Jump to content

session ipa metodą HGB


amrish

Recommended Posts

Chcę uwarzyc session ipa jednAK zamiast robić jedna warkę 10 blg / 25l myślałem czy po prostu nie zrobić 20 blg i rozcienczyc.

Na pewno będę musiał użyć sporo carapils a żeby to miało jakiś smak.

 

I teraz 2 pytania:

1) czy takie rozcienczone piwo będzie dobrze smakować czy jak będzie cienkie i wodniste?

 

2) jak z chmieleniem? Celować w 2x więcej Ibu? W mniejszej ilości wody chmiel będzie uwalniać mniej alfa kwasów.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli finalna objętość ma być tak czy siak 25l i nie masz ograniczeń sprzętowych to średnio widzę sens HGB, ewentualnie dolej wody już do kotła przy gotowaniu, odchodzi problem izomeryzacji alfakwasów (ale równie dobrze można po prostu więcej wysłodzić).

Link to comment
Share on other sites

Mam gar 3l l także chciałem raz zacierać 8 kg slodu zamiast 2x po 4 kg. Potem to ugotować i po fermentacji rozcienczyc i do chmieli na zimno.

 

Ty sugerujesz gotowanie 2x czyli zaoszczędzilbym tylko zacieranie ale łatwiej by mi było policzyć ibu.

Link to comment
Share on other sites

Chyba zgubiłeś zero. Bo w 3 litrowym garze to zacierałbyś to na 8-10 razy.

 

Generalnie nie widzę przeciwwskazań. Cukier to cukier, rozpuści się w 10 l tak jak i w 20 l. Kwestia tego co jest oprócz cukru. W chmieleniu na ten przykład nie widzę większych przeciwwskazań żeby chmielić na powiedzmy 60 IBU w małym garze i rozcieńczyć to do pożądanego poziomu IBU. Izomeryzacja AK zajdzie i tak, tylko rozpuszczanie się ich w brzeczce jest zależne od BLG. Jedyne co musisz wziąć pod uwagę to to, że chmiel gorzej ekstrahuje zawarte w sobie związki w małych objętościach. W związku z tym musiałbyś nachmielić trochę mocniej aby ta ekstrakcja zaszła na podobnym poziomie co w objętości docelowej. Ale nie pomogę już w tym ile chmielu musisz sypnąć więcej.

Link to comment
Share on other sites

 i po fermentacji rozcienczyc

 

 

myślę, że dużo lepiej rozcieńczać przed fermentacją, nie mam praktyki przy takich dużych dolewkach wody bo u mnie to jak już ok. 10% ale kiedyś gdzieś (no właśnie, przydałby się ktoś ze źródłem) czytałem, że rozcieńczanie po fermentacji/przed rozlewem daje najgorsze rezultaty

Link to comment
Share on other sites

Nie będzie jeśli dobrze zaplanujesz zasyp i chmielenie. Ja robie 25l które rozcienczanie do 40l. Zasyp ok 10kg aby uzyskać 12blg. Jak wydajność będzie większa to rozcienczam do danego blg. Chmielę jak na warke 40l plus tak na oko 10%. Rozcienczam przed fermentacją.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

W dwóch fermentorach? Ja robię w przed filtracja. Czyli jeszcze w garze warzelnym. Na pewno większe blg przed rozrobieniem ma jakiś tam wpływ. Ja daje podobnie jak w wypadku chmielenia w czasie gotowania +10%. Ale te wszystkie "dodatki" najlepiej przetestować samemu i dobrać ilość chmielu według uznania.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.