Jump to content

funkmaster3000

Members
 • Posts

  56
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by funkmaster3000

 1. Ja mam płytę grzewczą z czujnikiem i niestety kolby nie łapie dlatego gotuję właśnie w garnku i przelewam do kolby. Więc pytanie czy taki czujnik jest.
 2. Masz rację. W każdym razie tutaj można eksperymentować do woli. Powodzenia
 3. Twierdząc że przekombinowałeś masz na myśli proporcje brzeczka/sok? Też chodziło mi coś takiego po głowie, właśnie w wersji 50/50 i z jasną brzeczką. Trochę mnie zaskoczyło że te grafy są generalnie dość ciemne, niektóre bardzo, pytanie czy ze względów praktycznych, czy chęci dopasowania do opisu książkowego. Ale użycie karmelowych słodów żeby równoważyły kwaśność z jabłek wydaje się sensowne. I chyba ogółem bardziej mnie przekonuje ten pomysł niż dosładzanie cydru ksylitolem. W zalinkowanym temacie twierdzą, żeby nie przesadzić z chmielem, bo kwestię goryczki załatwiają taniny z jabłek, ale myślę że można by popróbować z chmielami aromatycznymi i uzyskać ciekawe efekty. Taka jak piszesz, trzeba będzie poeksperymentować Tak chodzi mi o proporcje. Aczkolwiek nie było tak źle. Za drugim razem już mnie zbytnio fantazja poniosła... Punkt wyjścia 50/50 jest ok, ale po tym eksperymencie wydaje mi się, że dobrze proporcje przenieść nieco na stronę brzeczki żeby była solidniejsza podbudowa słodowa. Co prawda tu jest też kwestia zasypu. Jak się da trochę karmelowego to może będzie git. W każdym razie fajnie jest sobie zalać np 3 małe baniaki albo mniejsze wiaderka i zrobić testy 50/50, 60/40 i np 70/30.
 4. Miałem plan zrobić coś podobnego, ale trochę inaczej: Zrobić brzeczkę z 5 kg słodu pale ale (nie chciałem dodawać żadnych karmeli, tylko słodko zatrzeć np infuzyjnie w 70*). Powinno wyjść jakieś 24-25 l 13-14 blg, i to chciałem rozdzielić na dwa fermentory, zadać odpowiednią ilość gęstwy (mam na fermentacji akurat s04), a po paru dniach do fermentorów dodać 10 l świezego soku jabłkowego (np słonecznej tłoczni, albo podobnego, a że będę fermentował w 2 wiadarch, to chciałem dać do jednego jabłkowego, a do drugiego np jabłkowo-gruszkowego). Te grafy to bardziej cydr z dodatkiem słodu, a ja chciałbym uzyskać kwaskowate piwo idące trochę w cydr, ale właśnie jednak piwo Za 2-3 tyg. będę warzył, zobaczymy co z tego wyjdzie Spoko, eksperymentuj. Mam doświadczenie tylko dwóch warek w temacie, ale wydaje mi się mi się, że to czy dodasz sok od razu czy po 10 dniach wielkiej różnicy nie zrobi. Drożdże i tak zjedzą cukry z soku. To co chcesz uzyskać brzmi właśnie jak graf, a jak bardzo pójdzie w stronę piwa, a jak w stronę cydru zależy od proporcji. Zacząłbym od 60% brzeczki, 40% soku.
 5. Mam ten słój z biowinu, kupiłbym pewnie tańszy jakbym wiedział. W każdym razie, czy zalewacie zakrętkę wodą? Bo to jest idiotyczny system wg mnie. Po jakimś czasie w miejsce plastikowej nakrętki wcisnąłem gumowy korek z rurką i było elegancko. Co do lambików to przecież beczki też przepuszczają powietrze i to jest pożądane. Czytałem nawet sugestie żeby fermentować w plastikowych pojemnikach aby zbliżyć się do oryginału. Np tu https://byo.com/cider/item/975-lambic-brewingCo wy na to?
 6. Co do piwa jabłkowego robiłem dwa razy. Polecam się zapoznać z terminem "Graf". https://www.homebrewersassociation.org/how-to-brew/how-to-make-graf-a-cider-beer-hybrid/ http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=117117 Sugeruję zrobić na początek dokładnie tak jak piszą autorzy artykułu. Ja przekombinowałem i za pierwszym razem zrobiłem 50% brzeczki (12blg głownie pilzneński, trochę pszenicznego) i 50% (12blg) soku jabłkowego. Wyszło fajne, kwaskowe, ale brakowało trochę słodowej kontry. Za drugim już mnie zupełnie poniosło. Zrobiłem 16blg, bardziej słodowe, trochę biscuita etc i zmieszałem w proporcjach (brzeczka/sok) 1/3, 1,5/2,5, 2/2, dodatkowo przefermentowałem drożdżami witbierowymi. Myślałem, że zrobię szarlotkę. Nie dało się tego pić Myślę, że zawinił bardzo sok. Za pierwszym razem kupiłem od rolnika świeży, tłoczony sok. Za drugim razem z kartonu. Nie polecam tego rozwiązania. Wejdź sobie na olx.pl i poszukaj świeżych soków w swojej okolicy. Często dowożą nawet do domu i są pyszne. Generalnie bardzo fajny eksperyment i na pewno będę wracał do takiej fuzji piwa i cydru.
