Skocz do zawartości

Pierwsza APA


Łyskacz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mógłby ktoś fachowym okiem luknąć na moją pierwszą samodzielną recepturę? Piwo ma być raczej mniej gorzkie. Czy temperatura zacierania będzie ok żeby piwo miało charakter bardziej wytrawny? Co dodać co ująć ? Dzięki ;) Czy użyć zamiast Pilzneńskiego Monachijskiego?

post-15994-0-72027500-1481294933_thumb.jpg

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wszystko okej. Jak chcesz bardziej w kierunku wytrawności to nieco niższa temperatura zacierania bo 68 daje jednak pełniejsze piwa. Amarillo bym przesunął bliżej końca lub zostawił jak jest i dodał jeszcze coś na koniec/whirpool.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zrobil tak, zrob na samym pale chmiel na gorycz simcoe i moze byc na zimno razem z citra na 10 min odpusc rzuc na 0, a przerwa w 78 nie wiem po co, zacieranie tak jak pisales 64 moze byc z 45 min do godziny pozniej 72 z 10 min albo bez odrazu do mash out. Ja w swoich ostatnich piwach wygrzewu nie robie tylko 72 na krotko i wysladzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie mech ma za zadanie stracenie osadow jak rowniez w jakims stopniu i bialek odpowiedzialnych za piane, wiec po czesci moze zmniejszyc tresciwosc i piane ale ja nie zauwazylem jakiejs roznicy. Na poczatek nie dodawaj, przy kolejnych dodasz i zobaczysz sam czy sie rozni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dodam mech irlandzki to nie zaszkodzi pianie ?

Ja w ostatniej warce dodałem tak na oko połowę z 10g opakowania mchu irlandzkiego na ostatnie 15 min (wcześniej uwadniając) . Piana rewelacyjna , nie gorsza niż w poprzedniej bez mchu , ale za to klarowność piwa dużo większa , mniej osadu zimnego. Polecam dodać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zacieranie w 64° będzie lepsze, jeśli chcesz wytrawne piwo. To będzie typowe piwo do picia litrami :D Wygrzew ma za zadanie poprawić filtrację poprzez rozluźnienie zacieru. Ułatwienie filtracji sprawia, że moim zdaniem warto to robić. Jeśli chodzi o mech, to jest możliwe, że osłabia pianę, ale w niewielkim stopniu. Ja i tak rozwiązuję ten problem poprzez odpowiednią ilość słodu pszenicznego, piana niemal zawsze murowana.

 

Dodam, że z aromatem to może być słabo, 50g na zimno i śladowe ilości podczas warzenia to trochę mało. Ja bym dał z 50-80g podczas warzenia i ewentualnie te 50g na zimno lub ok. 50g na 0`/whirpool oraz 100g na zimno. No chyba, że nie chcesz buchającego aromatu, ale przecież o to w APA chodzi.

Edytowane przez fuki33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiednią ilość słodu pszenicznego, piana niemal zawsze murowana.

A no widzisz Krzysiek o tym nie pomyślałem (ba nawet nie wiedziałem ;) ) Dzięki za radę - muszę upgrejdować moją recepturę.

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dodam, że z aromatem to może być słabo, 50g na zimno i śladowe ilości podczas warzenia to trochę mało. Ja bym dał z 50-80g podczas warzenia i ewentualnie te 50g na zimno lub ok. 50g na 0`/whirpool oraz 100g na zimno. No chyba, że nie chcesz buchającego aromatu, ale przecież o to w APA chodzi.
  Żona też będzie kosztowała to piwo więc następną warkę potraktuję odpowiednią ilością chmielu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ilość słodu pszenicznego

ile dać? :P Może 1kg zamiast pilzneńskiego?

 

Ja zazwyczaj dodaję ok. 20%

 

A co do chmielu, to ja pisałem tylko o chmieleniu na aromat. Chyba, że żona nie lubi "perfumowanych"? :D

Edytowane przez fuki33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi jej o gorycz :) Dla niej Żywiec smakuje tak samo jak moja pierwsza APA. Dałem jej kiedyś spróbować Twoją i nie odczuła różnicy :)A jak tam Choco Blast wyszedł?

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.