Jump to content

Nagazowanie cydru

Recommended Posts

Chcę dzisiaj zabutelkować swój pierwszy cydr. Czy nagazowanie liczyć tak samo jak w przypadku piwa i później zmieszać z roztworem cukru o gęstości początkowej soku? Sok miał 11 blg i zszedł do 0. 

Jak nagazowujecie swoje cydry? Lubię bardziej bąbelkujące, myślałem o poziomie 3 vol ale nie chciałbym przegiąć ;) Dzięki.

Jak nagazowujecie swoje cydry?

Możesz celować w 3vol, jeśli lubisz duże wysycenie. Skorzystaj z dostępnych kalkulatorów do wyliczenia ilości cukru lub innych surowców.

Trudno oszacować, jak pozostałe w cydrze drożdże ruszą z refermentacją. Warto byłoby dla pewności dać jakieś neutralne drożdże, nawet piwowarskie, jeżeli dasz cukier a nie świeży sok.

Ja korzystam z nalewarki przeciwciśnieniowej i butli CO2, mam wtedy całkowicie klarowny cydr we flaszkach ale z mniejszym wysyceniem.

Dzięki. W COsię na razie nie bawię w ogóle, piwo nagazowuję glukozą. Mam pożywkę dla drożdży winiarskich i suchary S04 na stanie, zastanawiam się tylko czy ich dodanie nie wprowadzi posmaków drożdżowych? Cydr zlałem na cichą tydzień temu i od wczoraj mam w lodówce na cold crashu. 

czy ich dodanie nie wprowadzi posmaków drożdżowych?

Jeżeli fermentacja przebiegła poprawnie i nie wyczuwasz teraz w cydrze żadnych podejrzanych aromatów/posmaków to dodatek np.2-3g suchych i refermentacja w temp. 12-15stC nie sprawi niespodzianek. Spróbuj ew. część zabutelkować bez dodatku suchych - takie doświadczenie przyda się na następny sezon cydrowy :)

Nie miałem żadnego problemu z refermentacją cydru na drożdżach winiarskich, jedynie czas nagazowania był dłuższy niż przy piwach, tak więc nie ma obaw ;)

Ahoj. Ja po doświadczeniu z nienagazowaną partią cydru (na gęstwie gozdawy french cider) do następnej przefermentowanej dodałem odrobinę drożdży winiarskich (surowiec refermentacyjny - cukier). Wynik- piękne nagazowanie :)

Edit: Kolega Versaar mnie ubiegł :)

Edited by jerzdna

• 1 year later...

Witajcie, 

ja mam następujący problem. Zrobiłem cydr z kartonika (pomarańcza i jabłko). Oba cydry na start miały po 11 brix.

Po 6 dniach pierwszy pomiar:

- pomarańcza 4 brix

- jabłko 3,8 brix

Zostawiłem jeszcze na 3 dni, brix się nie ruszył, więc stwierdziłem, że zabutelkuję. Dodałem cukru wg wyliczeń na 2.5 nagazowania.

Butelki odstały już 2 tygodnie, nagazowania brak. Poziom cukru w jabłku to teraz 4,8 brixa.

Moje pytanie co z tym dalej zrobić. Aktualnie jestem w trakcie fermentacji kolejnego nastawu cydru, może powinienem dolać do nich ten zabutelkowany, dofermentować i ponownie rozlać?

Nie wiem czy problemem nie są drożdżaki bo dałem jakieś winiarskie, które otrzymałem w zestawie z "damami" do miodu, o takie -> http://allegro.pl/drozdze-turbo-na-owoce-bimber-17-mocne-szybkie-i7234541352.html

W zapasie mam jeszcze 20L soku oraz specjalnie kupione drożdże z Gozdawy - Cider Yeast New Generation.

ps. w ostateczności wypiję nienagazowany bo wyszedł pyszny :)