 7. Mam dwie saszetki. Mogę poratować. Już nieaktualne, ale dziękuję za ofertę
 8. Czy ktoś z Warszawy dysponuje paczką US-05 i może poratować?
 9. używam właśnie pierwszy raz takiego kabla ale o mocy 80w do grzania brzeczki w garze przy zakwaszaniu. 30l podgrzewa 1st C na 30min. także trochę słabo. wydaje mi się, że jeśli taki kabel to jak największa moc.
 10. No więc właśnie. Niby jeden stopień poniżej zakresu pracy drożdży a takie tempo...
 11. 8.02 uwarzyłem pilsa 12blg, drożdże Bohemska Rapsodia z FM zadane ze startera (2l 36h na mieszadle – mogłoby być więcej wiem). Fermentuję w lodówce gdzie mam temperaturę 7st. Myślałem, że będzie nieco więcej ale pomiar wcześniej robiłem w górnej części lodówki gdzie jest max 10st, na dole niestety mniej. Temperatura próbki zaraz po pobraniu 8.5st. Po 12 dniach zeszło do 8blg (ogrzana próbka do 20st). Piana utrzymuje się cały czas, dość cienka i zbita, inna niż ta, do której mnie ejle przyzwyczaiły Nie za wolno coś to idzie? Nic pewnie nie zrobię, ale jestem ciekawy co myślicie.
 12. O dość oczywistych rzeczach. Zapodałem kilka serdecznych porad z perspektywy osoby, która na codzień zajmuje się min projektowaniem informacji. Ale róbcie jak chcecie, za stary jestem na przepychanki w internecie.
 13. @Mateusz Puślecki: http://pspd.org.pl/catpages/konkursy-piw-domowych—ostatni wpis to XIII edycja. Oczekiwanie, że ludzie będą się domyślać gdzie szukać nie jest user's friendly. Nie chce mi się spierać dłużej. Chodziło mi o regulamin głownie — nie ma, będzie — przyjąłem do wiadomości. Dziękuję.
 14. A strona internetowa organizatora to co, medium średniowieczne? Dlaczego te informacje nie mogą się również znaleźć na stronie PSPD w zakładce "Konkursy". Można by pomyśleć, że to idealne dla nich miejsce Facebook facebookiem, a forum forum, ale strona to wg. mnie pierwsze miejsce gdzie takie info powinno wylądować.
 15. Dorzucę swoje trzy grosze – z perspektywy udziału w różnych konkursach (nie piwowarskich ale to nieważne), brak jasnych i łatwych do znalezienia informacji, w tym przede wszystkim regulaminu zamieszczonego od razu po ogłoszeniu konkursu na stronie internetowej organizatora jest po prostu mało profesjonalne. Grand Championa ma już swoją pozycję na rynku ale gdyby to była pierwsza edycja mogłoby być to inaczej postrzegane. Tak czy siak zgadzam się, że fb to jest dobre miejsce na updejty, newsy etc ale najważniejsze informacje powinny być zawsze na stronie internetowej organizatora.
 16. Dzięki, trochę się sfrustrowałem, że nie ma tych informacji
 17. Dzięki. Już wcześniej przestudiowałem fanpage i stronę PSPD i nie mogłem się doszukać informacji gdzie i do kiedy można wysyłać piwa. Myślałem, że może w regulaminie gdzieś będzie. Czy ktoś wie jaki jest termin nadsyłania piw?
 18. Czy ktoś robił Porter Bałtycki na tych drożdżach? Nadają się?
 19. Używałem mrożonych wiśni do stouta na bretach i wyszło bardzo fajnie. Lekka, ale wyraźna kwaśność i wiśnie w smaku. Dałem 100g wiśni na litr piwa na cichą.
 20. Dzięki za tipy. Trochę się spóźniliście lub ja pośpieszyłem. Poszedł tylko roztwór glukozy. Najwyżej, jak Bączek napisał, będzie doświadczenie
 21. Dzięki. W CO2 się na razie nie bawię w ogóle, piwo nagazowuję glukozą. Mam pożywkę dla drożdży winiarskich i suchary S04 na stanie, zastanawiam się tylko czy ich dodanie nie wprowadzi posmaków drożdżowych? Cydr zlałem na cichą tydzień temu i od wczoraj mam w lodówce na cold crashu.
 22. Chcę dzisiaj zabutelkować swój pierwszy cydr. Czy nagazowanie liczyć tak samo jak w przypadku piwa i później zmieszać z roztworem cukru o gęstości początkowej soku? Sok miał 11 blg i zszedł do 0. Jak nagazowujecie swoje cydry? Lubię bardziej bąbelkujące, myślałem o poziomie 3 vol ale nie chciałbym przegiąć Dzięki.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.