Skocz do zawartości

Klarowanie chmielin po hop stand i burst


amrish

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanie. Dopiero od 2 warek stosuję hop stand 30min w 70C jednak efekt wizualny jest daleki od mojego idealu. Piwo jest pyszne, ale w stylu NEIPA. Myślałem o mchu jednak nie wiem czy zadziała na hop standzie.

 

Teraz bede warzyc Amber ale na 250g chmielu i musze osiagnac max smaku min goryczki i max klarownosc.

Jakie sa moje opcje? Caly chmiel na 5min/flameout i 2-3 lyzeczki mchu? Cold crush tylko wyklarowal mi drozdze w apie wiec chyba odpada.

 

mam zlamany palec stad brak pl znakow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mech musi się gotować, jakieś 15 minut w brzeczce, ilość ok 5g na 20 litrów wystarczy w zupełności. Mech ponoć najlepiej stosować w taki sposób: godzinę przed rozpoczęciem warzenia wsypujesz go do szklanki z ciepłą wodą, taki uwodniony wlewasz na ostatnie 15 minut gotowania. Mech irlandzki nie pomoże Ci w wyklarować piwo z chmielin, on wytrąca białka i powoduje ograniczenie zmętnienia na zimno.

Jeśli cold crash nie pomaga, poczytaj o klarowniu żelatyną.

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klarowanie na siłę NEIPA, to jak próba umyślnego klarowania weizena, niby można, tylko po co?

To piwo z założenia jest mętne, zarówno ze względu na obfite chmielenie, jak i użyte składniki w zasypie.

 

W amberze będziesz miał mniej składników, które wnoszą więcej białek do piwa, jeśli chcesz zrobić wszystko co możliwe, aby piwo było max klarowne to możesz użyć mchu, użyć dobrze flokulujących drożdży, po po chmieleniu cold crush, ew. dodatkowe klarowanie żelatyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.