalansowaną, "nieprzegiętą" APE celując w okolice 14 blg / 40-50 ibu. Przejdźmy do rzeczy:

 

Słody:

  • Pale Ale 3,2 kg (70%)
  • Pszeniczny Jasny 0,7 kg (15%)
  • Wiedeński 0,5 kg (11%)
  • Carahell 0,2 kg (4%)

 

Zacieranie:

  • 60 min – 66-68°C
  • 10 min – 70-72°C
  • + Mash Out

Chmielenie:

  • 30 min – Equinox 10 g
  • 25 min – Simcoe 10 g
  • 20 min – Equinox 15 g
  • 15 min – Simcoe 15 g
  • 0 min – Amarillo 30 g
  • 0 min – Cascade 30 g

Na zimno (siateczka muślinowa):

  • Amarillo – 20 g
  • Cascade – 20 g
  • Simcoe – 20 g

Wszystko wrzucone na 4-5 dni.

 

Inne dodatki:

  • Łyżeczka mchu irlandzkiego

Drożdże:

  • FM "Amerykański Sen"

Temperatura otoczenia w okolicach 13-14°C (zarówno burzliwa jak i cicha).

 

1. Pierwszy chmiel mam zamiar wrzucić dopiero w 30 minut przed końcem gotowania. Po wrzuceniu chmieli w 30, 25, 20 i 15 min Beer Smith wyliczył mi goryczkę w piwie na 50 ibu. Czy brak chmielenia w 60 min (typowo na goryczkę) może mieć negatywny wpływ na końcowy efekt?

 

2. Czy Equinox i Simcoe na smak/goryczkę to dobry pomysł?

 

3. Zostanie mi jeszcze 30 g Equinoxa. Czy dobrym pomysłem jest wrzucenie go razem z Amarillo, Cascadem i Simcoe na zimno?

 

Dziękuję za wszelkie cenne uwagi bardziej doświadczonych piwowarów :)

 

 

 

Edytowane przez ko_cur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie, może nawet mieć pozytywny wpływ na odbiór goryczki.

2. Tak przy czym zdarzało mi się słyszeć głosy niezadowolenia z Equinoxa, pewnie dużo zależy od zbioru i samego piwa czy preferencji.

3. Też nie mam zdania.

 

A tak ogólnie to wszystko wygląda okej szczególnie jak na pierwszą warkę. FMy dodajesz z fiolki, masz gęstwę, starter? 20l 14blg wymaga już chyba z 200mld komórek jeśli dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak ogólnie to wszystko wygląda okej szczególnie jak na pierwszą warkę. FMy dodajesz z fiolki, masz gęstwę, starter? 20l 14blg wymaga już chyba z 200mld komórek jeśli dobrze pamiętam.

 

Oczywiście nie jest to moja pierwsza warka - jest to pierwsza receptura własna, którą stworzyłem (do tej pory wszystko warzyłem z gotowych zestawów). Co do drożdży to mam zamiar zrobić starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Nie, może nawet mieć pozytywny wpływ na odbiór goryczki.

 

 

Możesz doprecyzować myśl - jakiego pozytywnego wpływu powinniśmy się spodziewać przesuwając chmielenie o 30 minut? 

 

 

Tak na szybko przytoczę cytat z Jamila

"It seemed to me at the time that boiling hops for a longer time not only resulted in more isomerized hop acids, but a harsher bittering the longer you boiled them. By switching to a shorter boil and a greater quantity of hops, you got a softer bittering and more hop character because you tossed in lots of late hops."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że te 4% Carahella są całkiem OK i nie powinny wyjść w smaku jako męczące.

Co do Equinoxa to dałbym go też trochę na aromat. Ostatnio piłem single hopa Mundex'a właśnie na Equinoxie i w aromacie wyszedł bardzo truskawkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3. Zostanie mi jeszcze 30 g Equinoxa. Czy dobrym pomysłem jest wrzucenie go razem z Amarillo, Cascadem i Simcoe na zimno

 

Bomba aromatyczna :-) Ale kto nie próbuje ten nie ma. Celowo idziesz w Equinoxa a nie np. Citrę ?

 

Tak - z dwóch względów.

1. Mam akurat na stanie Equinoxa.

2. Słyszałem głosy, że tegoroczna Citra często idzie w cebulę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem dobrych kilka razy Citry 2015 i żadnej cebuli tam nie czułem. Moim zdaniem to zależy od partii i sposobu składowania a nie od roku zbiorów.

W każdym razie z mojego doświadczenia Equinox to bardzo dobry chmiel i daje ciekawe aromaty.

BTW ponoć już tak się nie nazywa. Teraz to jest Ekuanot albo HBC366 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy zapewne i od tego i od tego. Nie da się zaprzeczyć, że chmiele się co roku różnią między sobą. Ja tez uważam, że Citra w tym roku jest wyjątkowo cebulowa. Jak się dobrze pokombinuje, przykryje innymi chmielami to efekt jest nie najgorszy, ale piłem jakiś czas temu single hopa na Citrze to sama cebula była. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

 

Nie chciałem zakładać nowego tematu więc zapytam tutaj. 

Będę chmielił na zimno APA ze słodów z piwnegokraftu. Według przepisu jest 25 g Cascade na zimno na warkę 20L. Czy nie będzie to trochę za mało?  Zależy mi na sporym aromacie amerykańskich chmieli. Mam oprócz tych 25 g Cascade, 50g Citry i 50 g Simcoe. 

 

Pozdrawiam Piotrek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25g na 20l warke nie będzie powalalo, jak najbardziej zarówno simcoe jak i citra zrobią robotę, simcoe w stronę owoców tropikalnych, citra w stronę mandarynek, cytrusów.

 

Wysłane za pomocą mTalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.