Jump to content

Słoweńskie chmiele


LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO

Recommended Posts

w ofercie paru sklepów znalazłem słoweńskie chmiele. Z tego co widzę to nie są to jakieś specjalnie odkrywcze odmiany - wnioskując z opisów, są to wariacje na temat klasycznych, brytyjskich czy amerykańskich chmieli. Nie mogę jednak znaleźć żadnych przepisów czy recenzji popełnionych piw, które by je wykorzystywały. 

 

Ktokolwiek miał do czynienia z takimi cudami jak Styrian Eureka/Cardinal/Goldings, Dana, Bobek (:D), Aurora? Warto próbować, czy są to chmiele dziadowskie i nie warte wspominki? Google milczy, nawet ten anglojęzyczny..

Link to comment
Share on other sites

Ja z żadnych z w/w nie miałem do czynienia, ale jeżeli sie nie mylę to goldings jest często porównywany do ekg. Ogólnie te chmiele sie pojawiają, poszukaj wiecej w zapiskach piwowarów domowych, bardziej doświadczeni koledzy powinni powiedzieć cos wiecej

 

Wysłane za pomocą mTalk

Link to comment
Share on other sites

Golding to nazwa odmiany, a to co się znajduje przed słowem "Golding" w nazwie chmielu to miejsce uprawy, np: Kent Golding, East Kent Golding, Styrian Golding. Mi ta odmiana dała przy chmieleniu na zimno fantastyczny, wyraźny, kwiatowy zapach.

Styrian Aurora, którego użyłem w podobny sposób i w podobnej proporcji (ok 2g/L), nie dał zbyt wielkich efektów, ale pewnie zależy to od konkretnego zbioru.

Edited by dirk gently
Link to comment
Share on other sites

Używałem Dany do Belgian Pale Ale i było to zupełnie nietrafione: ściągająca, herbaciana goryczka (40 g na 22L; może trochę dużo, ale na Brewtarget'cie nachmielenie mieściło się w środku stylu). Styrian Goldings, to zdaje się słoweńska wersja Fuggle, którego uprawiam i bardzo szanuję. Styrian Goldings jest też podobno używany do producji Duvel'a.

Edited by korek
Link to comment
Share on other sites

Robiłem ryżową IPA z chmielem Cardinal (smak-aromat i chmielenie na zimno), wyszła bardzo przyjemna IPA. Na pewno wrócę do tego chmielu i użyję go do jakiegoś pilsa z chmieleniem na zimno.

 

http://www.piwo.org/topic/1650-browar-escarabajo/?p=411033

Edited by vettis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

W tym sezonie zrobiłem piwa z Wolfem, Bobkiem i Dragonem. Single hopy, po 100g chmielu na 15 litrów piwa, w tym chmielenie na zimno. Wolf daje cytrusy i dobrą goryczkę(ale Citra jest lepsza). Dragon jest owocowo-cytrusowo-limonkowy. Polecam. Bobek mocno wyszedł geraniolem. Piwo pachniało bardzo kwiatowo, ale niektórym kojarzyło się z płynem do naczyń. W smaku bardziej żywica. Bobek ma mało alfakwasów to i goryczka wyszła mi na poziomie koncerniaka.

Link to comment
Share on other sites

Dostałem raz 0.5kg Dany w granulacie to i wiele razy jej używałem. Bardzo fajny chmiel do chmielenia na smak. Z jesdnej strony ziołowe, z drugiej owoce takie jak melon, mango, słodka pomarańcza czy wiśnia. Nie polecano mi jej na goryczkę i cichą, to i nie próbowałem. Taka lepsza wersja Sybilli. Żadnych negatywnych posmaków czy perfumerii nie miałem.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

robiłem ipe na bobku goryczka z innego chmielu

i potem 50 g bobka na 15 min trochę citry na koniec

 

potem na zimno 50g bobka i trochę citry

wyszło okey ale bez szaleństwa troche trawiasto ale pijalne

nie czułem jakiegoś swietnego aromatu żadnego takiego wybijającego się jak z ameryki.

 

 raczej nie powtórze

 

natomiast wąchałem na targach Brau słoweńskiego cardinala i świerzy pachniał rewelacyjnie (choć to jeszcze o niczym nie przesądza)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.