Jump to content

Pierwsze zacieranie

pakman

Recommended Posts

Witam zabieram się za pierwszą warkę mam:

300g karmelowego 4,2 kg pilźnieńskiego i chmiele po 30 g marynki i lubelskiego. Zgubiłem karteczke na której była instrukcja warzenia.
Czy możecie podpowiedzieć jakąś prostą recepturę dla nowicjusza?

Wsypujesz wszystko do 13-14l wody podgrzanej do 70C, czekasz godzinę monitorując temperaturę, żeby nie spadła poniżej 62C. Wysładzasz do zamierzonego BLG, proponuję 12. Jednak pamiętaj że będziesz to gotował przez godzinę i część wody Ci odparuje. U mnie w godzinę gotowania blg podnosi się o 2. Także wysładzasz do uzyskania 10-11blg. Następnie gotujesz. Nie chmiel agresywnie na początek.
15g marynka na 60min, 15g marynka na 30min i 30g lubelskiego na wyłączenie palnika. Chłodzisz, oddzielasz chmieliny i osady, zadajesz drożdże. Nie zaglądaj do wiadra przez pierwsze 10dni- nie ma sensu.

Ps. nie zapomnij ześrutować ziarna ;)

Ja bym uważał z temperaturą zasypu 70 stopni. Co prawda zasyp trochę schłodzi wodę,ale na pewno nie do 62 stopni. Proponuję temperaturę zasypu ok. 65 stopni. I przy wysładzaniu zbierz trochę więcej, niż zakładana ilość. Prawdą jest, że przy warzeniu (gotowaniu) brzeczki trochę wyparuje.

Wg PPPP, na 4,5 kg słodu i 14 l wody, temperatura wody przed wsypaniem słodu powinna wynosić 69 C, żeby zacier miał 62 C. Przy temperaturze słodu ok 20 C. Także te 70 C jest dobrą opcją, bo z czasem temperatura się będzie obniżała.

Poszło z fona